NOVÉ ZÁMKY. "Komu je smutno z toho, čo sa deje? Koho z vás platí Soroš?," pýtala sa pred davom v Nových Zámkoch ambasádorka Európskeho klimatického paktu Marta Fandlová.
Aj ona sa v piatok po piatej podvečer postavila pred protestujúcich Novozámčanov na Hlavnom námestí. Pred Domom kultúry Kovak sa ich po dvoch týždňoch zišlo zhruba 250. Postupne sa k nim pridali ďalší a ich počet tak dosiahol odhadom tri stovky.


Už štvrtý raz sa tak tento rok rozhodli prejaviť svoju nespokojnosť so súčasným vedením krajiny.
Pred dav sa okrem Marty Fandlovej postavili ďalší štyria rečníci - Adam Strieženec Horváth z Rádia Tilos v Budapešti, lekár František Hlavačka zo Šurian, umelec Libor Šimunek z Bánova a psychiater a literárny umelec Péter Hunčík.
Predstaviteľom vládnej moci pripomenuli stále nejasnú orientáciu zahraničnej politiky a "nebezpečné flirtovanie s oslabovaním medzinárodných väzieb."
Prekáža im tiež účelný rozklad kultúrnych inštitúcií so snahou o cenzúru a politické zásahy do kultúrnych grantov.
"Mám 28 rokov. Erik Kaliňák má 33. Považujem ho za stále mladého človeka. Za mladých ľudí tu aj dnes stojím. Erik Kaliňák tvrdí, že ak by sa Rusi dostali do Užhorodu, mali by sme konečne spoľahlivého suseda. Čo chcete odkázať mladému Kaliňákovi vy?" obrátila sa na protestujúcich.


"Snažili ste sa nás zastrašiť, vyhrážali ste nám, vymysleli si dlažobné kocky, dnes údajný štátny prevrat. Chcú nás umlčať, chcú nás zastrašiť a nechcú, aby sme tu takto spoločne stáli. A my? My aj dnes stojíme spoločne vo viac ako štyridsiatich mestách a hovoríme jasné nie vláde Roberta Fica," adresovala svoje slová premiérovi.
Aktivistka: Slovenská príroda trpí vládou Fica
Po vražde Jána Kuciaka sa viac začala zaujímať o diania so Zemou. "Planéta nám horí, čelíme klimatickej kríze a na takej planéte nie je budúcnosť," povedala Fandlová.

V čase, keď sa o túto tému začala zaujímať, stala sa jednou z organizátoriek petície Klíma ťa potrebuje. S ostatnými zorganizovala petíciu, podpísalo ju vyše 128-tisíc Slovákov.
"Mala som nádej, že sa niečo skutočne zlepší. Teraz, keď sa pozerám ako vláda devastuje našu krajinu a prírodu, som si istá, že väčšia katastrofa ako vláda Roberta Fica pre našu krásnu slovenskú prírodu neexistuje. Minister životného prostredia Taraba ničí všetko, čo mu príde pod ruku. Neničia však len našu prírodu, oni ničia našu krajinu a ničia tým aj budúcnosť nám - mladým ľuďom," dodala.

Rozpadáva sa pod rukami
Členom Ficovej vlády odkázala, aby radšej vyšli medzi ľudí: "Pozrite sa okolo seba a otvorte oči. Rozpadáva sa vám opäť krajina pod rukami. Začnite chodiť miesto Vietnamu, Číny, Turecka, či Ruska radšej medzi ľudí po Slovensku. Sme frustrovaní, sme nahnevaní, sme unavení z vašej vlády."
Niektoré veci by sa opakovať nemali
So svojím preslovom vystúpil aj Adam Strieženec Horváth z Rádia Tilos v Budapešti.
Slováci podľa neho od nástupu súčasnej vlády zažívajú každodenný rozvrat štátu a spoločnosti.
"Vládni predstavitelia si, namiesto toho, aby zabezpečili prosperujúce a bezpečné podmienky na život, chránia ´svojich ľudí´. Robia to pomaly za akúkoľvek cenu a vytvárajú pritom prostredie, ktoré má za následok ešte väčšiu polarizáciu už aj tak rozdelenej spoločnosti," ohlásil.

Tiež poznamenal, že niektoré veci z minulosti by sa nemali nikdy opakovať. Narážal pritom na národnostne orientované fyzické útoky.
"V poslednom období vidíme pravý opak. Pred niekoľkými dňami napadli v Bratislave mladého študenta. Podľa doteraz známych informácii to bolo kvôli tomu, že hovoril po maďarsky. Kto bude ďalšou Hedvigou Malinovou, Jánom Kuciakom a Martinou Kušnírovou?" spýtal sa a dodal, že ľudia musia stáť za svojimi hodnotami.
"Na námestiach sa schádzame každý druhý piatok práve preto, aby sme ukázali, že je nás veľa a nevzdáme to!"
