NOVÉ ZÁMKY. Slovensko sa už pred rokmi zaviazalo do roku 2020 znížiť dopravnú nehodovosť o polovicu.
"Výsledok je taký, že sa využila zvláštna finta. Z dopravnej nehody sa spravila škodová udalosť. To je smiešne," hovorí Ján Andrejko, prezident Združenia náčelníkov obecných a mestských polícií.
Reaguje tak na dlhodobý spor mestských a obecných polícií so štátnou políciou o to, kto môže v uliciach merať dodržiavanie povolenej rýchlosti.
Kým štátna hovorí, že ju môže merať len ona, príslušníci polícií zriadených samosprávami tvrdia, že táto právomoc patrí aj im. Odvolávajú sa pritom na zákon o obecnej polícii.
"Je to hlavne o ješitnosti. Niektorí ľudia v radoch štátnej polície žijú ešte stále v časoch Verejnej bezpečnosti a boli by radi, keby sa tie časy vrátili," sťažuje sa.

Nové Zámky ako pretekársky okruh
"Nové Zámky sa, tak ako každé leto, menia na pretekársky okruh. Mali by sme s tým niečo robiť, skôr ako niekoho títo vodiči zabijú," upozornil poslanec novozámocký mestský poslanec Martin Vyžinkár.
"Ak sa to niekomu páči, v Orechovej Potôni je okruh, môže si ho prenajať a jazdiť a hučať motorom do nemoty," dodal.
Vodiči v Nových Zámkoch často jazdia nedisciplinovane. Dôkazom je množstvo nehôd, spomeňme napríklad vážnu nehodu zo septembra 2021 na Vajanského či nehodu na križovatke Vajanského s Hradnou ulicou, pri ktorej v roku 2015 zahynul taxikár.
Žiadajú častejšie meranie
V ostatných dňoch podpisujú Novozámčania petíciu za bezpečnejšie cesty v meste.
Jej autori v nej vyzývajú políciu, aby dôslednejšie vymáhala dodržiavanie predpisov cestnej premávky.
Chcú, aby pravidelne a častejšie merala rýchlosť v centrálnej mestskej zóne, ale aj ďalších uliciach. Medzi nimi spomínajú aj Čerešňovú, S. H. Vajanského, Nábrežnú, Podzámsku, T. G. Masaryka, G. Bethlena, Gogoľovu, J. Kráľa.
Petičiari popritom žiadajú zabezpečiť viac policajtov v exponovaných uliciach a v lokalitách blízko škôl, hlavne počas rannej špičky. Doposiaľ ju v elektronickej forme podpísali dve stovky ľudí.
Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky kontroluje hlavne štátna polícia.
Napriek tomu sa do merania rýchlosti na vybraných úsekoch v meste zapojila v roku 2021 aj novozámocká mestská polícia.
Chýba merač rýchlosti, tento rok to nebude
Tento rok ju merať nevie a nebude.
"Starý merač rýchlosti, ktorý mal už trinásť rokov, sa nám pokazil, nedal sa už opraviť," vyhlásil ešte v apríli novozámocký náčelník Jozef Tököly s tým, že ďalším problémom je rozdielny výklad zákona.
"My sme si to vysvetlili tak, že rýchlosť merať môžeme. Potvrdili to aj poslanci Národnej rady i Združenie miest a obcí Slovenska. Boli sme prvou mestskou políciou, ktorá tak robila. V roku 2023 sme sa snažili v Národnej rade presadiť nový zákon. Chceli sme, aby v ňom bolo exaktne uvedené, že mestská polícia je oprávnená merať rýchlosť," načrtol.
Pri minuloročnej tvorbe mestského rozpočtu bol v kapitálových výdavkoch zahrnutý nový merač rýchlosti.
Ako merajú štátni policajti
Úseky, na ktorých policajti rýchlosť merajú, nie sú stabilne určené.
"Ide o dlhodobo problémové miesta, miesta častých nehôd, s vysokým počtom vozidiel, s prítomnosťou zraniteľných účastníkov cestnej premávky a neprehľadné križovatky," uviedlo pre MY Noviny ministerstvo vnútra.
Na základe analýz dopravnej nehodovosti dohliadajú v Nových Zámkoch na premávku a merajú povolenú rýchlosť jednak policajti okresného dopravného inšpektorátu a obvodných oddelení.
"Polícia reaguje na aktuálnu situáciu dopravnej nehodovosti ako sú napríklad dopravné nehody so závažnými následkami na živote a zdraví, dopravné nehody pod vplyvom alkoholu, počet dopravných nehôd, resp. aj škodových udalostí v určitom úseku," uviedla krajská policajná hovorkyňa Jana Šinková.
Doplnila, že novozámockí policajti pri tom využívajú certifikované cestné rýchlomery Ramer 10C, TruCam II a PolCam.
"Tento rok na nový merač, ako mestská polícia, nemáme financie. Na budúci rok uvidíme, ako sa bude politická situácia vyvíjať. Stále je tu však dilema, akým spôsobom sa rýchlosť bude merať," dodal náčelník.
Spolupráca pri meraní rýchlosti viazne
Mestskí policajti totiž podľa neho stále dostávali polená pod nohy, hlavne od štátnej polície.
"Vadilo jej, že sme merali rýchlosť. Darmo sme jej vysvetľovali, že jej chceme aj pomôcť, aby sme ju odbremenili, hlavne v mestách a na mestských cestách. Oni totiž merajú rýchlosť na výpadovkách z mesta, no nie v meste. Rozkázať im však nevieme. Vieme ich len požiadať, oni však argumentujú svojím systémom podľa nehodových úsekov," argumentoval Tököly s tým, že v lokalitách, kde rýchlosť merali, bolo zjavné, že vodiči spomalili.
Nový zákon predložia budúci rok
Na základe záverov marcového pracovného stretnutia na policajnom prezídiu sa nadviaže na vlaňajší návrh zákona o obecnej polícii.