PALÁRIKOVO, PRAVENEC. Na Slovensku potvrdili historicky druhý prípad výskytu invázneho sršňa ázijského. Predátora, ktorý je hrozbou pre opeľovače, mimoriadne pre včely, objavili v pondelok 17. marca v obci Pravenec (okres Prievidza).
Prvýkrát ho na Slovensku zaznamenali koncom minulého septembra v obci Palárikovo v okrese Nové Zámky. Po niekoľkodňovom pátraní narazili odborníci na celé hniezdo.
V prípade prvého tohtoročného nálezu ide o budúcu kráľovnú, potvrdil pre MY Noviny Dušan Senko z Centra biológie rastlín a biodiverzity Slovenskej akadémie vied (SAV). Vzdialenosť medzi nálezom v Pravenci a hniezdom v Palárikove je 99,8 kilometra vzdušnou čiarou.

"Nachádzala sa na palete privezenej z nemeckého mesta Karlsruhe. Do skladu v Pravenci je to vzdušnou čiarou 744 kilometrov. To potvrdzuje, že išlo o prenos spôsobený človekom, nie o prirodzené šírenie," upresnil.
Predpokladajú jeho ďalšie rozšírenie
Sršne ázijské sa v Európe objavili prvýkrát v roku 2004 vo Francúzsku. Ľudia ich sem zaviedli hlavne cez kontajnery s tovarom, najmä drevom a rastlinami.
V Maďarsku potvrdili jeho výskyt 19. augusta 2023 v obci Kimle (57,2 km od Palárikova).
Následne sa 5. októbra 2023 objavil v Česku v Plzni a 30. júla 2024 v obci Budišovice (203 km od hniezda v Palárikove).

"Existuje preto vysoký predpoklad, že sa bude šíriť do ďalších oblastí Slovenska. Jeho invázne šírenie v Európe naznačuje, že dokáže efektívne kolonizovať nové lokality, najmä tam, kde nájde vhodné klimatické podmienky, dostatok potravy a kultúrnu krajinu popretkávanú vodnými tokmi," načrtol možný scenár Senko, ktorý je tiež členom poradného orgánu ministerstva životného prostredia v oblasti problematiky sršňa ázijského.
Rozbehli jarný monitoring
Na Slovensku preto odborníci rozbehli jarný monitoring výskytu tohto predátora. Za vhodný vstupný bod pre jeho expanziu v krajine považujú juhozápadné Slovensko.
V článku sa dočítate aj:
- Ako prebieha jarný monitoring sršňa ázijského,
- na čo sa majú pri kontrole zamerať včelári a ako sršeň ázijský loví,
- ako prebiehala genetická analýza sršňa a čo ukázala,
- čo robiť, ak sršňa ázijského spozorujete.
"Je preto dôležité sledovať jeho výskyt a šírenie. Jarný monitoring je kľúčový na včasnú detekciu a prípadné opatrenia na obmedzenie jeho rozšírenia," zdôvodnil Senko.
Štátni ochranári ho robia na celom území Slovenska. Osobitnú pozornosť však venujú juhozápadu, hlavne širšiemu okoliu Palárikova, resp. okresom Nové Zámky a Komárno, kde hrozí etablovanie druhu. V súvislosti s výskytom v okrese Prievidza neplánujú v tejto lokality osobitný špeciálny monitoring.

Oblasti s najväčšou pravdepodobnosťou výskytu pritom mapujú už od februára.
"Absolvovali sme viacero školení a prednášok, najmä pre včelárov, napríklad v Šuranoch, kde sa ich zúčastnilo 130. Nápomocní sú aj študenti Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave," uviedol Dušan Senko.