Je to hanba, zhodujú sa mestá i obce. Tisíce ľudí sú bez kanalizácie, na výstavbu majú ísť stovky miliónov

Veľa dedín na juhu má zásadný problém.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: Martin Pavelek)

NESVADY, PRIBETA. Diskomfort pri chýbajúcej kanalizácii je značný a život obmedzujúci. Pociťujú to tisíce Slovákov, situácia je veľmi vypuklá na južnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa ostatného sčítania obyvateľstva je v Komárňanskom okrese 35 590 domácností, z toho 29 375 rodinných domov. Z nich len necelých šesťtisíc je pripojených na kanalizáciu.

Prečítajte si aj Pripravujú sa aj na krvavé útoky. Krízové situácie chcú mať viac pod kontrolou Čítajte 

V obci Pribeta v okrese Komárno nemajú doposiaľ ani meter kanalizácie, v Nesvadoch, ktoré sú od roka 2020 mestom, jej je len niekoľko kilometrov.

"Je to katastrofa. Najmä menšie obce na to štandardne nemajú vlastné peniaze. Často je problémom už aj povinné päťpercentné spolufinancovanie," zhodnotil starosta Pribety Norbert Zsitva.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj Na sviatok maďarskej komunity odhalili v meste bustu uhorského kráľa. Sprevádzala to veľkolepá svetelná show Čítajte 

V neodkanalizovaných obciach si ľudia štandardne kupujú žumpu. Jej cena sa, napríklad pri objeme 10 až 12 m3, pohybuje rádovo okolo 1500 eur. Pri štvorčlennej rodine sa vyprázdňuje raz mesačne. Cena za jedno vyprázdnenie je zhruba 80 eur.

V porovnaní s poplatkami za kanalizáciu je to štvor až päťnásobný náklad.

Na kanalizácie má ísť cez 336 miliónov eur

Podľa ministerstva životného prostredia je z eurofondov v rámci Programu Slovensku vyčlenených na výstavbu stokových sietí, čistiarní odpadových vôd a vodovodov takmer 336,4 milióna eur.

"Pri ôsmich projektoch sme už s prijímateľmi podpísali zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku za 91,5 milióna eur zo zdrojov Európskej únie. Ďalších 17 zmlúv s prijímateľmi vo výške sto miliónov eur z eurofondov je vo fáze prípravy," vysvetlil minister životného prostredia Tomáš Taraba.

SkryťVypnúť reklamu

Doplnil, že súčasne je v konaní ďalších osem žiadostí za približne 75 miliónov eur.

Z nich dva sú v okrese Poltár a Prievidza, po jednom v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica, Levoča a Púchov.

Po Kolárove aj Nesvady a Pribeta

Novej kanalizácie sa dočkajú aj ľudia v Nesvadoch a Pribete. Pred niekoľkými mesiacmi odštartovali jej výstavbu aj v Kolárove, kde tak ňou bude po 33 rokoch pokryté celé mesto.

V Nesvadoch, najmladšom meste na Slovensku, má výstavbu kanalizácie a rozšírenie čističky odpadových vôd v réžii Západoslovenská vodárenská spoločnosť.

Prečítajte si aj Bojujú o záchranu pozostatku z doby ľadovej. Žije iba na Slovensku a dvoch ďalších štátoch Čítajte 

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie jej na to schválilo 7,9-miliónový nenávratný príspevok. Mesto sa bude podieľať 876-tisíc eurami.

Vybudujú za ne 32 kilometrov novej kanalizácie, aj s prípojkami, vďaka tomu sa na ňu budú môcť napojiť celé Nesvady. Projekt pokryje aj potreby susednej obce Imeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je v Nesvadoch natiahnutých zhruba 6,5 kilometra kanalizácie. Splaškových vôd sa tak miestni dnes zbavujú najmä lokálne, odvádzajú ich do žúmp, prípadne do starej kanalizácie, stade putujú do aktuálnej čistiarne.

Tú mesto minulý rok z vlastných zdrojov rozšírilo, jej kapacita tak stúpla o 30 až 40 percent.

"Výkon čističky sa zintenzívni. Pôvodne sme ju mali dimenzovanú na cez dvetisíc obyvateľov, teraz ich obslúži 7500," vysvetlil primátor Zoltán Molnár.

Pôvodne plánovali ukončenie prác k prvému augustu, no o niečo sa natiahli. Finiš odhaduje primátor Molnár na koniec augusta.

