MUŽLA. Chovatelia prasiat musia byť na pozore. Africký mor ošípaných opäť ohrozuje chovy aj na juhu Slovenska v okrese Nové Zámky. Ide pritom o neliečiteľnú chorobu s takmer stopercentnou úmrtnosťou.
V Čenkovom lese v katastri obce Mužla (okres Nové Zámky), na hraniciach s Maďarskom, potvrdili v decembri chorobu u ulovenej diviačej samice a ôsmich mláďat.
Obec vyzvala verejnosť, aby dodržiavala bezpečnostné nariadenia na zabránenie šíreniu choroby.
"Prosíme obyvateľov, aby nechodili do chotára, hlavne do lesných častí a húštin. Predídu tak migrácii diviačej zvery a šíreniu choroby. Ak niekto predsa vyjde, nech si pri návrate domov vydezinfikuje obuv a oblečenie," apeluje vedenie obce.

Zakázané je tiež vypúšťat psov do chotára, lebo rušia zver a chorobu môžu zavliecť do dediny.

Na Slovensku tento rok potvrdili 264 prípadov nákazy u uhynutej alebo odstrelenej diviačej zveri v prírode, najviac ich bolo v okolí Štiavnických vrchov. V jednom prípade prenikla do domáceho chovu. U chovateľa v okrese Krupina ju potvrdili u 52 ošípaných.
V januári 2024 bolo na Slovensku zaregistrovaných 2514 fariem s ošípanými, v ktorých dovedna chovali 436-tisíc ošípaných, a 4314 drobnochovov ošípaných. Najväčšia hustota ošípaných je v Nitrianskom a Trnavskom kraji.
Okresy Nové Zámky a Komárno pritom patria do tz. nárazníkovej zóny afrického moru pred jeho šírením sa z Maďarska. Južná časť okresu Nové Zámky zároveň patrí do vysoko rizikovej oblasti.

Neexistuje liek, iba prevencia
"Kým nebude na africký mor ošípaných existovať účinná vakcína, ochorenie tu bude s nami stále, čo znamená dôsledné dodržiavanie veterinárnych opatrení a taktiež informovanie širokej verejnosti," uviedlo v minulosti ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Vírus je síce pre ľudí neškodný, no dokáže spôsobiť významné sociálno-ekonomické škody.

Oblasti postihnuté africkým morom ošípaných trpia finančnými stratami kvôli nutnosti utratiť zvieratá, obmedziť ich vývoz i vývoz mäsa. Nákladné sú aj bezpečnostné opatrenia.
"Eliminácia choroby môže trvať niekoľko rokov," vyhlásil Európsky úrad pre bezpečnosť potravín.
V rámci prevencie by napríklad poľovníci vôbec nemali chovať ošípané, pretože môžu najskôr zavliecť nákazu z potuliek po revíroch, teda ak sa nebudú prezúvať a preobliekať.
Prevencia pred africkým morom v chovoch ošípaných
- Dodržiavať v chovoch zásady biologickej bezpečnosti (dôkladné oplotenie farmy, dezinfekčné brody,evidencia a kontrola pohybu dopravných prostriedkov a osôb, prezliekanie zamestnancov a návštevníkov farmy, dodržiavať čierno-biely systém),
- zamedziť vniknutiu diviakov do areálu farmy, prípadne ich kontaktu s krmivom a stelivom,
- rešpektovať zákaz skrmovania kuchynských odpadov a výrobkov z diviačieho mäsa,
- zákaz skladovať krmivo pre ošípané v dosahu diviakov,
- zákaz skladovať podstielkovú slamu v dosahu diviakov minimálne 90 dní pred jej použitím,
- pravidelné klinické prehliadky zvierat v chove.
V minulosti vyhlásili prasaciu amnestiu
V rokoch 2020 a 2021 vyhlásili na Slovensku tzv. prasaciu amnestiu. Dôvodom bolo, že v Maďarsku, južne od Komárna, zistili nákazu u päťdesiatich diviakov. Veterinári následne rozbehli kontroly v bezprostrednom okolí všetkých veľkých fariem. V roku 2021 pritom v okrese Nové Zámky potvrdili mor u 5554 domácich ošípaných.