NOVÉ ZÁMKY. "Je prvým veľkým architektonickým dielom železničnej dopravy druhej polovice 20. storočia a vo všeobecnosti ďalším z radu mimoriadnych architektonických diel neskorej moderny na Slovensku," uviedol Richard E. Pročka z Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Reaguje tak na fakt, že železničnú stanicu v Nových Zámkoch uznali pamiatkari ako národnú kultúrnu pamiatku. Do evidencie pribudla spolu s dvoma vodojemami.

"Je zaujímavá nielen svojím architektonickým riešením a postavením v rámci urbanizmu mesta, ale aj bohatým zastúpením umeleckých diel v interiéri aj exteriéri," vysvetlil Pročka s tým, že ide o stavbu s komplexným a kvalitným koncepčným riešením.

Napriek tomu, že dnes už ide o kultúrne dedičstvo, je interiér stanice a jej okolie často útočiskom asociálov, ktorí strpčujú život cestujúcim i zamestnancom. Lokalitu preto musí často naštevovať polícia.

Pôvodnú budovu zničilo bombardovanie
Veľkou raritou bola rómsku kapela, ktorá vítala prichádzajúce a odchádzajúce rýchliky.
Prvý osobný vlak prešiel stanicou 16. decembra 1850 z Viedne, cez Bratislavu a Nové Zámky do Budapešti.
Keďže Nové Zámky boli už pred druhou svetovou vojnou významným železničným uzlom, pôvodná stanica z druhej polovice 19. storočia sa trikrát ocitla v hľadáčiku bombardérov.
Tri tragické bombardovania
Prvé bombardovanie zasiahlo železničnú stanicu, priľahlé priestory a vyžiadalo si tak veľa mŕtvych a ranených. Dodávka elektrickej energie, plynu, telefonické, telegrafné a poštové spojenie s okolitým svetom bolo prerušené.
Pri druhom bola zničená celá oblasť v okolí železničnej stanice a železničná kolónia mesta. Okrem priestoru stanice boli zasiahnuté priamymi zásahmi aj dnešné ulice Cyrilometodská, SNP, T. G. Masaryka a G. Bethlena. Boli zaznamenané o niečo menšie škody ako počas predošlého bombardovania. Na území rušňového depa bolo napočítaných 364 bombových kráterov. Zničených bolo 40 rušňov s 1370 naloženými vagónmi.
Najtragickejšie bolo tretie bombardovanie 14. marca 1945, keď anglo-americké letectvo zhodilo na mesto 700 bômb. Z pôvodných 3394 domov bolo zničených 2023. Toto bombardovanie postihlo predovšetkým stred mesta. Bola zničená Mestská radnica, v troskách ktorej zahynulo 14 zamestnancov, priamy zásah dostal hotel Zlatý lev, kde sa priamo zničili, alebo následne sa stratili listiny a predmety mimoriadneho historického významu zo zbierok miestneho múzea. Takmer všetky historické budovy v meste boli pri náletoch zničené, prípadne poškodené do takej miery, že museli byť po vojne zbúrané.
Tie ju ako strategicky významný cieľ zničili 7. a 14. októbra 1944 a 14. marca 1945. Dočasne ju nahradila budova, ktorá poskytovala služby až do roku 1971.

Na jej mieste vyrástla v rokoch 1966 - 1971 súčasná budova s presklenou fasádou. Navrhol a projektoval ju architekt Vojtech Fifík, sám pritom na stavbu dozeral. Železničné staviteľstvo Bratislava ju stavalo s ďalšími štrnástimi subdodávateľmi.

"Vzhľadom na význam Nových Zámkov ako železničného dopravného uzla mal možnosť navrhnúť veľkorysý urbanisticko-architektonický koncept výpravnej budovy, ktorý zodpovedal aktuálnym európskym trendom v železničnej doprave," priblížil Pročka.