Časový horizont výstavby kanalizácie závisí od rozsahu investície v tom-ktorom projekte.

"V prípade projektov s väčším rozsahom prác, ktoré majú napríklad okrem výstavby kanalizácie plánovanú aj výstavbu čistiarne odpadových vôd, je plánovaná dlhšia realizácie aktivít," uviedol tlačový odbor ministerstva životného prostredia.

V Pribete idú vo vlastnej réžii

Novú kanalizáciu a čističku začali stavať aj v Pribete, kde k nej nemá v súčastnosti prístup ani jeden z domov.

Na rozdiel od Nesvád má však projekt v réžii samotná obec. Získala naň príspevok 14,3 milióna eur. Z vlastnej kasy prispeje 753-tisíc eurami.

Pokryje nimi výstavbu 32 kilometrov dlhej kanalizačnej siete, z toho 22 kilometrov bude hlavné vedenie.

Počet Pribetčanov s prístupom ku kanalizácii sa tak výrazne zvýši a dostupná bude pre všetkých.

Prečítajte si aj Nemocnica chce pritiahnuť mladých lekárov. Na realitu ich pripraví na viacerých oddeleniach Čítajte 

V obci s 2650 obyvateľmi vybudujú aj novú čistiareň odpadových vôd.

"Pôvodná čistička vedela obslúžiť asi šesťsto domácností, to nám, samozrejme, nestačilo. V podstate sme nemali postavenú ani kanalizačnú sieť. Obsah žumpy sa vynášal do súčasnej čističky," potvrdil pribetský starosta Norbert Zsitva.

Pôvodný plán rátal s tým, že kanalizácia i čistička budú hotové k novembru, no aj v prípade Pribety sa finiš posunul, aktuálne sú podľa starostu hotoví na zhruba dve tretiny. "Hotovo by malo byť asi do konca roka, potom ešte príde kolaudácia," upresnil.

Veľa obcí ju stále nemá

Píše sa síce rok 2024, no mať kanalizáciu stále nie je na Slovensku samozrejmosť. Zvlášť na juhozápade krajiny je stále veľa obcí, ktoré na ňu nie sú pripojené.

Aj v Pribete si preto museli zobrať skoro miliónový úver od envirofondu.

"Obce to finančne veľmi zaťažuje, nie je správne, aby to bolo na ich pleciach. Od štátu dostávame relatívne malé čiastky z podielových daní. Stačí na to v podstate na prežívanie z mesiaca na mesiac. Rozumiem aj tomu, že ani štát nemá peniaze nazvyš, ale takéto investície sú nad naše rozpočty. Na druhú stranu, nepustiť sa do toho, nie je správne, už len kvôli životnému prostrediu," vysvetlil starosta Pribety.

V nedávnej minulosti existoval aj štátny plán, podľa neho mali byť mestá nad desaťtisíc a obce nad dvetisíc obyvateľov odkanalizované v priebehu roka 2019.

Primátor Nesvád pripomína, že súčasný stav je hanba a kanalizácia by mala byť v roku 2024 všade samozrejmosťou.

"Pôvodne malo byť celé Slovensko odkanalizované už v roku 2019, napriek stále je veľa obcí, ktoré ju nemajú. Dlho sme ju nemali ani my. No nie preto, že by sa o to nesnažili. Prvé stavebné povolenie sme na ňu mali už v roku 1998. O peniaze sme sa uchádzali aj trikrát. Naposledy, keď sme ich dostali, neprebehlo v priebehu piatich rokov verejné obstarávanie. Systém bol tak nastavený, že vždy nastala nejaká chyba. Až v roku 2020 sme jednali so Západoslovenskou vodárenskou spoločnosťou," zhodnotil Zoltán Molnár.

Ďalšou otázkou podľa neho je, koľko ľudí sa na nové kanalizačné prípojky napojí. Tie už majú v rámci projektu všetci na hranici svojho pozemku. S ich pripojením sa už musia vysporiadať vodári, ktorí majú projekt v Nesvadoch na starosti.

"Dosť ľudí už na pripojenie čaká, hlavne mladšia generácia. Je to pohodlnejšie a zatiaľ aj lacnejšie, než vývoz fekálií. Viem si predstaviť, že isté problémy sa môžu vyskytnúť pri domoch s osamelými, prípadne staršími ľuďmi."

