Nemocnici hrozil energetický blackout. Fungujú iba evakuačné výťahy, pacientov smerujú do iných nemocníc

Vedenie vyhlásilo mimoriadnu situáciu.

Najväčším problémom sú kvôli zatopeným šachtám odstavené výtahy.Najväčším problémom sú kvôli zatopeným šachtám odstavené výtahy. (Zdroj: FNsP Nové Zámky)

NOVÉ ZÁMKY. Fakultná nemocnica s poliklinikou v Nových Zámkoch vyhlásila mimoriadnu situáciu. Aktuálne nie je v plne prevádzkyschopnom stave.

Areál i budovu zatopil prívalový dážď, ktorý priniesla búrka v stredu 26. júna večer.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Včerajšia búrka neobišla ani našu nemocnicu, ktorá utrpela značné škody. Odstraňovať ich budeme niekoľko dní," uviedol riaditeľ nemocnice Mikuláš Blaško.

Zastavili operácie, pacientov smerujú do iných nemocníc

Zatekanie suterénu hlásili v stredu v podvečerných hodinách. Už v stredu večer a tiež vo štvrtok ráno zasadal v nemocnici krízový štáb.

SkryťVypnúť reklamu

"Situácia sa komplikovala, voda stúpala a privolali sme hasičov, ktorí nám intenzívne začali pomáhať. Okamžite sme zastavili operatívu, robili sme len tú nutnú. Všetkých pacientov, ktorí ku nám smerovali, sme museli odkloniť do iných nemocníc," upresnil Blaško.

Kvôli zatopeným a odstaveným výťahom nemohli pacientov dostať na oddelenia.

"Tých, ktorí prišli s urgentnými stavmi, sme museli transportovať na konkrétne oddelenia na jednotlivých poschodiach manuálne," vysvetlil riaditeľ.

Situácia sa podľa neho začala ukľudňovať až okolo jedenástej večer. "Bolo to za výdatnej pomoci novozámockých hasičov, ich dobrovoľných kolegov zo Šurian a ďalších súkromníkov, ktorí poskytli techniku na odčerpávanie vody."

SkryťVypnúť reklamu

Ošetrujú len akútne stavy

Nemocnicu museli až do odvolania uzavrieť. "Pacientov preto neprijímame, ošetrujeme iba akútne stavy. Všetky plánované operácie sú zrušené. Pacienti, ktorých zdravotný stav to umožňuje, budú prepustení domov," vysvetlil Blaško.

Zatiaľ sa podľa neho nedá povedať, o aký počet pacientov ide. "Rozhodlo sa o tom dnes ráno. Rozhoduje o tom individuálne každý jeden primár."

Dodal, že v nemocnici platí až do odvolania zákaz návštev.

Voda zatopila vyšetrovne, chodby, sklady, archív, kuchyňu i práčovňu.

"Prestala nám fungovať aj para, mali sme výpadky vody. V postate hrozil energetický blackout, keďže zatopilo aj rozvádzače vysokého napätia," prezradil riaditeľ nemocnice s tým, že vo štvrtok ráno už bola situácia stabilizovaná a výpadok elektriny už nehrozí.

SkryťVypnúť reklamu

Potvrdil, že vo štvrtok dopoludnia už bol prívod vody na oddeleniach od desiateho po trináste poschodie sfunkčnený.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa bude môcť nemocnica vrátiť do plnej prevádzky. Vo štvrtok napoludnie ešte nefungovali klasický röntgen ani CT, mamografia bola v prevádzke.

"Záleží od toho, kedy sa spojazdnia výťahy a ďalšie zložky, najmä laboratóriá a časti nemocnice, ktoré sú momentálne bez elektriny."

V prípade extrémne akútneho prípadu, napriek zraneniam z nehody, je jedinou možnosťou preniesť pacienta manuálne na operačnú sálu a z nej ho potom rovnako odniesť.

"Tomu by sme sa naozaj chceli vyhnúť," zdôraznil člen krízového štábu nemocnice Tomáš Kovačic.

Zároveň potvrdil, že podobnú situáciu nemocnica ešte nezažila.

Prečítajte si aj S výstavbou priemyselného parku nesúhlasí susedná obec. Analytik: Argument o ornej pôde neobstojí Čítajte 

"Najväčším problémom boli zatopené výťahové šachty, takže sme výťahy hneď odstavili, aby na nich nedošlo k ešte väčšej škode. Tá je už aj teraz dosť vysoká. Veľmi veľa vody sa nám podarilo odkloniť do protiatómového krytu, ktorý je ešte nižšie než suterén. To nám trochu pomohlo."

