KOMÁRNO. Škola, divadlo, ulica, polievka, palacinky či vlastná socha. Komárňanský rodák Mór Jókai zanechal na juhu dnešného Slovenska hlbokú stopu.
Prirovnávali ho k Charlesovi Dickensovi či Alexandrovi Dumasovi staršiemu. On sám považoval za svoj vzor Victora Huga, no inšpiroval sa aj dielami Julesa Verna.
Jeho historické romány čítala i britská kráľovná Viktória či rakúska cisárovná Alžbeta, známa ako Sissi.
V utorok 18. februára uplynulo dvesto rokov od jeho narodenia. Dodnes je ako autor románov najčítanejším spisovateľom v Maďarsku.
Prirovnávajú ho k Julesovi Vernemu
Jókai je často označovaný za najväčšieho románopisca Maďarska, jeho diela sú bohaté na fantastické prvky, dávajú im typický romantický charakter. Napísal niektoré z najčítanejších románov v Maďarsku. Písal aj novely a básne.
Mimochodom, Jókai bol rovesníkom svetoznámeho Francúza Julesa Verneho (1828 - 1905) či ďalšieho maďarského velikána Sándora Petőfiho (1823 - 1849), s ktorým sa zoznámil ešte počas štúdia v meste Pápa.

"Jeho diela mali často až fantastický nádych, v tom sa podobal na Julesa Verna. Kým Jókai napísal Zlatého človeka, Verne zas Lodivoda dunajského. Obe diela majú veľmi podobný príbeh, obe sú sfilmované. Keď si ich človek pozrie, môže si ich dokonca pomýliť. Jeho štýl pripomínal aj Petőfiho, vedel ním upútať pozornosť," vysvetlil pre MY Noviny Pavel Paterka, riaditeľ Podunajského múzea v Komárne.

Maďarský literárny magazín hlo.hu ho opisuje ako autora s bohatou predstavivosťou, živým, popisným štýlom, ale aj rušnými zápletkami s viacerými dejovými líniami.
Dodnes patrí k najčítanejším autorom v Maďarsku, podarilo sa mu osloviť tamojšiu širokú verejnosť.
"Vo svojej dobe bol veľmi rozhľadený, bol to polyhistor. Vo veľa veciach mal prehľad, informácie vedel napísať veľmi podrobne. Úryvky jeho diel mu ešte počas života vydávali v rôznych časopisoch a denníkoch. Začiatkom 20. storočia vychádza až vyše stozväzkové vydania jeho tvorby," povedal Paterka.
Dodal, že na Jókaiho sa dá pozerať aj ako na celebritu svojej doby.
V roku 1848 sa zoznámil s divadelnou herečkou Rózou Laborfalviovou, ktorú si ešte ten rok zobral za manželku.
"Ako 74-ročný mal 20-ročnú manželku. Nielenže vedel písať, no jeho čitatelia ho vnímali ako autoritu." Reč je o jeho druhej manželke - herečke Belle Nagy.

Prvý román písal ešte v Komárne
V meste na brehu Dunaja sa nielen narodil, no tiež vyrastal a študoval. Svoj prvý román Všedné dni (v maďarčine Hétköznapok) písal ešte v roku 1846 v Komárne.
"Jeho rodina mala záhradu na Ostrove sv. Alžbety, kam veľmi rád chodieval odpočívať a písať. Spočiatku nevedel, akému umeniu sa bude venovať. Najprv maľoval, až potom začal písať," opísal Paterka.

Potom sa vybral do iných častí vtedajšieho Uhorska a do rodiska sa už žiť nevrátil. Stále však s Komárnom udržiaval vzťah, v dielach čerpal zo svojich zážitkov a skúseností.