ČÍČOV. Mokraď a jej porasty v historickom meandri Dunaja neďaleko obce Číčov v okrese Komárno má opäť trvalý prísun vody. Začala do nej natekať v ostatných dňoch.
"Konečne ju môžeme mapovať. Nalietavame tam dronmi a sledujeme posun jednotlivých biotopov a živočíšnych druhov," povedal Jakub Sigmund, člen Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).


Práve to stojí za revitalizáciou spodného úseku koryta Čiližského potoka, ktorá zabezpečila tok vody do mokrade.
Pozostatok z doby ľadovej
Jedným z najohrozenejších druhov bol "vďaka" vyschnutým mokradiam hraboš severský panónsky. Okrem Slovenska žije ešte v Maďarsku a Rakúsku.
Hraboš severský panónsky
Je európskym endemitom. Najideálnejším prostredím sú pre ne mokrade.
Intenzívnym poľnohospodárstvom a odvodňovaním krajiny boli hraboše vytlačené do troch vzájomne slabo alebo vôbec prepojených oblastí - Dunajských luhov, Čilížských močiarov a pozdĺž Čilížskeho potoka a Alúvia starej Nitry s časťami močiarov ako Listové jazero, Pohrebište alebo Martovská mokraď.
Ohrozený je hlavne vysúšaním mokradí, rozorávaním lúk, kosbou a zberom trstiny.
Jeho výskyt sa za ostatné roky zvýšil napríklad v lokalite pri obci Čiližská Radvaň.
Nárast populácie s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobilo zvýšenie hladiny v odvodňovacom kanáli, ktorý ochranári použili na zavodnenie krajiny.
Zdroj: Bratislavské regionálne ochranárske združenie
"Je vlastne akýmsi pozostatkom doby ľadovej. Žije výhradne v takýchto mokraďových biotopoch. Potrebuje sčasti suché, sčasti mokré prostredie, ktorého súčasťou sú napríklad rastliny ako ostrice, trstina, pálky a podobne," vysvetlil ochranár.
Okrem hraboša vysychajúce mokrade priamo ohrozovali populáciu aj iných živočíchov, medzi nimi aj žaby ako sú rosničky, skokany hnedé a zelené.
Pomôže to živočíchom v poľnohospodárskej krajine
Čiližský potok zásobuje vodou tri až štyri mokrade.
Voda začala prúdiť do nového koryta s dĺžkou 400 metrov. Toto predĺženie pomôže priviesť vodu do približne 40-hektárovej mokrade na bývalom meandri Dunaja.
"Zlepší sa v nej vodný režim a bude takmer trvalo zamokrená. To pomôže mnohým živočíchom v poľnohospodárskej krajine, najmä obojživelníkom a vtákom, ale je to aj významné vodozádržné opatrenie," uviedol ochranár.

Čiližský potok je takpovediac diaľnicou pre živočíchy, prúdi ním genetická informácia. Vďaka nemu neostávajú na jednom mieste a keďže je dlhý, prirodzene migrujú.