Fungujú iba evakuačné výťahy

Výťahy pre pacientov a personál v monobloku však stále ostali nefunkčné a odstavené od elektrickej energie.

"Pred spustením ich musí prezrieť odborný technik. Od noci prebieha odčerpávanie vody z výťahových šácht. Momentálne máme v nemocnici funkčné len dva evakuačné výťahy v zadnej časti budovy monobloku, ktoré budú slúžiť na evakuáciu pacientov," upresnil riaditeľ.

Pod vodou sa ocitol aj suterén monobloku a okolitých budov. Voda zatopila sklady so zdravotníckym materiálom, liekmi a potravinami.

Bez elektriny ostali kvôli zatopeným rozvodovým skriniam aj niektoré oddelenia ako RTG, mikrobiológia a hematológia. "Fungujú v obmedzenom režime pripojené na náhradný zdroj," upresnil Blaško.

Voda zatopila aj kuchyňu a sklady s potravinami. Vo štvrtok sa ju podarilo spojazdniť, no keďže sú k dispozícii iba dva evakuačné výťahy, pacientom zatiaľ podávajú iba suchú stravu.

Prečítajte si aj Ostali im oči pre plač. Supercela zničila úrodu, hrozia škody v desiatkach miliónov eur Čítajte 

"Predpokladám, že v priebehu piatka by sa po spustení výťahov mohlo obnoviť poskytovanie teplej stravy," načrtol Blaško.

V sklade potravín bolo dvadsať až tridsať centimetrov vody. "Zamestnancom aj naďalej varíme, dostávajú jedno podľa objednávky. Pre pacientov je zatiaľ pripravený suchý obed aj večera. Síce by sme pre nich vedeli pripraviť aj teplú stravu, no výťahy sú zaplavené a nevieme im ju dopraviť," doplnila vedúca sestra Alžbeta Herzegová.

Hasiči pracovali až do rána

Hasičov povolali večer k odčerpávaniu vody zo suterénu nemocnice.

"Po vyhodnotení situácie sme si vyžiadali pomoc, prišiel Dobrovoľný hasičský zbor zo Šurian. Aj s ich pomocou sme vodu odčerpali. Prioritou číslo jedna bolo, aby nedošlo ku kompletnému výpadku elektriny v celej nemocnici. Následne sme až do skorého rána odčerpávali vodu z výťahových šácht, aby sa umožnil prístup pre technikov," objasnil Jozef Holubica, zástupca riaditeľa hasičského zboru v Nových Zámkoch.

Potvrdil, že absolvovali množstvo výjazdov a pokračujú v nich aj vo štvrtok.

Prečítajte si aj Z montovne chcú Slovensko zmeniť na mozgovňu. Koľko zarobia pracovníci plánovanej baterkárne Čítajte  Prečítajte si aj Najčastejším zabijakom sú choroby srdca, ciev a nádory. Môže za to aj poľnohospodárstvo z minulosti Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nové Zámky

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 068
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 450
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 806
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 456
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 356
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 060
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 044
  1. Dušan Koniar: Brucho zašiješ, dušu nie
  2. Koloman Gore: Kto viac zarába: MMA alebo Clash of the Stars?
  3. Ján Valchár: Dve blbé správy od Putina
  4. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  6. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  7. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  8. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 978
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 14 649
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 698
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 660
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 186
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 967
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 512
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 944
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nové Zámky, Štúrovo a Komárno - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nové Zámky

Vymenovať ho musia poslanci.


V Tatrách vďaka Lidlu rastie už takmer 2 300 000 nových stromov.


Historický rušeň Mazutka v stanici Nové Zámky.

V rámci výročia sa konali nostalgické jazdy.


Ilustračná snímka.

Domáca bravčovina je o tretinu drahšia.


5
  1. Dušan Koniar: Brucho zašiješ, dušu nie
  2. Koloman Gore: Kto viac zarába: MMA alebo Clash of the Stars?
  3. Ján Valchár: Dve blbé správy od Putina
  4. Branislav Gröhling: Gröhling odpovedá Ficovi na list
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho.
  6. Elena Antalová: T.č. majú nielen šancu prejaviť sa konzervatívni liberáli
  7. Tomas Hlavaty: Zastavme ich, bratia, ved sa ony stratia...
  8. Ján Škerko: Slovenský Cirkus Humberto
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 28 978
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 14 649
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 698
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 12 660
  5. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 186
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 967
  7. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 7 512
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy. 5 944
  1. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  4. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  5. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  6. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  7. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  8. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu