ŠURANY, BRATISLAVA. Premiér Robert Fico odmietol model rastu slovenskej ekonomiky založený na lacnej pracovnej sile. Uviedol to počas piatkového stretnutia so zástupcami Republikovej únie zamestnávateľov.
V najbližších rokoch očakáva, že rast hospodárstva budú ťahať investície.
"Blížime sa k rozhodnutiu o dodávateľovi nového jadrového zdroja. Hovoríme o investícii 13 až 15 miliárd eur. Jeho výstavba v Jaslovských Bohuniciach môže byť extrémne rýchla. Máme totiž za sebou všetky povoľovacie konania," vyhlásil.
Verí, že obchodná vojna baterkáreň neovplyvní
Premiér zároveň verí, že colná politika USA neovplyvní plánovanú baterkáreň v Šuranoch.
"Verím, že súčasná obchodná vojna nebude mať negatívny vplyv na továreň na výrobu batérií, ktorú aktuálne pripravujeme blízko Šurian. To sú veci, ktoré potvrdujú, že hospodársky rast na Slovensku budú ťahať investície a nie domáca spotreba," vyhlásil Fico.

Americký prezident Donald Trump totiž začiatkom apríla zaviedol pre veľkú časť krajín recipročné clá.
Pre krajiny Európskej únie je to dvadsať percent na takmer všetok tovar. Na 90 dní, počas ktorých zástupcovia Európskej únie s USA rokojú, však udelil výnimku a sadzbu stiahol na polovicu.
V prípade dovozu áut a automobilových komponentov vyrobených kdekoľvek na svete platí 25-percentná sadzba.
Práve to môže výrazne zasiahnuť slovenskú ekonomiku, ktorá minulý rok vyviezla do USA až 3,8 percenta svojho celkového exportu. Kľúčovým je pre Slovensko práve automobilový priemysel.
Slovensko je podľa Fica v tomto smere treťou najohrozenejšou krajinou.

"Veľmi pozorne budem sledovať hlavne enviromentálne aspekty projektu baterkárne. Predsa len, výroba batérií má určité dopady na životné prostredie," povedal Fico minulý rok.
O baterkárni hovoril aj koncom tohto februára. Vtedy oznámil, že vláda ju vyhlási za strategickú investíciu. Tento "titul" však udelila štátnemu priemyselnému parku v Šuranoch, v ktorom má baterkáreň vyrásť.
"Valec je rozbehnutý. Ide o spoločnosť s technológiami svetových parametrov. Bude to obrovský príspevok pre rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku, najmä kvôli módnym trendom, teda prechodu na elektromobilitu. Už nič nebráni tomu, aby sa táto investícia zrealizovala. Chápem, že stále môžu mať nejaké otázky. Sme tu na to, aby sme na ne odpovedali. Niet však pochýb, že Slovensko potrebuje takúto firmu na výrobu elektrobatérií," povedal Fico koncom februára na margo investora baterkárne - firmy GIB EnergyX Slovakia.

Saková: Čínske firmy potrebujeme
Ministerka hospodárstva Denisa Saková v priebehu apríla informovala, že rezort zorganizoval v čínskom meste Hefei (sídli v ňom aj čínska fabrika firmy Gotion) podnikateľské fórum pre miestne firmy, ktoré chcú investovať na Slovensku.
"Vieme byť pre ne vstupnou bránou do Európy. Slovensko im ponúka okrem prístupu na európske trhy aj stabilitu eurozóny, kvalifikovanú pracovnú silu či dostatok bezuhlíkovej elektriny," uviedol minister financií Ladislav Kamenický s tým, že má za sebou rokovania s dvomi ázijskými automobilkami s ambíciou expandovať do Európy.

Saková tiež zdôraznila, že Slovensko chce "pritiahnuť aj investície do IT oblasti, výskumu a vývoja s vysokou pridanou hodnotou."
"Preto sme pri rokovaní o investícii v Šuranoch trvali na tom, aby na Slovensku vzniklo výskumné centrum. Práve výskum je v tejto oblasti veľmi dôležitý, zabezpečí udržanie konkurencieschopnosti so zvyškom sveta," uviedla.