ŠTÚROVO. Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády v Štúrove patrí napriek svojej pomerne malej rozlohe k najväčším vojenským cintorínom na Slovensku.
Na ploche 0,36 hektára je pochovaných 5248 vojakov, ktorí padli v druhej svetovej vojne počas oslobodzovania Štúrova a okolitého regiónu. Cintorín je v správe mesta a je zapísaný v registri národných kultúrnych pamiatok.
Mimoriadne prudké boje prebiehali v okolí Štúrova na jar 1945. Počas nich bolo územie mesta niekoľkokrát oslobodené a potom opätovne obsadené nemeckými silami.
„Nemecké vojská vybudovali popri rieke Hron svoje obranné pozície a urputne sa snažili zastaviť postup Červenej armády. Výsledkom bolo, že tu zahynulo veľké množstvo nemeckých a sovietskych vojakov, ktorých mená väčšinou zostali neznáme. Veľa bolo aj civilných obetí,“ povedal primátor Štúrova Eugen Szabó.


Posledným pochovaným vojakom na vojenskom cintoríne v Štúrove bol neznámy vojak, ktorého pozostatky uložili do hrobu 2. novembra 2015.
Jeho telo bolo nájdené v marci 2015 pri exhumovaní hrobov nemeckých vojakov v okolí obce Bíňa.
V jednom z hrobov bol pochovaný aj červenoarmejec. Ako informovalo ministerstvo vnútra, išlo o veľmi mladého muža, ktorý zahynul tesne pred ukončením vojny v apríli 1945, keď zrejme stúpil na mínu.

Vojenský cintorín príslušníkov Červenej armády bol založený v roku 1947. Prešiel viacerými rekonštrukciami v rokoch 1965, 1989 až 1994, keď nadobudol súčasnú podobu.
Počas poslednej väčšej rekonštrukcie, ktorá sa uskutočnila etapovite v rokoch 2007 až 2009, robili dokončovacie práce na cintoríne počas prázdnin študenti zo Slovenska, z Ruska a Bieloruska.
Počas rekonštrukcií bolo upravených osem veľkých spoločných hrobov a 168 hrobových miest s náhrobnými kameňmi. Na cintoríne bola inštalovaná päť metrov vysoká socha smútiacej matky, ktorú v roku 1987 vytvoril akademický sochár Emil Venkov.
