KRAVANY NAD DUNAJOM. O titul Dedina roka súperí tento rok 28 slovenských obcí. Oproti minulému ročníku sa počet účastníkov viac ako zdvojnásobil.
"Aktuálny 13. ročník súťaže zaznamenal rekordný záujem obcí, v histórii od roku 2001 sa nikdy neprihlásilo viac účastníkov," prezradil Roman Lebeda zo Slovenskej agentúry životného prostredia, ktorá súťaž organizuje spolu s ministerstvom životného prostredia.
Novozámocký okres svojho zástupcu v súťaži nemá. Z okresu Komárno sa medzi nominovanými obcami ocitli Kravany nad Dunajom so 718 obyvateľmi.
Popri malebných dedinkách sa od Kravan nad Dunajom až po Moču tiahnu pozdĺž Dunaja pieskové a pieskovo-kamienkové pláže. Ľudia sa tu môžu slniť a osviežiť v najväčšej slovenskej rieke.

V obci majú okrem iného aj niekoľko kaštieľov či sedemnásťmetrovú vyhliadkovú vežu s výhľadom na Dunaj a Maďarsko.
Kravany sa do súťaže zapojili už pred dekádou, no neuspeli. "Tento rok sme sa prihlásili, aby sme videli, kam sme sa za tých desať rokov posunuli, aj z pohľadu druhých ľudí," zdôvodnil starosta Gabriel Duka.
Víťazná obec musí podľa organizátorov splniť prísne hodnotiace kritériá. "Týkajú sa všetkých oblastí života samosprávy, no šancu uspieť majú aj menšie obce, ktoré sa špecializujú na niektoré z oblastí," povedal Lebeda.
Okrem hlavnej ceny udelia organizátori aj ceny v kategóriách Dedina ako partner, ako hospodár, ako klenotnica a ako maľovaná.
Šancu majú aj menšie dediny
Sedem z 28 prihlásených obcí sa do súťaže v minulosti už zapojilo, 21 ich súťaží po prvýkrát.
O víťazovi rozhodne v septembri porota, jej súčasťou je aj Marianna Bebčáková, starostka Korne – Dediny roka 2023.
Víťazná obec získa nomináciu na budúcoročnú súťaž Európska cena obnovy dediny a pätnásťtisíc eur, ktoré môže použiť na rozvojový projekt podľa vlastného výberu.

Najviac prihlásených obcí evidujú z Nitrianskeho kraja, je ich až päť.
Spomedzi okresov má najväčšie zastúpenie okres Trnava, ktorý reprezentujú tri obce.
Najľudnatejšími spomedzi zapojených obcí sú obec Zákamenné s viac ako 5,5-tisíc obyvateľmi a Močenok, v ňom žije takmer 4,5-tisíc ľudí.
Najmenšími dedinkami, ktoré chcú ukázať svoj potenciál sú Vladiča (62 obyvateľov) a Kyjatice (69 obyvateľov).

Aj malé obce môžu mať v konkurencii väčších šancu na úspech. "To, že na veľkosti, počte obyvateľov, či výške rozpočtu obce nezáleží, potvrdzujú aj minulé ročníky súťaží," povedal generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia Juraj Moravčík na margo súťaže.
"Národná hodnotiaca komisia si všíma aj atmosféru, súdržnosť, spoluprácu občanov so samosprávou a tímového ducha obyvateľov, klubov, súborov, spolkov, či združení. Silu komunity a veľké srdce môžu ukázať aj malé samosprávy a ich občania," doplnil.



