Zima je obdobím radosti a aktívneho odpočinku. No zimné športy a pobyt na horách môžu priniesť pre zrak aj riziká. Odborníci varujú pred častým, no často podceňovaným problémom, ktorí si mnohí neuvedomujú. Tým je snežná slepota, ktorá môže zdravie očí vážne ohroziť.
"Môže spôsobiť vážne poškodenie zraku a narušiť zážitok z pobytu na horách. Ide o dočasné poškodenie rohovky a spojovky spôsobené nadmerným vystavením ultrafialovému (UV) žiareniu," prezradila refrakčná špecialistka Lívia Šidlová.
Tento fenomén, známy aj ako fotokeratitída, vzniká v extrémnych podmienkach, akými sú vysoké nadmorské výšky, intenzívne slnečné svetlo a odraz lúčov od snehu či ľadu.

Šidlová v rozhovore prezradila aj aké sú príznaky snežnej slepoty, kto je ňou najviac ohrozený, ako pri nej postupovať či ako sa pred ňou chrániť.
Ako snežná slepota vzniká?
Vo vysokých nadmorských výškach sa intenzita UV žiarenia zvyšuje približne o 10 až 12 percent na každých tisíc metrov. Navyše, sneh dokáže odraziť až 80 percent UV lúčov späť do atmosféry a očí.
Tento proces môže rýchlo poškodiť rohovku, ktorá absorbuje väčšinu UV žiarenia. Plní tak úlohu prirodzeného filtra svetla. Pri nadmernom vystavení však dochádza k jej zápalu, opuchu a podráždeniu.
UV žiarenie je pritom nebezpečné aj za oblačného počasia. Hoci mraky tlmia intenzitu viditeľného svetla, UV lúče prenikajú atmosférou takmer nezmenené, čím môže byť riziko poškodenia očí stále vysoké.

Kto je ňou najviac ohrozený?
Najzraniteľnejší sú športovci a turisti tráviaci dlhý čas na snehu alebo vo vysokých nadmorských výškach, kde sú vystavení silnejšiemu žiareniu.
Ohrození sú aj tí, ktorí používajú nekvalitné slnečné okuliare, napríklad s tmavými sklami, no bez UV filtra. Tmavé okuliare spôsobujú rozšírenie zreníc, tým sa do očí dostáva ešte väčšie množstvo škodlivého žiarenia.
Aké sú príznaky snežnej slepoty?
Má oneskorené prejavy, objavujú sa po 6 až 12 hodinách od vystavenia UV žiareniu. Medzi príznaky patria ostrá, pálivá bolesť očí, začervenanie spojoviek, nadmerné slzenie a pocit piesku v očiach, zvýšená citlivosť na svetlo, čiže fotofóbia, rozmazané alebo oslabené videnie či opuch očných viečok.