Prečítajte si aj Druhú najväčšiu zahraničnú investíciu na Slovensku odmietajú. Pellegrinimu poslali list, založili proti nej iniciatívu Čítajte 

Taraba: Prepájať viacero aglomerácií

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) vyhlásil, že pri zebezpečení odkanalizovania by malo Slovensko uberať smerom investovania do väčších geografických celkov, aby projekt obsiahol čo najviac obyvateľov.

"Vyhneme sa tak častým anomáliám, ako keď síce odkanalizujeme jednu z dvoch susediacich obcí, no cez tú druhú sa treba napojiť na čistiareň odpadových vôd," pripomenul.

"Samozrejme, väčšiu logiku dáva odkanalizovať väčšiu aglomeráciu, než prepojiť obce vzdialené od seba trištyri kilometre. To je vo výsledku drahšie. Musíme ísť cestou efektivity."

Za hanebné označil že na Slovensku existuje viacero väčších lokalít bez kanalizácie a čistiarní odpadových vôd.

S uceleným regionálnym riešením chce prísť na východnom Slovensku, kde je viacero menších a od seba vzdialenejších obcí.

"Preto rozmýšľame nad národnými projektami, cez ktoré by sa dali spraviť takéto kompletné lokality. Máme víziu aj na odkanalizovanie hornej Oravy, v blízkej budúcnosti o nej budeme viesť intenzívnu debatu," vyhlásil Taraba, že horná Orava tak podľa neho "zhltne" zhruba 70 miliónov eur.

Eurofondy chce prekopať

Taraba označil za prioritu odkanalizovanie a zabezpečenie pitnej vody vo všetkých kútoch Slovenska. Odhaduje, že na to bude treba 1,5 miliardy eur.

Doplnil, že "všetky možné zdroje majú ísť do projektov, ktoré majú zmysel". Takým je podľa neho aj výstavba kanalizácie v Kolárove, kde sa jej dočkajú po 33 rokoch.

Ubezpečil, že na podobné projekty "pôjdu v budúcnosti stovky miliónov eur".

Presadiť chce preto, aby sa peniaze z rôznych iných výziev preklopili práve na odkanalizovanie miesta a obcí.

Spomenul pritom napríklad označovanie tratí a informačných chodníkov v chránených lokalitách. "Je to bohumilá činnosť ale dnes to nie je natoľko prioritné, aby sme do toho dávali stovky tisíc eur."

Prečítajte si aj Unikátne múzeum na Slovensku zatvárajú. Donútila ich pravidelne sa opakujúca situácia Čítajte 

"Doteraz bolo na kľúčové veci, ako je odkanalizovanie a napojenie na pitnú vodu, určených relatívne málo peňazí. Touto cestou pôjdeme aj pri prekopávaní eurofondov. Pozerali sme na výzvy, ktoré pre nás nebudú mať prioritu a peniaze z nich budeme vedieť prehodiť na tento základný cieľ," pripomenul.

Avizoval, že zo Štátnej ochrany prírody presunie na tento účel okolo sto miliónov eur.

"Keď bude celé Slovensko odkanalizované a napojené na pitnú vodu, môžeme sa baviť o ďalších projektoch, ako je chytanie motýľov a podobne. Mimovládnym organizáciám nikto nebráni pomáhať prírode na dobrovoľnej báze tak, ako to robí každý občan tejto krajiny," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 720
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 876
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 964
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 854
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 779
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 393
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 625
  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  6. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 301
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 516
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 285
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 471
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 889
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 414
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 160
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Seniori sú dôverčiví, ľahko uveria podvodníkom.

Mámia od nich peniaze.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Ilustračné foto.

Poukázať tak chcú na preplnené cesty kvôli baterkárni.


1
Areál prepravnej spoločnosti v Nových Zámkoch zachvátil rozsiahly požiar.

Škodu vyčíslili na stovky tisíc eur.


  1. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  2. Štefan Šturdzík: Kemer
  3. Danica Chames: Dať tri eurá za kávu a či nedať?
  4. Mária Vrška: Narcistická hlava štátu
  5. Branko Štefanatný: Hej Slovák, buď hrdý ako Francúz!
  6. Dada Vozáriková: Vyčerpávajúci výstup na najvyššiu horu Ománu
  7. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  8. Jozef Pivarník: Recenzia: Kingdom Come Deliverance 2 – Konečne Hra, Kde Môžete Zomrieť na Dysentériu Skôr, Ako sa Naučíte Čítať
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 52 301
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 516
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 285
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 471
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 889
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 414
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 160
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 535
  1. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  7. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  8. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu