RASTISLAVICE. "Každý máme doma niekoho, kto nás v tom podporuje a podporujeme sa aj navzájom. Postupom času sa to človek po viacerých výjazdoch naučí zvládať ľahšie. Ale zažili sme už aj prípad, po ktorom Hasičský a záchranný zbor preventívne pridelil zasahujúcim členom psychológa," odpovedá dobrovoľný hasič z Rastislavíc Juraj Pauko na otázku ako v zbore riešia stres a psychickú záťaž po náročných zásahoch.
"Záleží to od konkrétneho človeka," dodáva.
Dobrovoľní hasiči v Rastislaviciach (okres Nové Zámky) majú dnes 29 aktívnych členov, dvadsiatka z nich sa zúčastňuje aj výjazdov.
Zasahujú pri požiaroch, dopravných nehodách, resuscitácii s defibrilátorom. Poskytujú technickú pomoc v prípade padnutých stromov či pri odstraňovaní bodavého hmyzu.
Pri prívalových dažďoch, aké región zasiahli minulý rok, pomáhajú aj s odčerpávaním vody a ďalšími povodňovými prácami. Značnú časť svojho času venujú aj kultúrno-spoločenským podujatiam v obci a okolí.

Pauko v rozhovore porozprával o práci dobrovoľných hasičov, o najčastejších príčinách ich zásahov či ako postupovať, ak sa niekto ocitne v horiacom dome.

Ako by mal človek postupovať, ak sa už ocitne, napríklad, v horiacom dome?
V prvom rade zavolať na tiesňovú linku 150. Netreba to podceňovať. Oheň v dome alebo byte, či už od sporáku pri varení alebo spadnutí sviečky na obrus, sa dokáže šíriť naozaj rýchlo. V priebehu niekoľkých minút už môže byť požiarom zasiahnutá celá miestnosť.
Jediní zástupcovia západného Slovenska
Po prvý raz si môže verejnosť zvoliť môže zvoliť najlepšie dobrovoľné hasičské zbory. Do prvého ročníka ankety sa ich prihlásilo 150.
Vybrať môže z nominovaných v dvoch kategóriách. Prvá hodnotí dobrovoľné hasičské zbory miest a obcí, zohľadňuje ich profesionalitu pri zásahoch. Druhá sa zameriava na preventívnu činnosť a prácu s mládežou.
Deväťčlenná porota vybrala z každej kategórie a regiónu päticu finalistov. O víťazovi rozhodne verejnosť, hlasovanie vyhlásilo OZ Svätý Florián - Dobrovoľní hasiči roku.
Medzi kandidátmi za západné Slovensko sú aj rastislavickí hasiči. Tí ako jediný zbor zastupujú Nitriansky kraj. Hlasovať za nich možno na webe do 10. marca.
Ich konkurentmi sú kolegovia z Brezovej pod Bradlom, Ivanky pri Dunaji, Jaslovských Bohuníc a Lysej pod Makytou.
Niekto však môže inštinktívne začať oheň hasiť. Na jednej strane môže zabrániť ďalšiemu šíreniu požiaru, na druhej strane tým priamo ohrozuje svoje zdravie, keďže splodiny z horenia sú veľmi toxické. Hrozia aj popáleniny a podobne.
Všetko však záleží od situácie, v ktorej sa dotyčný nachádza a od typu požiaru - či horí olej, elektrický spotrebič alebo niečo iné.
Napríklad, keď sa človek snaží uhasiť horiacu panvicu vodou, spraví presný opak.
Aj túto situáciu predvádzame na akcii Deň sv. Floriána, ktorý organizujeme začiatkom leta.
Aké sú najčastejšie príčiny požiarov, pri ktorých zasahujete?
V tomto, vykurovacom, období sú to najmä požiare striech. Množstvo komínov, najmä v starších domoch, môže mať doslova drevenú hradu vedenú priamo cez komín, ktorá postupom času začne tlieť a neskôr horieť. Problémom sú aj nevyčistené komíny.
Naopak, v lete ide pri vysokých teplotách väčšinou o samovznietenie. Bolo to tak napríklad pri požiari kompostárne v Nitre, kde sme zasahovali.
