OKRESY KOMÁRNO, NOVÉ ZÁMKY. Slováci (nielen) žijúci v pohraničí by sa mali vyvarovať podomovému nákupu mäsa v Maďarsku. Dôvodom je riziko zavlečenia ochorenia slintačky a krívačky na Slovensko. Postihuje predovšetkým kopytníky, teda najmä hospodárske zvieratá ale aj lesnú zver.

Začiatkom marca ju totiž potvrdili v chove hovädzieho dobytka v maďarskej obci Kisbajcs s 1400 kusmi dobytka, zhruba 2,5 kilometra od hraníc so Slovenskom.
Vírus sa v Maďarsku objavil po polstoročí, na Slovensku ho naposledy evidovali v roku 1974.
Inkubačná doba od posledného úhynu je 14 dní. Pred štyrmi mesiacmi šarapatil vírus v Nemecku. Zatiaľ nie je jasné, akou trasou sa do Maďarska či Nemecka dostal.

"V desaťkilometrovej zóne od nákazy (okresy Komárno a Dunajská Streda - pozn. red.) je úplne zastavený pohyb zvierat aj výrobkov," potvrdil Martin Nevolný, riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.

Podľa potravinárov a poľnohospodárov ide u zvierat o jedno z najagresívnejších ochorení. Africký mor ošípaných je v porovnaní so slintačkou a krívačkou ´detskou hračkou´, vyhlásili.

"Pre chovateľov hospodárskych zvierat môže mať fatálne následky. Pokiaľ ľudia nemusia, nemali by chodiť do strediska nákazy, teda do obce Kisbajcs. Ak tak nevyhnutie musia spraviť, treba, aby sa následne dezinfikovali. Vírus sa totiž prenáša aj oblečením, topánkami, pod nechtami, na rukách a podobne," upozornil Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej potravinárskej a poľnohospodárskej komory (SPPK).


"Treba sa tiež vyhnúť školským výletom spojeným s prehliadkou hospodárskych zvierat. Pokiaľ to nie je nevyhnutné, treba sa zdržať aj pobytu na poliach, lúkach či pasienkoch," podotkol.
"Napriek tomu, že ochorenie nesprevádza vysoká úmrtnosť, ak sa v chove objaví jediné nakazené zviera, jediným riešením je likvidácia celého chovu," pridal sa Alexander Pastorek, predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka.
Hrozba pre celé odvetvie
Slovensko vykázalo za uplynulý rok pri potravinárskych a poľnohospodárskych komoditách vyše 2,67-miliardové záporné zahraničné obchodné saldo. Oproti roku 2023 narástlo o pätinu.
V prípade zavlečenia nákazy je nevyhnutné zlikvidovať postihnuté chovy.
Živočíšna výroba na Slovensku stagnuje
- "So stavmi oviec a kôz z roka na rok klesáme kontinuálne od roku 2010, kedy sme chovali 440-tisíc kusov oviec a dnes už len 277-tisíc. Oproti minulému roku sa znížili aj počty kráv – o 2700 ks na aktuálnych 179-tisíc kusov. Z nich je 108-tisíc dojníc," uvádza Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK).
- Slovensko bolo v roku 2024 v produkcii surového kravského mlieka sebestačné len na 75 percent. Pri syroch je to 60 percent, pri mlieku a mliečnych výrobkoch je sebestačnosť polovičná.
"Najnižšiu sebestačnosť máme v sektore ošípaných, kde vieme pre našu potrebu vyrobiť len 30 percent bravčoviny," doplnila SPPK.
"To by znamenalo katastrofu. Oblasti, kde sa podarilo stavy zvierat zastabilizovať, padli by úplne na dno. Bolo by nemožné ich znova oživiť," načrtol šéf potravinárov s tým, že konzumácia slovenských potravín sú zatiaľ bezpečná.