BARDOŇOVO. "Bol to práve on, komu môžeme vďačiť za vtedajší rozvoj obce. Aj keď mal mnoho majetkov a bol najbohatší šľachtic Tekovskej stolice, svoje reprezentačné sídlo si nechal postaviť práve v Bardoňove," povedal na adresu Rafaela Kelecsényi de Kelecsény et Hrabó starosta obce Peter Wurczer.
Pamätný rok
Rok 2025 bude pre obec pamätným Pamätným rokom Rafaela Kelecsényiho. Zhodli sa na tom miestni poslanci. Prispelo k tomu aj tohtoročné 200. výročie jeho narodenia.
Kelecsényi zanechal v Bardoňove hlbokú stopu. Obec mu vďačí aj za kaštieľ. Dnes národnú kultúrnu a zároveň najvzácnejšiu historickú pamiatku obce v roku 1888 prestaval z malej kúrie na honosné sídlo.
"Tým, že sme aktuálny rok vyhlásili za pamätný, chceme ľudí v obci ale aj širokú verejnosť oboznámiť so životom a dielom nášho slávneho obyvateľa," priblížil pre MY Noviny starosta, ktorý o živote Kelecsényiovcov v Bardoňove pripravuje knihu.
V parku kaštieľa osadia v auguste bustu miestnej osobnosti. V hre je bronzový variant, prípadne ju dajú vyrobiť z patinovanej španielskej keramiky. Záležať bude od výšky príspevku, ktorý obec získa.
Nechcel žiť v chudobe
Podľa dostupných informácií sa Rafael Kelecsényi narodil do chudobnej, no váženej rodiny v okolí Nitry.

"Po jednej z návštev s otcom Gašparom u strýka Žigmunda v Bardoňove sa šesťročný Rafael schoval do prúteného koša na konci koča. Rozhodne pritom vyhlásil, že do chudoby sa už vrátiť nechce a zostane v Bardoňove," opísal Peter Wurczer, ktorý je zároveň miestnym amatérskym historikom.
Strýko Žigmund si ho neskôr adoptoval. Rafael sa časom stal poslancom uhorského parlamentu v Budapešti.
Legenda vraví, že v Bardoňove žil skromne a v okolí obce často chodil v nohaviciach z kukuričného šúpolia. V budapeštianskom parlamente už pochopiteľne vystupoval v oblečení hodnom šľachtica.

Z krídla spravia múzeum
Pôvodnú kúriu Kelecsényi rozšíril o časť severného a o celé východné krídlo. Fasády scelil v neobarokovom slohu.
V roku 1944 si v kaštieli nacisti zriadili veliteľstvo, neskôr v nej sovietski nemocnicu.