Aké sú najčastejšie chyby, ktorých sa podľa vašich skúseností ľudia dopúšťajú pri požiarnej bezpečnosti?
Sú to najmä už spomenuté nevyčistené komíny. Niektoré požiare vzniknú aj z nedbanlivosti, trebárs, keď niekto odhodí ohorok cigarety.
Ako prebieha výcvik vašich dobrovoľných členov?
Každý člen musí prejsť základným výcvikom pod záštitou Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR. Každý rok absolvujeme kurz prvej pomoci, opakovanie je matka múdrosti. Robíme aj výcvik v protiplynovom polygone, ten je zameraný na dýchaciu techniku.
Samozrejme, každý rok treba podstúpiť zdravotnú prehliadku a vyšetrenie na pľúcnom oddelení, aby dobrovoľník mohol nosiť dýchací prístroj.
Ďalej sú to cvičenia organizované buď Hasičským a záchranným zborom alebo Dobrovoľnou požiarnou ochranou. Patria medzi ne napríklad diaľková doprava vody, simulované požiare, vyhľadávanie alebo evakuácia osôb.
Minulý rok sme si v rámci nášho dobrovoľného zboru urobili aj cvičenie na prácu s hydraulickým vyslobodzovacím zariadením. Simulovali sme viaceré dopravné nehody so zakliesnutými osobami.
Aké fyzické a psychické nároky musí váš člen spĺňať?
Konkrétne nároky, ako sú fyzické testy, nemáme. Resp. nevyžaduje ich zákon. No člen musí byť fyzicky zdatný. Často pracujeme s ťažkými bremenami a samotná výstroj s dýchačom môže vážiť okolo 20 kilogramov.
Čo sa týka psychických nárokov, strojníci, šoféri musia pravidelne absolvovať psychotesty. Človek tiež musí byť pripravený zniesť aj psychicky ťažšie zásahy. Dopravné nehody sú na psychiku asi najťažšie.
Ako sa na krízové situácie pripravujete?
Našťastie ich zatiaľ toľko nebolo. Naposledy to boli prívalové dažde v Nových Zámkoch, kde sme dokázali vytvoriť dve štvor- a päťčlenné skupiny na dvoch autách.
Koncom leta sme zase boli nahlásení na krajskom operačnom stredisku. Ak by sa situácia s vodnou hladinou Dunaja zhoršovala, boli sme pripravení vyraziť pomôcť kamkoľvek, kde by to bolo potrebné.
Techniku udržujeme v prevádzkyschopnom stave, takže ak aj prídu nečakané krízové situácie, sme bez väčších problémov schopní vyraziť na pomoc.
Ako vás vnímajú ľudia v obci? Dostáva sa vám dostatok uznania?
Zo spätných reakcií na Facebooku si myslíme, že nás ľudia vnímajú kladne. Tešia sa na naše kultúrne akcie, chodia pomáhať na brigády v obci, napríklad pri zbere smetí.
Ako zvláda vaša rodina a okolie fakt, že ste hasiči?
Niekedy dostaneme výčitky, že trávime viac času v zbrojnici ako doma. No myslím, že vo finále nás v tom podporujú a sú radi, že robíme to, čo robíme. Samozrejme, mamy alebo manželky majú strach, keď nám mobil začne húkať.
Zásah pri Jatove
Ako jediní z Nitrianskeho kraja sa prebojovali do finále prvého ročníka ankety o najlepší dobrovoľný hasičský zbor v krajine.
V prihláške hasiči z Rastislavíc opísali zásah pri dopravnej nehode dodávky za obcou Jatov z 23. septembra 2024. Na miesto vyrazili do piatich minút.
"Mali sme len tri informácie. Prevrátená dodávka, zakliesnená osoba a nevyhnutnosť rýchlej pomoci. Po príchode sme zistili, že zranený človek je stále uväznený v prevrátenom vozidle, ktoré skončilo na boku v priekope," opísali.
Zdravotníci už boli na mieste, ale bez hasičskej techniky a odbornosti sa nedalo vodiča vyslobodiť.
"S hydraulickým vyslobodzovacím náradím a s pomocou backboardu sa nám podarilo zraneného bezpečne vyprostiť a odovzdať do starostlivosti záchranárom," dodali k zásahu za Jatovom.
