ZEMIANSKA OLČA. Na moderné ekocentrum sa zmenilo Dropie - Stredisko environmentálnej výchovy (SEV) pri obci Zemianska Olča (okres Komárno) spadajúce pod Slovenskú agentúru životného prostredia (SAŽP).
Pôvodne ho ešte v 80. rokoch založili na ochranu jedného z najväčších európskych vtákov - dropa fúzatého.
Po jeho vymiznutí z regiónu začali stredisko využívať materské a základné školy na neformálne vzdelávanie praktickou environmentálnou výchovou.
Vďaka programom v slovenčine a maďarčine deti spoznávajú región a kultúru Dolného Žitného ostrova a prírodné hodnoty Chráneného vtáčieho územia Ostrovné Lúky.


Okrem vzdelávania študentov spolupracuje nové ekocentrum aj so zariadeniami sociálnych služieb v regióne a pomáha pri sociálnej inklúzii.
"Už dnes vytvára pracovné príležitosti pre znevýhodnených z DSS Okoč, keď ich zapája do starostlivosti o areál," zhodnotila Katarína Vajliková, vedúca SEV Dropie.

"Odlišujeme sa tak od iných ekocentier. Je pre nás dôležité realizovať envirovýchovu dostupnú každému, bez rozdielu národnosti, sociálnej, mentálnej či telesnej pripravenosti. Samozrejme, gro návštevnosti tvoria bežné materské a základné školy nielen zo Slovenska, ale ja zo zahraničia," dodala.
Na premenu na moderné výučbové centrum, ktorú ukončili tento rok, využili 1,2 milióna eur z Nórskych fondov, prispel aj štát 180-tisíc eurami.
Upozorňuje na dopady zmeny klímy, slúži aj školám
Cieľom moderného ekocentra je zvyšovanie povedomia o adaptačných a zmierňujúcich opatreniach proti dopadom zmeny klímy.
Po komplexnej prerábke môžu stredisko od tohto septembra znova navštíviť ako školské skupiny, tak aj individuálni záujemcovia.
Prvými hosťami, ktorí si prezreli zrekonštruované priestory a exteriérové výučbové prvky, boli deti z Centra pre deti a rodiny Kolárovo a klienti z Domova sociálnych služieb (DSS) Okoč.
Miesto aj pre školy
Areál poskytuje priestor pre neformálnu environmentálnu výchovu, ale aj pre aktívny oddych a kreatívne vyžitie.
Programy si školy môžu objednať v slovenčine, maďarčine aj angličtine.
V oblasti regionálnej výchovy sú to napríklad "hľadačky" cez aplikáciu Actionbound.
Medzipredmetové vzťahy je možné aplikovať v programoch pre materské, základné aj stredné školy.
K témam patrí okrem iných aj Voda v krajine a voda v domácnosti, Udržateľná a zelená budúcnosť, Klimatické vzdelávanie pre ochranu klímy, Opatrenia voči klimatickým ohrozeniam, Separuj a adaptuj sa na cirkulárnu ekonomiku, Dažďová záhrada ako účinné opatrenie proti suchu, Lokálna zraniteľnosť na Dolnom Žitnom ostrove a adaptačné opatrenia v rámci manažmentu krajiny.
"Školy si budú môcť vopred objednať exkurzie či celodenné pobyty cez prihlasovací formulár na dropie.sazp.sk. Okrem nového náučného chodníka Living Lab a interaktívnej hry EkoTvorca sa školské skupiny budú môcť zúčastniť programov v rámci areálu ekocentra, no i mimo neho," priblížila pre MY Noviny Katarína Vajliková.
"Práve kvalitné environmentálne vzdelávanie vie pútavou formou pestovať a rozvíjať u detí pozitívny vzťah k prírode," skonštatoval minister Tomáš Taraba.
Exteriérové vzdelávacie prvky
Výstupom je aj metodický manuál pre školy zameraný na vzdelávanie o klíme Climate change Living Lab.
V rámci projektu Living Lab Dropie vybudovali niekoľko exteriérových adaptačných prvkov, vrátane náučných a voľnočasových. Slúžia ako príklady dobrej praxe v oblasti environmentálnej výchovy a adaptácie a mitigácie v spojitosti s klimatickými zmenami v súčasnosti.
"Najrozsiahlejšie rekonštrukčné práce sa previedli na viac ako 120-ročnej usadlosti, ´tanyi´ (gazdovstva - pozn. red.), ktorej budova bude slúžiť ako infocentrum a výstavná sieň dropa fúzatého pre návštevníkov strediska," prezradila Katarína Vajliková.