KOMÁRNO. "Na základe právnej analýzy sme identifikovali závažné nedostatky, ktoré nám bránia realizovať túto službu na profesionálnej a odbornej úrovni," povedal Matej Polák, riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby ZaMED sídliacej v Komárne.
Argumentuje tak rozhodnutie nepokračovať v testovacej prevádzke ambulancií rýchlej lekárskej pomoci v stretávacom režime "Rendez-vouz RV".
Tú rozbehli práve na juhu Slovenska začiatkom júna minulého roka.
Skúsenosti z testovania pritom ukázali, že po ošetrení na mieste zásahu potrebovalo prevoz do nemocnice len 60 percent pacientov.

Dôvodom stopky v testovaní je podľa záchranárov nepripravenosť legislatívy a riziká, ktoré považujú za hazard s ľudskými životmi.

"Dištancujeme sa od neprofesionálnych riešení dovtedy, kým nepríde k nevyhnutnej novelizácii zákona a príslušných vyhlášok a zapracovaní dôležitých zmien v zmysle ochrany zdravia a života pacienta," uviedol ZaMED.
Rendez-vouz (RV)
Ide o systém, pri ktorom špeciálne upravená záchranka smeruje k pacientovi v naozaj ťažkom zdravotnom stave.
Funguje tak, že k pacientovi počas testovania vyrazí záchranár a lekár v malom osobnom vozidle ako štandardná RV posádka.
Posádka RV má vyrážať k pacientom v život ohrozujúcom stave. Transport pacienta do nemocnice už zabezpečí posádka rýchlej zdravotnej pomoci (RZP), ktorá tiež prichádza na miesto zásahu.
Na testovanie si zvolili Komárno, ktoré patrí medzi 20 najväčších miest na Slovensku.
Za prvé dva mesiace testovacej prevádzky spravila posádka RV 223 výjazdov.
Tri štvrtiny z nich smerovali k stavom s prioritou "naliehavé". V prípade jednej pätiny išlo o "kritické" stavy.
Najčastejšie išlo o problémy s dýchaním (18 percent), bezvedomia (13 percent) a náhle zastavenia krvného obehu s prebiehajúcou resuscitáciou (8 percent).
Tento rok na jeseň preto vyhlásil, že nepožiada a licenciu na ostrú prevádzku sanitiek v stretávacom režime.
Naopak, požaduje novelizáciu zákona a jeho vyhlášok. Zároveň podľa Poláka ponúkol diskusiu a kooperáciu na príprave riešení.
"Spravíme tak, keď bude zo strany kompetentných ochota počúvať," hlási spoločnosť, ktorá aktuálne prevádzkuje 22 ambulancií záchranky v okresoch Nové Zámky, Komárno, Levice, Dunajská Streda, Galanta a Veľký Krtíš.
Ministerstvo pripustilo, že isté zmeny treba
Rozort zdravotníctva v odpovediach na otázky MY Novín potvrdil, že eviduje ptrebu zmeny vykonávacích predpisov alebo usmernení v niektorých aspektoch.
"Aj to je dôvod, prečo ministerstvo zdravotníctva realizuje avizované zmeny v záchrannej zdravotnej službe (ZSS). Tie obsahujú aj legislatívne zmeny súvisiace s posádkami rande-vous. Tieto majú jednoznačne definované materiálno-technické a personálne vybavenie," uviedol rezort.
Počítajú s rozšírením do krajských miest
ZaMED tvrdí, že nejastnosti v zákone môžu ohroziť zdravie pacienta. Ministerstvu predložil návrh na materiálne vybavenie RV sanitky. Ten podľa Mateja Poláka ministerstvo akceptovalo.