OKRESY NOVÉ ZÁMKY, KOMÁRNO. V pohraničí s Maďarskom prebiehajú policajné kontroly. Týka sa to aj okresov Komárno a Nové Zámky.
V pohotovosti sú však aj v Trnavskom a Bratislavskom kraji. Dôvodom je snaha zamedziť ďalšie dovlečenie slintačky a krívačky na Slovensko.

"Limitované kontroly je možné očakávať aj v ďalších pohraničných oblastiach. Zamerajú sa na prevoz akýchkoľvek živých zvierat. Kontroly predbežne potrvajú od 21. do 28. marca," uviedla polícia.
Ministri po sobotňajšom mimoriadnom rokovaní vlády zakázali akékoľvek premiestňovanie hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri cez hraničné prechody Štúrovo – Esztergom, Komárno – Komárom, Čunovo – Rajka, Medveďov – Vámosszabadi.

Zakázaná je aj medzinárodná preprava alebo tranzit hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov, vrátane farmovej zveri, cez územie okresov Komárno a Dunajská Streda.
Rušia sa všetky hromadné podujatia, trhy, výstavy a zvody hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri. Nepovolané osoby majú zakázaný vstup do chovov.

Od piatka 21. marca na hraničných priechodoch robia policajti, colníci a zamestnanci Štátnej a veterinárnej správy nepretržité obojsmerné kontroly.
Hliadky, ktoré vykonávajú kontrolu, sú situované nielen na samotnom hraničnom priechode, ale aj v jeho blízkosti tak, aby dokázali bezpečne kontrolovať motorové vozidlá.

V priebehu soboty skontrolovali policajti za 12 hodín 4108 áut. Kontrole podrobili aj ďalších 222 vozidiel určených na prepravu zvierat.
"V šiestich prípadoch sme narazili na vozidlá, ktoré zvieratá prepravovali," informovala polícia.
Ochorenie postihujúce kopytníky, teda najmä hospodárske zvieratá ale aj lesnú zver, totiž v piatok 21. marca potvrdili v troch chovoch okresu Dunajská Streda. Zasiahlo chovy v obciach Medveďov, Ňárad a Baka.

V okruhu troch kilometrov od nákazy zabijú všetky poľnohospodárske zvieratá, vrátane tých, ktoré ľudia chovajú pre vlastnú potrebu a nie sú súčasťou komerčných chovov.
S likvidáciou začali v priebehu soboty 22. marca. Telá porazených zvierat prevezú do kafilérie v Žiline. V hre je aj ich možné zakopanie do zeme, to by však malo byť mimo Žitného ostrova.I keď ochorenie nesprevádza vysoká úmrtnosť, v prípade čo i len jediného infikovaného zvieraťa v chove, treba utratiť celý chov.




