NOVÉ ZÁMKY. "Vyvíjala sa veľmi dobre, rýchlo sa učila a vynikala vo všetkých úlohách primeraných svojmu veku. Minulú jeseň sme však zistili, že trpí vzácnym dedičným ochorením - Stargardtovou chorobou," hovorí oftalmologička Gabriela Gulyásová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.
Reč je o jeden a polročnej labradorke menom Brya. Je maskotom nemocnice, môže sa po nej takmer voľne pohybovať.
Pôvodne z nej mal byť vodiaci pes. Od februára 2024 trávila, ešte ako šteňa, čas v očnej ordinácii. Gabriela Gulyásová sa s ňou ako adeptkou na vodiaceho psa zapojila do dobrovoľníckeho programu.
Na oftalmologickom oddelení sa fenka mohla voľne pohybovať. Mala na sebe vestu, akéhosi predchodcu špeciálnej vodiacej vesty.
Osud to však zariadil inak. Kvôli svojej chorobe jedného dňa sama príde o zrak.
Vodiacim psom nakoniec byť nemôže
Makulárna degenerácia
Makula je centrálna časť sietnice. Jej degenerácia spôsobuje centrálnu stratu zraku, pacient teda nevidí objekty a dianie pred sebou, keď sa pozerá.
Po polroku sa zistilo, že Brya trpí vzácnym dedičnou Stargardtovou chorobou.
Ide o najčastejšiu formu vrodenej dystrofie makuly a vyskytuje sa aj u ľudí.
"Spôsobuje postupnú stratu zraku a zvýšenú citlivosť na svetlo. U psov sa jej prvé príznaky objavujú pomerne neskoro, medzi 7. a 10. rokom života," priblížila oftalmologička.
O Bryinej matke vedeli, že je prenášačom tohto ochorenia. Spomedzi deviatich súrodencov je Brya jediným, na ktorého sa choroba preniesla.
"Medzičasom vysvitlo, že aj jej otec ju má. To sme vopred nevedeli. Každého z ich potomkov sme potom dali geneticky testovať. Jedine u Bryi sa ukázalo, že je chorá, ostatní jej súrodenci sú zdraví," vysvetlila Gulyásová.