Rokovanie lídrov Slovenska, Srbska a Maďarska. Autor: TASR
KOMÁRNO. "Nelegálna migrácia na západobalkánskej trase tento rok poklesla o 90 percent," vyhlásil v utorok minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) počas návštevy Komárna.
Práve v komárňanskej Novej pevnosti sa dopoludnia stretli lídri Slovenska, Maďarska a Srbska, medzi nimi premiér Robert Fico (Smer), srbský prezident Aleksandar Vučič a predseda vlády Maďarska Viktor Orbán.


Na ich bezpečnosť dohliadajú aj ostreľovači na strechách.
Šutaj Eštok pripomenul, že osem členských krajín Európskej únie má uzavreté hranice, na ktorých prebiehajú kontroly.

V Komárne diskutujú o nelegálnej migrácii, ochrane vonkajších hraníc Európskej únie (EÚ) či posilňovaní regionálnej spolupráce. Súčasťou delegácie sú aj ministri vnútra zúčastnených krajín.
"Určite sa budeme baviť o zabezpečení srbsko-maďarskej hranice, ktorá je pre nás absolútne kľúčová z hľadiska príchodu nelegálnych migrantov na Slovensko," predostrel slovenský minister vnútra.

V Srbsku zachytili podľa agentúry Frontex (Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž) od januára do augusta tohto roka 22 migrantov, z toho dvadsiatka si na cestu vybrala práve západobalkánsku trasu.

V Bosne a Hercegovine ich zadržali na tejto trase 62, v Čiernej Hore šesť, v Kosove 27, v Severnom Macedónsku 10 a v Albánsku až 146, dovedna ich však tejto krajine zadržali 496.
Podľa agentúry Frontex prúdi do Európy najviac migrantov cez tri trasy - cez východné Stredomorie, centrálne Stredomorie a cez západoafrickú trasu.

"Spolupráca EÚ s krajinami západného Balkánu, a osobitne so Srbskom, je jedným z kľúčových faktorov na zlepšenie migračnej situácie v Európe. Jadrom tejto spolupráce sú opatrenia zamerané na posilnenie ochrany hraníc pozdĺž migračnej trasy, na podporu kapacít krajín západného Balkánu v otázke azylových či návratových konaní, ako aj zosúladenie vízovej politiky s Európskou úniou," priblížil Úrad vlády.
Budovať chcú hotspoty
Lídri v utorok v Komárne rokovali aj o inovatívnych riešeniach na zastavenie nelegálnej migrácie do Európy.
Slovenský Úrad vlády mieni, že riešením by mohli byť externé centrá, takzvané hotspoty na spracovanie žiadostí o azyl mimo územia EÚ.
Poukázal na to, že ich v súčasnosti uvádza do praxe napríklad Taliansko v spolupráci s Albánskom.