NOVÉ ZÁMKY. Najlepšie podmienky na život majú samosprávy na severe a východe Slovenska. Vyplýva to z analýzy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ).
V prvej desiatke skončilo až šesť obcí zo Žilinského kraja, ďalšie tri sú z Prešovského.
Horšie dopadli samosprávy na juhu Slovenska, vrátane obcí časti okresu Nové Zámky susediaceho s Maďarskom.
Úrad bodovo zhodnotil a porovnal kvalitu života v rozšírenej aplikácii z roku 2021, ľudia si cez ňu môžu zistiť sa žije v meste či obci, v ktorých žijú.

"Občan jednoducho vyhľadá obec, o ktorú sa zaujíma a získa prehľad o konkrétnych ukazovateľoch, ako je napríklad nezamestnanosť alebo vzdialenosť k najbližšej nemocnici. Podľa bodového hodnotenia, kde môžu samosprávy získať maximálne tritisíc bodov, sú obce s najvyšším bodovým ohodnotením považované za najkvalitnejšie pre život," vysvetlila hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

Relevantnosti rebríčka však nepridáva fakt, že jednotlivé samosprávy skončili v každej zvlášť hodnotenej oblasti na tom istom mieste - čiže rovnako ako v celkovom hodnotení.
Napríklad Nové Zámky sú na 520. mieste, ako v celkovom hodnotení, tak aj v hodnotení ekonomickej aktivity, kultúry či zdravotnej starostlivosti.
"Nateraz aplikácia poskytuje rebríček s celkovým umiestnením obcí, ktoré sa nemení dynamicky po zakliknutí konkrétnych oblastí. Do budúcna plánujeme zobrazovať dynamické umiestnenie, ktoré by však v súčasnosti aplikáciu spomaľovalo," vysvetlila Bolech Dobáková pre MY Noviny.

Svoju úlohu zohráva aj demografia.
Z údajov Štatistického úradu vyplýva, že v roku 2023 sa na vidiek presťahovalo 10 785 ľudí, naopak mestá prišli o 14 890 obyvateľov.
Údaje, na základe ktorých NKÚ zostavil rebríček, pochádzajú z databáz Štatistického úradu, ďalších administratívnych zdrojov a jeho vlastnej činnosti.

Všetkých deväť hodnotiacich kritérií má podľa NKÚ rovnakú váhu. "Niektoré obce, z ktorých musia ľudia dochádzať do škôl alebo nemocníc, môžu vychádzať v rebríčku vyššie ako niektoré mestá, pretože pri iných kritériách im vyšli lepšie výsledky ako mestám," uviedla hovorkyňa NKÚ.
Hodnotiace kritériá a zdroj dát
Aplikácia NKÚ umožňuje porovnávať slovenské obce a mestá. Využíva pritom údaje z deviatich oblastí:
- demografia: zmena počtu obyvateľov v roku 2023 oproti roku 2011, zdroj Štatistický úrad (ŠÚ) SR,
- ekonomická aktivita: nezamestnanosť (podľa sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021, ŠÚ SR),
- zdravotná starostlivosť: vzdialenosť do najbližšej nemocnice v km – vlastný výpočet na základe zoznamu kategorizovaných nemocníc Ministerstva zdravotníctva k júnu 2024,
- vzdelávanie: (kapacita materských škôl v roku 2023, vzdialenosť do najbližšej základnej školy v km – vlastný výpočet na základe zoznamu CVTI z roku 2023, vzdialenosť do najbližšej strednej školy v km - vlastný výpočet na základe zoznamu CVTI z roku 2023),
- bezpečnosť: počet trestných činov na tisíc obyvateľov v roku 2022, zdroj Policajný zbor,
- stupeň ohrozenia extrémnym počasím: priemer stupňov ohrozenia extrémnymi horúčavami, suchom a extrémnymi zrážkami v roku 2018, zdroj Inštitút environmentálnej politiky a tiež vzdialenosť od skládky v km – vlastný výpočet na základe komentára Inštitútu environmentálnej politiky z roku 2020,
- účasť na voľbách: účasť na voľbách do samosprávy v roku 2022, zdroj ŠÚ SR,
- sociálna starostlivosť: vzdialenosť do najbližšieho sociálneho zariadenia pre seniorov v km – vlastný výpočet na základe zoznamu sociálnych zariadení ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny z júna 2024,
- kultúra: počet zariadení na voľný čas a záujmovú činnosť pre deti a mládež z roku 2023, počet knižníc z roku 2022, počet divadiel z roku 2020, počet kín z roku 2022, počet múzeí a galérií z roku 2022 – zdroj ŠÚ SR.
Dominoval sever a východ
"Obcou s najlepšími podmienkami na život podľa vybraného mixu ukazovateľov sú Gbeľany v Žilinskom kraji s celkovo 2494 bodmi. K zisku prvenstva napomohlo, že v obci za ostatné roky pribudli obyvatelia a nezamestnanosť aj vzdialenosť od škôl či zdravotníckych zariadení je nízka," informoval úrad.
Aktuálne ceny za predplatné platia už len dnes a zajtra. Pridajte sa k takmer 60.000 predplatiteľom. Ak si kúpite predplatné teraz, vyhnete sa vyšším cenám od novembra.
Druhá skončila obec Hôrky, rovnako ako Gbeľany, zo Žilinského okresu. Tretie miesto patrí obci Nižná Jedľová v okrese Svidník.
V článku sa dočítate aj:
- ako obstáli v hodnotení Najvyššieho kontrolného úradu obstáli mestá a obce v okresoch Nové Zámky a Komárno,
- ako zhodnotil inštitút INEKO finančné zdravie Nových Zámkov,
- v ktorom kritériu tohto hodnotenia sú Nové Zámky najlepšie a v čom sú najhoršie,
- ktoré samosprávy z okresov Nové Zámky a Komárno zhodnotilo INEKO najlepšie a najhoršie.
Úspech severu Slovenska podtrhuje aj štvrtá Teplička nad Váhom (okres Žilina), piata je dedina Nižný Orlík (okres Svidník). Šieste a siedme miesto obsadili obce Liptovská Štiavnica a Štiavnička, obe z okresu Ružomberok.