NOVÉ ZÁMKY. "Vadí mi hlavne arogantný autoritatívny štýl, štvanie ľudí proti sebe, útočenie na ich najnižie pudy. Pritom sa politici navonok prezentujú, akoby vládli ústavnou väčšinou. Vzhľadom na počty v parlamente sme skôr na pokraji ústavnej krízy," vysvetľuje Novozámčan Jozef Pirohár na margo otázky, prečo nie je spokojný s dnešnou vládou.
Aj Nové Zámky sa pridajú v piatok 7. februára k zhrube tridsiadke slovenských miest, v ktorých sa zídu ľudia protestujúci proti krokom súčasnej vlády. Podporiť tak chcú euroatlantické smerovanie Slovenska a boja sa, že Slovensko padne do sféry ruského vplyvu.
Prekážajú im najmä vyjadrenia činy premiéra Roberta Fica,vrátane jeho návštevy Moskvy v čase, keď Putinov režim vedie vojnu na Ukrajine.
Iniciátorom protestov je občianske združenie Mier Ukrajine, k nemu sa pridali občianske iniciatívy vo viacerých slovenských mestách, vrátane Nových Zámkov.

V 36-tisícovom okresnom meste ich už druhým rokom organizuje aktivista a právnik Jozef Pirohár.
Verí, že účasť na Hlavnom námestí v piatok o piatej podvečer prekoná tú spred dvoch týždňov, keď sa v centre mesta zišlo zhruba päť stoviek nespokojných Novozámčanov a ľudí z okolia. Tak ako pred rokom, plánuje s ostatnými zapáliť 21. februára sviečky pri Súsoší Najsv. Trojice na Hlavnom námestí. Uplynie totiž sedem rokov od úmrtia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Pirohár v rozhovore prezradil, čo mu na súčasnej vláde prekáža, čo by mala začať robiť, prečo na novozámockých protestoch nevystupujú politici z parlamentých strán. Načrtol aj dôvody prečo podľa neho Slovensko na plnej čiare prehráva hybridnú vojnu na svojom vlastnom území.
Aj tento rok ste sa rozhodli usporiadať zhromaždenia v Nových Zámkoch. Prečo?
Aj keď je to náročné, nedalo mi to. Napokon sa ku mne predali nejakí ľudia a neviem o nikom inom, kto by mal záujem takéto podujatie robiť.
Ako právnik s takmer 20-ročnou praxou som sa nemohol nečinne prizerať pokračovaniu rozkladu právneho štátu. Začalo to špeciálnou prokuratúrou, trestným zákonom a pokračuje to ďalej. Nerád sa označujem za aktivistu, ja to ťahám len rok, na komunálnej úrovni možno dva roky. Sú ľudia, ktorí sú takto aktívni mnoho rokov. To sú tí praví aktivisti.

Čo by súčasná vláda mala urobiť?
Len to, čo jej ukladajú slovenská ústava a zákony. Slúžiť ľuďom a každý deň pracovať na tom, ako veci zlepšovať v prospech všetkých, prípadne aspoň väčšiny. Nie v prospech úzkej skupiny "našich ľudí".
Mali by menej dbať na to, čo im ako strane prinesie preferencie a viac dbať na skutočné potreby krajiny. Nebáť sa aj nepopulárnych krokov, reforiem, ktoré však treba poctivo ľuďom vysvetliť.
V tomto rád spomínam na prvé vlády Mikuláša Dzurindu, bez ktorých by sme sa do Európskej únie a NATO nikdy nedostali. To, že potom prišli kauzy ako Gorila, Skupinka a podobne, je zrejme v demokraciách síce nežiadané, ale možno aj nevyhnutné. Podstatná je možnosť zmeny.
Myslíte, že sa protestami niečo zmení?
Pomôžem si citátom Václava Havla, ktorý som si všimol Facebooku Mier Ukrajine. „Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne."
Vidíte na krokoch tejto vlády aj nejaké pozitíva?
Asi to, že sa aspoň pokúsila o konsolidáciu verejných financií. To je ten nepopulárny krok. No bolo to takým štýlom im vlastným.