NOVÉ ZÁMKY. Teta Katka, Kati néni, takto ju 35 rokov oslovovali čitatelia Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch, predtým okresnej knižnice.
Za tie roky práce v knižnici „obslúžila“ dnes už 81-ročná Katarína Strbová nespočetné množstvo spokojných čitateľov. Deti, mládež, dospelí, seniori sa radi vracali do knižnice keď mala teta Katka službu.
Bola pri zrode prvej pobočky Okresnej knižnice v Nových Zámkoch v časti mesta Za tromi mostami, ktorá začala činnosť v roku 1974.


Svoje odborné skúsenosti a hlavne príkladný prístup k čitateľom uplatňovala i v ďalšej novovytvorenej pobočke.
Do tretice sa od roku 1993 zaslúžila o vybudovanie širokej čitateľskej základne v pobočke v časti mesta Nábrežie.

Knihy jej po odchode chýbali
Po dlhoročnom pôsobení v knižnici, v roku 1997 čakali na pani Strbovú zaslúžené dni odpočinku na dôchodku. Ale to len teoreticky.
Chýbali jej knihy, kontakty s čitateľmi, preto sa spolu s manželom, regionálnym historikom Alexandrom Strbom, rozhodli založiť súkromnú knižnicu ako formu občianskeho združenia.
Pomocnú ruku pri zakladaní knižnice podal nadšencom dekan Zoltán Ďurčo, ktorý ponúkol priestory v areáli objektu katolíckej cirkvi na Flengerke. V týchto priestoroch 25. septembra 1999 slávnostne zahájili činnosť knižnice Bibliotheca KALÁKA.
Knihy im darovali z celého Slovenska
Začínali s nulovým knižným fondom, ktorý sa rapídne rozrastal o knižné dary od jednotlivcov, súbory kníh z pozostalostí a podobne. Knihy prichádzali zo všetkých kútov Slovenska, priestory kapacitne nestačili, preto sa knižnica v roku 2005 premiestnila do väčších priestorov.

Teta Katka prijala do knižnice každú darovanú knihu, i keď často dochádzalo k duplicite fondu. Ale ani tieto tituly nezostali „ležať ladom“, darovali ich ako súbory kníh pre knižnice, zdravotnícke ústavy a iné organizácie.
Za uplynulých 25 rokov existencie knižnice sa knižný fond rozrástol na 40 035 zväzkov.
Tematické zloženie je rôznorodé, okrem beletrie a kníh pre deti a mládež je tu zastúpená i odborná literatúra takmer zo všetkých vedných odborov. Okrem kníh v slovenskom a maďarskom jazyku sú tu i knihy v angličtine, nemčine a češtine.
Bohato zastúpený je aj fond časopisov, obzvlášť cenný je fond regionálnej literatúry a tlače aj z obdobia začiatku 20. storočia.

Knižný fond je spracovaný v automatizovanom systéme. Knižnica, ktorá sa nachádza v objekte katolíckej cirkvi na Banskobystrickej ulici 1 je pre verejnosť otvorená týždenne 16 hodín, zápisné je dobrovoľné.
Treba podotknúť, že knižnica za 25 rokov svojho pôsobenia nedostala na svoju činnosť, okrem dvoch grantov z mestského úradu, žiadnu finančnú dotáciu.
Naviac, Katarína Strbová vykonáva túto činnosť úplne zdarma. V snahe priblížiť obyvateľom mesta a okolia činnosť a služby knižnice sa zorganizovali dva benefičné koncerty. Najprv sa 29. apríla 2000 konal Benefičný kultúrny večer a k piatemu výročiu vzniku knižnice uviedli 21. novembra 2004 Jubilejný benefičný koncert.
Výťažok z týchto podujatí využili na nákup nových kníh. Formou propagácie služieb knižnice sú aj exkurzie žiakov, ale aj príležitostné návštevy turistických skupín, ktoré Alexander Strba ako regionálny historik sprevádza po pamätihodnostiach mesta.
Za svoju záslužnú prácu dostala Katarína Strbová Cenu primátora mesta Nové Zámky, Cenu Pro Patria od vlastivednej spoločnosti a ocenenie za dlhoročnú prácu vo forme ďakovného listu od Spolku maďarských knihovníkov na Slovensku.
Záslužná práca a činnosť Kataríny Strbovej si zaslúži viac ako pochvalu, veď jej vykonávanie za uplynulých 25 rokov a to bez nároku na odmenu je čin ojedinelý.
Jubilujúcej knižnici Bibliotheka KALÁKA do ďalších rokov prajeme veľa spokojných čitateľov, veľa dobrých kníh a tete Katke hlavne dobré zdravie, aby sa tejto záslužnej práci mohla ešte i naďalej venovať.