ŠURANY. "Vo svojej dobe bol šuriansky zbor vybavený lepšie ako novozámocký. Dokazoval to aj na okresných a oblastných cvičeniach v Šali, Nitre, Nových Zámkoch, Leviciach a Komárne," spomína historik Miroslav Eliáš z Mestského kultúrneho strediska Šurany.
Jeden z najstarších spolkov na Slovensku
Práve v Šuranoch si v uplynulých dňoch pripomenuli 160. výročie vzniku Dobrovoľného hasičského zboru.
Ide pritom o najstarší spolok v meste a zároveň jeden z najstarších na celom Slovenska.

"Medzi významnejšie akcie sa radili likvidácia požiaru nitrianskeho kláštora v roku 1925 či požiar v 26 kilometrov vzdialenom Svodíne. Šurianski hasiči tam od vyhlásenia poplachu dorazili za 98 minút s tým, že prepriahali kone v Nových Zámkoch. Opakovane zasahovali aj pri požiaroch železničnej stanice v Nových Zámkoch," dodáva Eliáš.
Najstaršie záznamy o hasičoch na území Šurian siahajú do roku 1864. No až 6. júna 1880 zakladal miestny hasičský zbor gróf Viktor Lavaulx de Vrecourt.
"V šurianskom prostredí sa stal známym pod posmešnou prezývkou ´gróf Lavór´, žiaľ neoprávnene. Šuriansky hasičský zbor mal počas jeho pôsobenia 31 členov a 24-člennú dychovú kapelu," približuje Miroslav Eliáš.

Už 42 rokov, počnúc rokom 1982, stojí na jeho čele František Bezdeda.
"Je takmer nevyčísliteľné, koľko práce za tých 160 rokov dobrovoľní hasiči bez nároku na honorár vykonali a čo všetko sa vďaka fungovaniu organizovaného hasičského spolku podarilo pred požiarmi nielen v Šuranoch, ale aj v širokom okolí, zachrániť," zdôraznil Bezdeda.

Pripomenul, že v hasičskom spolku mesta sa dodnes vystriedalo niekoľko generácií.
"Aj v súčasnosti sa na túto formu dobrovoľníctva pripravuje nemálo detí," ocenil.

Ocenili členov, predviedli techniku
Počas osláv prešli hasiči naprieč mestom aj so svojou technikou, privítali aj kolegov z okolia - Rastislavíc, Jatova, Palárikova, Trávnice či Jasovej.
Pred budovou mestského úradu ukázali po ocenení najlepších ako vyzerajú hasičské zásahy, či už pri hasení požiaru alebo vyprosťovaní pasažierov z havarovaného auta.

Dobrovoľní hasiči v Šuranoch
Spoluzakladateľom a historicky prvým podpredsedom, a neskôr aj veliteľom, sa stal šuriansky farár Karol Rosznák.
V roku 1910 si hasiči postavili zbrojnicu na Hasičskej ulici, ale ani nový veliteľ Tarasovič ich činnosť veľmi neoživil. Až ďalší veliteľ, učiteľ Ignác Gašparík, sa postaral o pozdvihnutie zboru.
Hasičská kríza vyvrcholila, keď v roku 1920 horela dolnoohajská škrobáreň. Zasiahol iba hasičský zbor z cukrovaru. Mestský dobrovoľný hasičský zbor nemohol. Nutnú reorganizáciu zboru vyriešili Šurany čiastočne zásluhou podnotára a obuvníka Júliusa Vasína.
V roku 1922 prišlo k znovuobnoveniu zboru pod velením známeho šurianskeho lekára Ladislava Slávika. Pýchou hasičov boli nielen nové uniformy, ale aj zborová zástava z roku 1923. Dnes sa zreštaurovaná nachádza v miestnom mestskom múzeu.
V rokoch 1933 až 1938 viedol zbor cestmajster Jaromír Šimúnek. Pričinil sa o výstavbu novej hasičskej zbrojnice. Po viedenskej arbitráži výkonnosť zboru znovu klesala, až kým sa dostal do vedenia učiteľ Jaroslav Wiesner.
Po oslobodení sa v roku 1946 dostal do velenia hasičov Ján Plhák. Po ňom sa v roku 1950 stal veliteľom Michal Krchňák, ktorý držal zbor na vysokej úrovni. Viedol pravidelné cvičenia a mnohí z jeho zverencov sa stali profesionálmi.
Dlhoročným predsedom bol aj Miloslav Čeleš, ktorý zomrel pred desiatimi rokmi. V roku 1982 zvolili za podpredsedu a veliteľa Františka Bezdedu, ten stojí v čele zboru dodnes.
Zdroj: Miroslav Eliáš, Mestské kultúrne stredisko Šurany

