OKRES NOVÉ ZÁMKY. Na vrtochy počasia z ostatných dní doplatili najmä pestovatelia v regióne Nových Zámkov.
V noci z nedele na pondelok spôsobila supercelárna búrka v kombinácii s krupobitím, výdatným dažďom a silným vetrom významné škody.
Poškodené sú nielen poľné plodiny, ale aj ovocné sady a vinohrady. Škody evidujú ako veľkí poľnohospodári, tak aj malí farmári a drobní záhradkári. Krúpy zničili resp. poškodili obilniny, repku, kukuricu, slnečnicu. Z ovocných stromov si to odniesli najmä jablká, marhule, broskyne. Škody majú aj pestovatelia hrozna.
Škody už teraz rátajú v miliónoch eur a budú ešte rásť.

Opäť sa tak potvrdilo, že práca v poľnohospodárstve je veľmi nevyspytateľná a vplyvom klimatických zmien čoraz viac rizikovejšia, ako z pohľadu množstva tak aj kvality vypestovanej úrody.
"V prípade nedeľňajšej poveternostnej smršte je to o to viac smutné, že zasiahnuté územia sa nachádzajú na Podunajskej nížine, kde sú silné produkčné oblasti," povedala pre MY Noviny Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
"Poľnohospodári majú istotu kvalitnej úrody až v momente, keď ju majú pozbieranú v skladoch. To, čo sa pred týždňom javilo ako výborná úroda, dnes tak už nemusí byť pravdou," doplnila.

Škody v desiatkach miliónov eur
Presné odhady škôd zatiaľ poľnohospodári vyčísliť nevedia. Na niektoré plochy sa stále totiž nedá vstúpiť.
"Tam, kde je to už možné, robia obhliadky porastov zástupcovia poisťovní. Len jedna konkrétna poisťovňa – Agra poisťovňa, ktorá je členom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, odhaduje škody na úrode jej klientov na šesť miliónov eur. Predpokladáme, že škody sa budú počítať v desiatkach miliónov eur," upresnila Jana Holéciová.
Búrka zničila úrodu
Na silnú búrku s krúpami doplatili aj poľnohospodári v Dulovciach (okres Komárno). Zničila úrodu marhúľ.

Najväčšie problémy eviduje Ovocinárska únia práve v Dulovciach. "Tam to schytali dosť razantne. Časť marhúľ je opadaná. Búrka poškodila odhadom asi štyridsať percent úrody z toho, čo sa podarilo ochrániť pred mrazmi," potvrdil prezident únie Marián Varga.
Pripomína, že z marhúľ, ktoré mohli byť na priamy konzum v cene dve až tri eurá za kilogram, sa stali eurové marhule na spracovanie.
"Ak by aj nemali škodu na úrode, budú ju mať na financiách. Pred nedeľnou búrkou mali celkom slušnú úrodu, jednu z najlepších na Slovensku. Je nám to ľúto. Zrovna u nich začínali samozbery, ľudia si ich pochvaľovali a potom prišla nočná smršť," povzdychol si Varga.