Glaukóm, šedý zákal či diabetické poškodenie sietnice. Kľúčové pre odhalenie a prevenciu voči vážnym ochoreniam očí je pravidelné meranie zraku.
"Dospelý človek by mal ísť na preventívnu prehliadku k očnému lekárovi každé dva roky. Nie všetky ochorenia očí sú citeľné, nie vždy bolia. Niekedy sa začnú prejavovať až v pokročilejšom štádiu," varuje optometristka Lívia Šidlová.
Práve optometristi sú akýmsi prostredníkom medzi pacientom a očným lekárom. Ich služby často využívajú optiky, kde zákazníkom merajú zrak, predpisujú okuliare, kontaktné šošovky a prípadne im odporučia návštevu oftalmológa.
V rozhovore tiež vysvetľuje, čo je to digitálny stres a zraková pohoda. Prezradila aj prečo majú dnešné malé deti nezdravo veľké oči, prečo by sa mali venovať skupinovým športom.

"Ak dieťa často žmurká alebo si oči trie, tak to môže naznačovať, že sa snaží zlepšiť svoje videnie. Ak má dieťa ťažkosti s orientáciou na písmená alebo objekty, aj to môže súvisieť s poruchou zraku. Ak odmieta čítať alebo sa zapájať do športových aktivít, môže to naznačovať problém so zrakom," zdôrazňuje Lívia Šidlová.

Odpovedá aj na otázku prečo dať prednosť síce drahším, no kvalitnejším dioptickým či slnečným okuliarom.
"Keď oko vystavíme svetlu, zrenica sa zúži. Naopak, ak oko zatemníme, zrenica sa roztiahne. Ak si nasadíme nekvalitné slnečné okuliare bez UV filtra, ktoré zabránia vstupu svetla do oka a zrenica sa prirodzene roztiahne, dostane plnú dávku žiarenia zo slnka," vysvetľuje, prečo by sa človek mal vyhýbať kúpe lacných slnečných okuliarov cez internet alebo na dovolenke pri mori.
S akými zrakovými problémami sa ako optometristka stretávate najčastejšie?
Hlavne sú to bežné astenopické potiaže ako bolesť hlavy, pocit cudzieho telesa v oku, vysúšanie očí, zlé videnie do diaľky alebo do blízka. Pod toto všetko sa môže podpísať nesprávne stanovená korekcia dioptrií alebo alebo to, že ich ľudia vôbec nepoužívajú.
Oftalmológ - optometrista - optik
Oftalmológ je očný lekár. Lieči, vyšetruje, stanovuje diagnózu. Venuje sa prevencii alebo operáciám.
Optometrista je špeciálna zdravotnícka, no nelekárska profesia. Môže vyšetrovať predný segment oka, merať parametre oka potrebné pre stanovenie správnych dioptrií. Môže aj predpísať okuliare či kontaktné šošovky. Na rozdiel od oftalmológa však nelieči, nepredpisuje lieky a nestanovuje diagnózu. Ak má podozrenie, že s okom nie je niečo v poriadku, odporúča vyšetrenie u očného lekára.
Musí absolvovať špecializované štúdium. Na Slovensku ho ponúka iba Stredná zdravotnícka škola v Košiciach ako vyššie odborné štúdium. Musí mať za sebou aspoň dvojročnú prax v odbore po ukončení štúdia v odbore očný optik. V Česku je štúdium možné na vysokej škole na bakalárskom stupni medicínskej fakulty alebo fakulty fyziky.
Očný optik sa zameriava na technickú stránku, špecializuje sa na zhotovovanie a úpravu okuliarov, optických pomôcok. Pomáha pri výbere rámu okuliarov.
Vo vyššom veku sa u ľudí často stretávam aj so šedým zákalom alebo ďalšími vekom podmienenými ochoreniami. Ľudí s takýmito problémami už posielame k oftalmológovi.
Kedy by mal človek prísť za optometristom s tým, že do okuliarov zrejme potrebuje silnejšie sklá?
Ľudia s okuliarmi by si mali dať skontrolovať zrak raz ročne, nanajvýš raz za dva roky. Po štyridsiatke začína oko trochu strácať schopnosť vidieť predmety ostro vo všetkých vzdialenostiach. Prejavuje sa to napríklad, ľudovo povedané, pocitom krátkych rúk.
Ak príde k náhlej strate zraku alebo k výraznému poklesu jeho kvality, to hovoríme o intervale v dňoch alebo týždňoch, treba zájsť za oftalmológom. Príčinou môžu byť iné ochorenia alebo zápaly.
Čo hrozí, ak si človek silnejšie dioptrie nevybaví, aj keď cíti, že vidí slabšie a oko ich potrebuje?
Pokiaľ človek nepoužíva vhodnú korekciu, veľmi si oko namáha. To môže spôsobiť bolesti hlavy a znížiť životný komfort. V prípade nesprávnych alebo žiadnych dioptrií do diaľky môže ísť aj o riziko napríklad pri šoférovaní a odhadovaní vzdialeností.
Môže to mať aj estetický dopad, hlavne pri krátkozrakosti, keď človek nevidí dobre do diaľky. Pomáha si prižmurovaním, to sa môže prejaviť tvorbou vrások na tvári.
V rozhovore sa dočítate aj:
- čo znamená digitálny stres a ako proti nemu bojovať,
- ako si zabezpečiť zrakovú pohodu a ako na ňu vplýva spánok,
- koľko hodín denne pred obrazovkou je pre oko už priveľa,
- prečo je zrak u dnešných detí výrazne horší než u predošlých generácií,
- čo môže deťom vo vývoji ich očí pomôcť,
- či je vhodné kupovať si (aj slnečné) okuliare cez internet alebo na dovolenke pri mori,
- na čo si dať pri výbere okuliarov pozor.
Stáva sa aj, že človeku sa zrak prirodzene upraví a dioptrie sa znížia?
Prichádza k rôznym situáciám.Môže sa stať, že človek má subjektívny pocit, že zrak sa mu zlepšuje. To však môže znamenať len, že v oku sa odohráva nejaký proces.
Často sa stretávame s tvrdeniami, že starí rodičia nepotrebujú okuliare na čítanie. To všetko má svoje vysvetlenie. Jedna vec je, že starší ľudia neboli toľko, ak vôbec, vystavení obrazovkám. Ľudia v minulosti nepotrebovali toľko pozerať do blízka, doba vtedy nebola tak opticky náročná ako je teraz.