NOVÉ ZÁMKY. "Slovensko patrí do Európy a má svoje miesto na mape svetových a európskych demokracií. Nikto, žiadny politik, žiadna strana, žiadna sila nesmie našu krajinu z tejto mapy vymazať. A ak sa o to niekto pokúša, treba mu jasne a nahlas povedať – nikdy to Vám nedovolíme," zaznelo v Nových Zámkoch z úst politológa Grigorija Mesežnikova.
V centre Nových Zámkoch sa v piatok podvečer stretlo zhruba päťsto protestujúcich proti dianiu na Slovensku a krokom súčasnej vlády na čele s premiérom Robertom Ficom.
Pripojili sa tak k celoslovenským občianskym zhromaždeniam, aby podporili euroatlantické smerovanie Slovenska.
Na zhromaždenie dohliadala ako štátna, tak aj mestská polícia. Prítomný bol aj antikonfliktný tím.

Ako prvá vystúpila s vyhlásením za akademickú obec pedagogička Katarína Hozlárová. Spolu s kolegami z celého Slovenska sa obáva ohrozenia demokracie na Slovensku. Poukázali pritom na šírenie nenávisti, čo má ničivý vplyv na deti a spoločnosť.

Pod otvorený list Robertovi Ficovi sa podpísalo takmer sedemsto pedagógov, vrátane viacerých z Nových Zámkov, Bánova, Štúrova i Komárna.
Ahoj Európa! namiesto Privet Moskva
K protestujúcim sa na Hlavnom námestí pridal aj známy politológ rusko-ukrajinského pôvodu Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky.
Ten sa ohradil voči rečiam, že v slovenských uliciach sa pripravuje Majdan.
"Nepripravujeme nijaký štátny prevrat, nepokúšame sa destabilizovať situáciu a uchvátiť moc, ako to pred par dňami zaznelo v tajnej správe tajnej služby na tajnej schôdzi parlamentu, čo bola mimochodom najhanebnejšia epizóda v dejinách moderného slovenského parlamentarizmu."

Mesežnikov pripomenul, že Slovensko dnes stojí na križovatke.
"Aj od nás a pevnosti nášho postoja závisí, akým smerom sa bude ďalej uberať. Pred 35 rokmi, v novembri 1989, znelo na námestiach a v uliciach slovenských miest Ahoj Európa! Chceme, aby toto nádherné heslo dnes vystriedal pokrik Privet Moskva? Zdravstvuj, Kremľ? Možno, že sa Robert Fico pred pár týždňami naozaj cítil dobre za hrubými múrmi Kremľa, keď jeho ruku stískal krvavý diktátor, celoživotným povolaním ktorého je verbovať agentov," spomenul Ficovu nedávnu cestu do Ruska.
Fico v minulosti vyhlásil, že November 89 si nevšimol. Podľa Mesežnikova je väčším problémom, že si "podľa všetkého Robert Fico a jeho terajší politickí supútnici si nevšimli celý 35-ročný ponovembrový vývoj, že ich pozornosti akosi uniklo, že sme tu medzitým vybudovali demokratický systém, právny štát, nezávislé súdnictvo, občiansku spoločnosť, ústavou zakotvené ľudské práva a slobodné médiá."
Zásadný problém je podľa neho v tom, že si Fico so svojimi kolegami nevšimli, že Slovensko už je viac ako 20 rokov členskou krajinou Európskej únie a Severoatlantickej aliancie.
"Asi preto nie je náhoda, že medzi zástupcami súčasnej vládnej moci vidíme tak veľa sympatizantov kremeľského režimu a jeho politiky. Podaktorí ´putinofili´ a nepriatelia našej západnej zahranično-politickej orientácie to pritom dotiahli až do zbratania sa s týmto krvavým režimom priamo v Moskve. Pridal sa k nim na konci minulého roka aj súčasný premiér."
Slovensko na šikmej ploche
Prezidentovi Petrovi Pellegrinimu vyčíta, že nezaujme rázny postoj a Slovensko sa aj vďaka tomu dostalo na šikmú plochu.
"Naša krajina sa dostala na šikmú plochu po tom, keď po predčasných parlamentných voľbách moc v nej prevzali tri strany. Jedna z nich sa mohla zachovať inak, ale jej líder sa rozhodol, že vstúpi do koalície so skorumpovanými revanšistami s autoritárskymi maniermi a s neurvalými nacionalistami a xenofóbmi," narážal na zloženie vládnej koalície.
"Medzitým sa líder tejto strany sa presťahoval z parlamentu do prezidentského paláca a dnes ho veľmi nepočuť. Chodí na spoločenské podujatia, pomáha ministrom odovzdávať rôzne ceny, ale kľúčové udalosti ovplyvňujúce osud krajiny prehliada."
Proukázal tiež na to, že inštitúcie na ochranu právneho štátu a boj proti politickej korupcii sú de facto znefunkčnené.

Pred Novozámčanov sa so svojimi prejavmi postavili aj stredoškoláčka Sofia Vetterová, zakladateľka Kruhu Milovníkov Poézie, Tamás Pataki z občianskeho združenia Kompromissum angažujúci sa vo veciach menšín na Slovensku a Jozef Dráfi.
Zhromaždenie sa v Nových Zámkoch skončilo piesňou Rázcestia v podaní Libora Šimuneka a Jany "Džany" Fujakovej zo skupiny ĎžemNa3 z Bánova. Tá zaspievala na záver aj slovenskú hymnu.
Výzvy Ficovi a ostatným politikom
Spolu vyzvali Roberta Fica, aby dodržiaval zákony, rešpektoval nezávislosť inštitúcií a vládol transparentne.
"Žiadame vládu a najvyšších predstaviteľov štátu, aby odmietli akúkoľvek spoluprácu s Ruskom, ktoré vedie vojnu proti Ukrajine a ohrozuje Slovensko. Vyzývame ich tiež, aby zastavili pokusy Roberta Fica meniť zahraničnú orientáciu Slovenska v rozpore s našimi záväzkami voči Európskej únii a NATO," odznelo v centre Nových Zámkov.
Od vlády a ústavných činiteľov zároveň chcú, aby prestali útočiť na Ukrajinu, čeliacej agresii Vladimíra Putina.
"Slovensko je Európa a nenecháme si ho ukradnúť. Našou najväčšou silou je odvaha," vyzvala Katarína Hozlárová z Nových Zámkov, ktorá Slovensko zastupuje ako delegátka Konferencie budúcnosti Európy.

Protesty naprieč Slovenskom
Iniciátorom celoslovenských protestov je občianske združenie Mier Ukrajine, k nemu sa pridali občianske iniciatívy vo viacerých slovenských mestách, vrátane Nových Zámkov.
Ako občianske združenie Mier Ukrajine uviedlo, odmietajú cestu do sféry ruského vplyvu, Slovensko je suverénny demokratický štát, ktorý je súčasťou euroatlantických štruktúr.
Nové Zámky sa tak pridali k ďalším mestám ako Bratislava, Nitra, Levice, Bardejov, Humenné, Liptovský Mikuláš, Martin, Myjava, Námestovo, Poprad, Rimavská Sobota, Senica, Žilina, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Považská Bystrica, Ružomberok, Žilina, Prievidza, Martin, Veľký Krtíš ale i hlavné mesto Luxemburska.
V Košiciach sa občiansky protest konal už vo štvrtok 23. januára, zúčastnilo sa ho okolo 15-tisíc ľudí.