OKRES NOVÉ ZÁMKY. Opatrenia za zamedzenie šírenia afrického moru ošípaných sa dotkli aj fariem v okrese Nové Zámky. Ide o neliečiteľnú chorobu s takmer stopercentnou úmrtnosťou. Ak sa v chove nakazí jedno zviera, zvyšok treba utratiť.
Nákazu potvrdili začiatkom mája na farme dánskej spoločnosti Pigagro v Dolných Semerovciach v okrese Levice.
Spoločnosť má dve svoje výkrmové farmy aj v okrese Nové Zámky - v obciach Bruty a Svodín. Obe sú tzv. kontaktné farmy.
Tretia je práve v Dolných Semerovciach. Do týchto troch smerujú ošípané z reprodukčnej farmy v Jesenskom (okres Rimavská Sobota).
Firma na svojom webe uvádza, že jej výrobná kapacita je vyše štyritisíc prasníc, pričom ročne vyprodukuje 130-tisíc ošípaných.
Okresy Nové Zámky a Komárno pritom patria do tzv. nárazníkovej zóny afrického moru pred jeho šírením sa z Maďarska. Južná časť okresu Nové Zámky zároveň patrí do vysoko rizikovej oblasti.
Zákaz premiestňovať zvieratá
Farma v Dolných Semerovciach je pod dohľadom štátnych veterinárnych orgánov.
MY Noviny sa na zástupcov farmy obrátili s otázkou, aké opatrenia prijali na jej ďalších farmách v Brutoch a vo Svodíne.

"V úzkej spolupráci so štátnymi veterinármi podnikáme všetky nevyhnutné kroky potrebné pre zastavenie šírenia a likvidáciu nákazy. Z dôvodu prebiehajúcich úkonov na tejto farme vám v súčasnosti nevieme poskytnúť viac informácií," uviedol pre MY Noviny Radovan Ocsovay, externý HR manažér Pigagro. Odvolal sa pritom na konateľa firmy Petra Laursena.
Okresní hygienici vydali už v piatok 2. mája pre obe farmy v Novozámockom okrese (v Brutoch a Svodíne) bezpečnostné preventívne nariadenia. V oboch chovajú dokopy do tridsaťtisíc kusov ošípaných. Opatrenia v nich platia aj kvôli možnému dovlečeniu moru z Dolných Semeroviec.
"Aj v nich platí zákaz dovážania a vyvážania ošípaných. Odoberajú sa tam vzorky," ozrejmil Peter Škvára, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Nové Zámky.
Dodal, že na farmách ošípaných už dávno fungujú prísne hygienické opatrenia, aké museli prijať na farmách hovädzieho dobytka po nedávnom vypuknutí slintačky a krívačky.
Človek sa pri vstupe musí kompletne prezliecť, prejsť dezinfekciou. "Platia tam veľmi prísne opatrenia, na farmu sa hocikto nedostane," dodal Škvára.

Zdrojom sú aj infikované diviaky
Jedným z prenášačov ochorenia sú diviaky. Vírus sa šíri priamym kontaktom s chorým alebo uhynutým zvieraťom, výkalmi a sekrétmi infikovaného zvieraťa, prípadne konzumáciou tepelne neopracovaných produktov z infikovaných zvierat.
Prevenciou pred šírením nákazy je pravidelný odstrel poľovníkmi.
Každého skoleného diviaka vyšetrujú laboratórnymi testami.