NOVÉ ZÁMKY. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) sa nevzdáva ambície postaviť v tesnom okolí Nových Zámkoch veterný park.
Plynári chcú v tesnom okolí mesta vybudovať dokopy pätnásť veterných turbín, vrátane jedenástich priamo v katastri mesta. Z toho pre štyri si vytypovali mestské pozemky, tie si plánovali od radnice prenajať na 25 rokov.
Poslanci však na svojom marcovom rokovaní ich návrh odmietli. Problémom je lokalita, no hlavne parametre turbín.
S podobným zámerom prišlo SPP už v roku 2024. Aj vtedy prejavila časť Novozámčanov nevôľu. Okrem argumentov o zábere ornej pôdy a vizuálneho dopadu im chýbala aj informácia o množstve vyprodukovanej energie.

Na základe súčasného zámeru by turbíny dokázali každoročne pokryť spotrebu elektriny pre vyše 100-tisíc domácností. Pre MY Noviny to vyhlásil Ondrej Šebesta, riaditeľ komunikačného odboru SPP.
V článku sa dočítate aj:
- Kde chce investor turbíny umiestniť,
- čo mestu ponúka na oplátku a ako radnica zareagovala na konkurenčnú ponuku,
- aké názory majú na veterný park niektorí poslanci,
- za akých podmienok by projekt boli schopní podporiť a ako sa k takej možnosti vyjadril investor,
- kto a kde chce v Nových Zámkoch postaviť solárnu elektráreň.
Ako jeden z argumentov plynári predostreli, že ľudia tak budú mať možnosť prístupu k stabilnej a lacnejšej energii. S takým vysvetlením nesúhlasí poslankyňa Eva Polerecká.
Sebestačné Slovensko
V roku 2023 vyrobilo Slovensko 30 terawatthodín (TWh) elektriny. Oproti roku 2022 to je bolo o 11,23 percenta viac. Firmy, inštitúcie a domácnosti spotrebovali 26,51 TWh elektriny.
Už počas prvého polroka 2023 sa Slovensko stalo čistým exportérom elektriny. Tento status si udržalo aj v roku 2024. Vývoz sa však v minulom roku zmenšil o zhruba 14 percent.
"Ceny energie sú spotové, určuje ich trh a neodvíjajú sa od toho, či tu budeme mať pätnásť turbín. Ceny pre domácnosti sú navyše regulované. Navyše, obnoviteľné zdroje vstupujúce do ceny energií, sú najdrahšie. Vytvárajú vyššiu cenu elektriny. Slovensko má najzelenšiu energiu, až 60 percent je z jadra, po 15 percent vyrobia vodné elektrárne a obnoviteľné zdroje, desatinu tepelné elektrárne."
Jediná otázka podľa Polereckej je, či peniaze, ktoré plynári mestu núkajú, mesto "zachránia".
"Bude osoh z tohto veterného parku pre Novozámčanov merateľný týmito peniazmi?"

Časť poslancov znepokojili hlavne parametre turbín. Samotná turbína je umiestnená vo výške 162 metrov, najvyšší bod, ktorý by dosahovali jej listy je vo výške 250 metrov. Trojlistové turbíny by sa otáčali v kruhu s priemerom 176 metrov.
Jednou z podmienok mesta bolo, aby veterný park nezasahoval do územia, kde by v budúcnosti mohlo vyrásť kontajnerové prekladisko širokorozchodnej železničnej trate.

Plynári hlásia, že ak by k takejto situácii došlo, konkrétne turbíny by presunuli mimo ochranných pásiem rýchlostnej cesty a železnice, resp. by ich vôbec nepostavili.