ŠURANY. "Niektorí koaliční poslanci tento výbor sabotovali. Treba sa zamyslieť nad odovzdaním hlasu takýmto poslancom v ďalších parlamentných voľbách. Už dnes hrubo porušujú a ignorujú petičný zákon, podľa ktorého máme právo na prerokovanie našej petície," povedal v piatok novinárom Stanislav Guláš z iniciatívy Chránime si naše.
Reagoval tak na to, že petíciu proti výstavbe baterkárne v Šuranoch parlamentný výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie opäť neprerokoval.
K diskusii malo dôjsť v piatok 14. februára. Výbor však nebol schopný zasadania, nedostavili sa naň koaliční poslanci na čele s jeho predsedom Rudolfom Huliakom.
Jedným z bodov debaty mala byť práve petícia proti fabrike na výrobu batérií do elektromobilov, ktorú chce v Šuranoch stavať firma Gotion InoBat Batteries (GiB).

Minulé leto ju rozbehla iniciatíva Chránime si naše a podpísalo ju cez 17-tisíc ľudí z viacerých kútov Slovenska. V októbri ju predložila do podateľne Národnej rady.
"Títo ľudia majú právo byť vypočutí," vyjadril sa po neotvorenom výbore poslanec Národnej rady Marián Čaučík (KDH).
"Ako poslanci berieme plat päťtisíc eur, cezpoľní ešte viac. Za to treba niečo urobiť. Je výrazom absolútnej arogancie čo stvárajú títo ľudia. Ako máme robiť svoju kontrolnú prácu, keď nám neotvoria žiadny výbor," pridal sa Alojz Hlina (SaS), ktorý ako jeden zo štvorice poslancov na výbor prišiel.

Boja sa dopadu na životné prostredie
Stanislav Guláš z iniciatívy tvrdí, že pri zámere stavať baterkáreň odhalili množstvo pochybení a obchádzanie zákonov.
"Takáto chemická továreň sa nedá postaviť a prevádzkovať ekologicky. Povinné posudzovanie vplyvov na životné prostredie je v tomto prípade mrhanie finančnými zdrojmi. Je nutné tento zámer okamžite zastaviť a zrušiť v celom rozsahu," uviedol Stanislav Guláš z Bánova.

Dodal, že "potenciálne príde k mnohonásobnému prekročeniu povolených limitov" a výsledkom bude znečistenie pôdy, spodných vôd a rieky Nitra.
"Vôbec nie je jasné, ako sa bude nakladať s toxickým odpadom, ktorý vznikne," vyhlásil.
Odporcovia baterkárne tvrdia, že závod spôsobí nenapraviteľné škody na životnom prostredí.
"Pri výrobe v tejto fabrike bude vznikať veľa škodlivín znečisťujúcich ovzdušie a kontaminujúcich vodu a pôdu. Tiež vytvorí tony nebezpečného odpadu. Používať a pritom bude organické rozpúšťadlo N-metyl-2-pyrolidón. Jeho deklarovaná ročná spotreba je vyše dvetisíc ton."
Investor s možným únikom NMP nesúhlasí. "Táto látka sa regeneruje na vyše 99,99 percent, pričom zvyšných 0,01 percenta sa zachytáva uhlíkovými filtrami. Tým sa zabezpečí, že do atmosféry nebudú vychádzať emisie. Gigafabrika bude mať moderný systém regenerácie NMP. Obsah NMP vo výfukových plynoch je nižší ako Európskou úniou požadovaný 1 mg/Nm³," argumentuje GiB.
Dodáva, že žiadne z látok, ktorých emisie prirodzene uniknú do ovzdušia, neohrozia zdravie.
"Ani jedna z emitovaných látok nebude vypúštaná v koncentrácii, ktorá by spôsobovala mutáciu u živých organizmov alebo predstavovala riziko zvýšeného výskytu nádorov. Preto obavy o zhoršenie zdravotného stavu obyvateľov v okolí vplyvom znečistenia ovzdušia sú neopodstatnené."
Iniciatíva sa pritom odvoláva na zlé skúsenosti batériových závodov v zahraničí, hlavne v Maďarsku. Tie stavali iné spoločnosti, predovšetkým z Južnej Kórei. V prípade Šurian ide o investora z Číny.