NOVÉ ZÁMKY. Od júla spustili v Nových Zámkoch novú optickú linku na triedenie zmesového komunálneho odpadu. Ide o prvú takúto automatizovanú linku na Slovensku.
Na ulici Vinohrady, v areáli firmy Brantner, ju za 15 miliónov eur vybudovala eseročka CEBZ. Tú založili Slovenský plynárenský podnik (SPP) práve so zberovou spoločnosťou Brantner. Viac ako štyri milióny eur pritom získala z eurofondov.
"Lokalita bola zvolená tak, aby dopravným napojením a svojou prevádzkou čo najmenej zaťažovala obytné zóny mesta," uviedol Peter Pajerchin, obchodný riaditeľ Brantneru a konateľ CEBZ.


Ako hlavné výhody linky označil automatický systém, ktorý má byť "neporovnateľne rýchlejší a zároveň presnejší ako manuálne triedenie človekom".
"Pomôže výrazne znížiť skládkovanie komunálneho odpadu, zvýši mieru recyklácie a otvorí možnosti pre budúcu výrobu biokompostu a biometánu," načrtol výhody triediacej linky Pajerchin.
Výstupom z linky sú recyklovateľné materiály, tuhé alternatívne palivo. V budúcnosti postavia v rámci projektu aj bioplynovú stanicu, v ktorej sa má vyrábať biokompost a biometán.

Slúžiť má i bežným ľuďom a okoliu
Nové spracovateľské centrum, ktorého súčasťou má byť od roku 2027 aj bioplynová stanica na Dvorskej ceste, má slúžiť potrebám mesta, ale aj širšieho regiónu.
Podľa Pajerchina ide o rádius zhruba do 50 kilometrov od centra. "Prevoz komunálneho odpadu na väčšie vzdialenosti nemá ekologický ani ekonomický zmysel. Zasadzujeme sa za budovanie regionálnych centier, aby odpad bol prínosom pre daný región v podobne zelenej energie a biokompostu. Ide o moderné cirkulárne riešenie hodné 21. storočia," doplnil.

Samotná triediaca linka nie je koncipovaná na služby zberného dvora. Zástupcovia investora však ešte vo februári informovali, že areál na ulici Vinohrady má v budúcnosti slúžiť aj ako zberný dvor pre bežných obyvateľov.
V článku sa dočítate aj:
- Ako optická linka na triedenie funguje,
- kedy v meste postavia bioplynovú stanicu a čo sa v nej bude vyrábať,
- koľko ľudí triediaca linka a bioplynová stanica zamestnajú a koľko odpadu sa v nich bude spracovávať,
- ako triedi komunálny odpad 30 najväčších slovenských miest.
Radoví Novozámčania by mali môcť doniesť biologický odpad v súlade s platným mestským nariadením.
"O otvorení zberného dvora v tejto lokalite bude Brantner Nové Zámky rokovať v rámci pravidelných stretnutí s vedením mesta," upresnil Pajerchin.