ŠURANY, BÁNOV. Odporcovia plánovanej baterkárne v Šuranoch pri Nových Zámkoch sa po prezidentovi obrátili otvoreným listom aj na premiéra Roberta Fica.
"V súvislosti s investičným zámerom Šurany Industrial Park a plánovanou výstavbou baterkárne v Šuranoch nám ide o život!" hlási občianska iniciatíva Chránime si naše, ktorá list Ficovi zaslala.
V liste ďalej píše, že stratila "akúkoľvek dôveru v inštitúcie, ktoré sú kompetentné vo veci investičného zámeru Šurany Industrial Park a plánovanej výstavby baterkárne v Šuranoch konať."
Štátny priemyselný park chce v Šuranoch stavať štátna eseročka MH Invest, fabriku na výrobu elektrobatérií v ňom má v pláne postaviť slovensko-čínska firma Gotion InoBat Batteries.

Chcú sa osobne stretnúť
Fica autori listu žiadajú o urgentné osobné stretnutie. Chcú, aby sa postavil na ich stranu a projekt stopol.
"Tak, ako vám išlo o život pred pár mesiacmi, aj my teraz bojujeme, aj keď iným spôsobom, o život. Ak príde k realizácii tohto zámeru, budeme to považovať za riadenú likvidáciu života v našom regióne."

Odvolávajú sa pritom na občiansky zákonník v zmysle predchádzania škodám na zdraví, na majetku, na prírode a životnom prostredí.
"Celospoločensky napáchané škody budú nezvratné a už nie je priestor na vágne postoje nikoho z nás. Je absolútne nevyhnutné dôsledné prehodnotenie faktov, ktoré by chceli s vami osobne prediskutovať."
Obavy o životné prostredie
Proti baterkárni v Šuranoch rozbehli členovia iniciatívy "Chránime si naše" aj petíciu. Za niekoľko týždňov ju podpísalo cez 11-tisíc ľudí.
Jedna z hlavných pripomienok odporcov sa týka rozpúšťadla NMP (N-metyl-2-pyrolidón). Ide o organickú zlúčeninu miešateľnú s vodou.
Pri výrobe batérií sa používa v procese miešania a povliekania katód. V baterkárni Šuranoch sa podľa nich plánuje použiť 2233 ton NMP ročne.
Ako upozorňujú iniciátori petície, výpary z rozpúšťadla NMP obsahujú rakovinotvorné látky a majú negatívny vplyv na reprodukčné zdravie mužov a žien, ako aj na samotný plod dieťaťa.
Investor s možným únikom NMP nesúhlasí. "Táto látka sa regeneruje na vyše 99,99 percent, pričom zvyšných 0,01 percenta sa zachytáva uhlíkovými filtrami. Tým sa zabezpečí, že do atmosféry nebudú vychádzať emisie. Gigafabrika bude mať moderný systém regenerácie NMP. Obsah NMP vo výfukových plynoch je nižší ako Európskou úniou požadovaný 1 mg/Nm³," argumentuje.
Dodáva, že žiadne z látok, ktorých emisie prirodzene uniknú do ovzdušia, neohrozia zdravie. "Ani jedna z emitovaných látok nebude vypúštaná v koncentrácii, ktorá by spôsobovala mutáciu u živých organizmov alebo predstavovala riziko zvýšeného výskytu nádorov. Preto obavy o zhoršenie zdravotného stavu obyvateľov v okolí vplyvom znečistenia ovzdušia sú neopodstatnené."
Verejný záujem spochybňujú
Odporcovia investície tvrdia, že verejný záujem budovať štátny priemyselný park a baterkáreň je spochybniteľný alebo že vyvlastňovanie mestských pozemkov, na ktorých má park vyrásť, je protizákonné.
Ich odpredaj totiž pôvodne mestskí poslanci neodsúhlasili a štát ich tak môže vyvlastniť.
Pri príprave zámeru budovať priemyselný park s baterkárňou prišlo podľa nich k pochybeniam a nekalým praktikám. "Prospešnosť, ekologickosť a bezpečnosť celého projektu je jednoducho vylúčená," tvrdia.

Posúdenie vplyvov baterkárne na životné prostredie ešte príde
V liste pre Fica spomínajú napríklad "uvedenie iba orientačných údajov v investičnom zámere, výrazne podhodnotené množstvá vstupných surovín, nezrovnalosti v likvidácii toxických odpadov, manipulácie v súvislosti so zákonom o prevencii závažných priemyselných havárií, klamstvá v oblasti vplyvov na verejné zdravie či výrazné prekročenie emisných limitov."
Zároveň tvrdia, že kompetentní zámerne obchádzajú zákon o posudzovaní a povinné hodnotenie vplyvov vplyvov na životné prostredie.
Konateľ MH Invest Adrián Jenčo upozornil, že v procese prípravy celého projektu zatiaľ prebehlo iba prvotné posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
V článku sa dočítate aj:
- ako sú na tom okresy Nové Zámky a Komárno z hľadiska úmrtnosti,
- prečo je v regióne okolo Nových Zámkov veľmi vysoký výskyt onkologických ochorení,
- prečo dnes často prichádzajú do nemocnice pacienti s pokročilejšími štádiami rakoviny,
- čo môže podľa známeho chemika za vysoký výskyt rakoviny pľúc na juhozápadnom Slovensku.
"Ide o takzvanú 'malú' EIA, ktorá sa zaoberala dopravou v okolí závodu, prípadným hlukom a ďalšími aspektmi, nie však samotnou technológiou. Tá je účinná, ale občania sa ešte môžu voči nej odvolať. Dôležitá však bude tá 'veľká' EIA, keď sa už bude hovoriť o technológii v továrni. Bude nasledovať povinné zisťovanie aj s povinnými verejnými zhromaždeniami všetkých dotknutých obcí. Tam sa už bude detailne skúmať aj technológia závodu a jej dosah na životné prostredie. Ale toto všetko ešte bude len nasledovať," vysvetlil Jenčo.