KOMÁRNO. Medzi ocenenými pri príležitosti 32. výročia vzniku samostatného Slovenska je aj Zoltán Oláh z Komárna.
Z rúk prezidenta Petra Pellegriniho si v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave prevzal Rad Ľudovíta Štúra I. triedy, občiansky druh.
Prezident ho Oláhovi, tak ako sedemnástim ďalším osobnostiam udelil za mimoriadne zásluhy pri rozvoji Slovenska v oblasti vedy a techniky, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena krajiny v zahraničí.
"Ako lekár sa rád pozerám na pekné oči. Ľudské oko je najkrajší orgán v tele, ktorým vidíme a aj nás vidia," vyznal sa známy lekár.
"Každý očný lekár musí mať veľkú trpezlivosť a veľmi jemné prsty, aby pacienta chytil jemne. Práca oftalmológa je vyslovene mikroskopická. Je to jemná práca, ako keď sa dotýkate dámy," opísal Zoltán Oláh povolanie očného lekára.
Pripomenul, že celý život sa drží hesla: "Vždy dokončiť všetko maximálne optimálne a nikdy sa nepoddať."

Zoltán Oláh sa narodil 27. apríla 1931 v Komárne. Po štúdiu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského (LF UK) v Bratislave pracoval ako učiteľ – odborný asistent v univerzitnom anatomickom ústave a následne prešiel na katedru oftalmológie.
V 60. a 70. rokoch viedol Očnú kliniku LF UK v Martine, neskôr bol vedúcim Katedry oftalmológie LF UK a prednosta I. očnej kliniky Fakultnej nemocnice.

"Popri klinickej práci sa venoval štúdiu šitia a hojenia rán v oku v experimentoch a histopatológii nádorov oka. Viedol histologické laboratórium. Zaviedol moderné mikrochirurgické operácie oka, využitie laserov v liečbe chorôb oka a aplikáciu betažiaričov v liečbe nádorov oka. Prioritne sa venoval aj problémom využitia výpočtovej techniky v oftalmológii," opisuje jeho zameranie Lekárska fakulta UK.

