ŠURANY. Zhruba dvesto odporcov baterkárne v Šuranoch sa stretlo pri ceste medzi Novými Zámkami a Šuranmi. Fabriku na elektrobatérie chce v budúcom priemyselnom parku postaviť slovensko-čínsky investor GIB EnergyX Slovakia.
Štrajkujúci najprv pozdĺž krajnice vytvorili živú reťaz. V rukách držali transparenty s heslami ako "Toto je naša zem", "Voda na zlato" či "Stop baterkárni v Šuranoch". Zhromaždenie sa konalo v piatok 21. marca popoludní.

Následne sa presunuli na pole, neďaleko pozemkov štátnej eseročky MH Invest, ktorá bude priemyselný park stavať. Tam sa mikrofónu chytili viacerí rečníci.
Nechýbali Miroslav Suja z Republiky či Andrea Hudecová od kotlebovcov, ktorí témou baterkárne dlhodobo naháňajú preferencie.
Protestné zhromaždenie vopred ohlásené nebolo. Na mieste však štátna polícia bola.
"Polícia sa ňom dozvedela náhodne od občanov z mesta," uviedla krajská policajná hovorkyňa Viktória Borloková.

Vďaka tomu nedošlo zo strany protestujúcich k porušeniu pravidiel cestnej premávky.
"Na mieste sa nachádzalo viacero policajných hliadok, zabezpečili bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky," upresnila Borloková s tým, že zhromaždenie sa zaobišlo bez konfliktov.

Na priemyselnom parku sa už pracuje
Prvé bagre začali na priemyselnom parku v Šuranoch pracovať pred necelými dvomi týždňami.
V lokalite začali s prípravou na archeologický prieskum. Ten odštartovala státna eseročka MH Invest po pyrotechnickom prieskume, ktorý neodhalil v lokalite žiadnu nebezpečnú muníciu.
"V rámci prieskumu odborníci priamo v teréne preskúmajú detekované lokality," potvrdila pre MY Noviny Mária Pavlusík, hovorkyňa ministerstva hospodárstva.

Ak nepríde k nepredvídateľným okolnostiam, práce by mali byť ukončené do troch mesiacov.
Lokalitu čaká tiež odstránenie inváznej zelene, náletových drevín a vybraných stromov. Zároveň sa chystá prekládka plynovodu v okrajovej časti územia vyčleneného na priemyselný park.
V deň, keď začali v lokalite pracovať prvé bagre, dorazila na miesto aj skupina asi desiatich odporcov baterkárne. Stretnutie s pracujúcimi bagristami sprevádzal aj krik. Protestujúci od nich požadovali dôkaz, prečo na pozemkoch, ktoré už od vlastníkov vykúpila štátna firma MH Invest, pracujú.
Nechýbal medzi nimi člen dezinformačnej scény Peter Chmelo. Chmelo na jeseň pred dvomi rokmi burcoval Novozámčanov s tým, že mesto zaplavia ilegálni migranti.
Tí sa v Nových Zámkoch skutočne na istý čas usadili, keďže ich zadržala cudzinecká polícia pri pokusoch dostať sa do západnej Európy, hlavne do Nemecka. Krátko po získaní potrebných povolení a dokumentov mesto opúšťali.

Spochybňujú verejný záujem
Odporcovia investície tvrdia, že verejný záujem budovať štátny priemyselný park a baterkáreň je spochybniteľný alebo že vyvlastňovanie mestských pozemkov, na ktorých má park vyrásť, je protizákonné.
Najčastejšie argumenty proti novému priemyselnému parku, resp. baterkárni sa však týkajú zamestnávania cudzincov a ekologických dopadov.
Pri príprave zámeru budovať priemyselný park s baterkárňou prišlo podľa nich k pochybeniam a nekalým praktikám. "Prospešnosť, ekologickosť a bezpečnosť celého projektu je jednoducho vylúčená," tvrdia.
Zároveň tvrdia, že kompetentní zámerne obchádzajú zákon o posudzovaní a povinné hodnotenie vplyvov vplyvov na životné prostredie.
Presvedčení sú tiež o tom, že Šuranom a okoliu hrozia sociálne problémy kvôli pracovníkom z tretích krajín, ktorí podľa nich budú v baterkárni pracovať.

Jedna z hlavných pripomienok odporcov sa týka rozpúšťadla NMP (N-metyl-2-pyrolidón). Ide o organickú zlúčeninu miešateľnú s vodou.
Pri výrobe batérií sa používa v procese miešania a povliekania katód.
V baterkárni Šuranoch sa podľa nich plánuje použiť až 2233 ton NMP ročne.
Ako upozorňujú iniciátori petície, výpary z rozpúšťadla NMP obsahujú rakovinotvorné látky a majú negatívny vplyv na reprodukčné zdravie mužov a žien, ako aj na samotný plod dieťaťa.
Investor s možným únikom NMP nesúhlasí. "Táto látka sa regeneruje na vyše 99,99 percent, pričom zvyšných 0,01 percenta sa zachytáva uhlíkovými filtrami. Tým sa zabezpečí, že do atmosféry nebudú vychádzať emisie. Gigafabrika bude mať moderný systém regenerácie NMP. Obsah NMP vo výfukových plynoch je nižší ako Európskou úniou požadovaný 1 mg/Nm³," argumentuje.
Dodáva, že žiadne z látok, ktorých emisie prirodzene uniknú do ovzdušia, neohrozia zdravie. "Ani jedna z emitovaných látok nebude vypúštaná v koncentrácii, ktorá by spôsobovala mutáciu u živých organizmov alebo predstavovala riziko zvýšeného výskytu nádorov. Preto obavy o zhoršenie zdravotného stavu obyvateľov v okolí vplyvom znečistenia ovzdušia sú neopodstatnené."
K situácii ohľadom baterkárne sa opakovane vyjadril aj minister životného prostredia Tomáš Taraba.
"Vplyvy na životné prostredie investície baterkárne budú riadne posúdené," uviedol.