ŠTÚROVO. Sokol rároh patrí medzi najviac ohrozené druhy dravcov v rámci Európy.
Hlavným prostriedkom záchrany pre tento nížiny preferujúci druh je vytváranie podmienok na hniezdenie v poľnohospodárskej krajine.
"Preto došlo pri inštalovaní hniezdnych búdok k významnej spolupráci medzi občianskym združením Ochrana dravcov na Slovensku a energetickými spoločnosťami," načrtol Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
"Ide predovšetkým o to, že sokoly si hniezda nestavajú, ale s obľubou využívajú hniezda iných druhov, alebo búdky," vysvetlil Chavko.

Prepojiť chcú slovenskú a maďarskú populáciu
Nové búdky pre sokola rároha inštalované po roku 2022 v oblasti medzi Novými Zámkami a Štúrovom už obsadili nové páry.
V druhej polovici mája tohto roku už okrúžkovali v spolupráci so Západoslovenskou distribučnou spoločnosťou v dvoch búdkach prvých päť mláďat.
Najbližší hniezdiací pár v Maďarsku je vzdialený len 20 kilometrov, čo je pre sokoly na dohľad a pri krúžení vo výškach sokoly doslova "vidia na seba".
K nárastu populácie tohto sokola na Slovensku prispelo viacero spoločných projektov s energetickými spoločnostami a občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku.
Prvé hniezdne búdky umiestnili na stožiare už v roku 1996. Postupne nainštalovali na západnom Slovensku okolo tristo búdok, v ktorých hniezdi aj mnoho párov sokolov myšiarov.

Naďalej v tom pokračujú. "Stále inštalujeme nové búdky, využívajú ich totiž viaceré druhy. V nezalesnenej poľnohospodárskej krajine sú veľmi potrebné, napríklad na znižovanie vplyvu hlodavcov, ktoré tieto dravce lovia," načrtol Chavko.

Kým početnosť populácie ohrozeného a vzácneho sokola rároha z globálneho hľadiska klesá, na Slovensku aj vďaka tomu evidujú pozitívny trend.
Naším cieľom je, aby došlo k prepojeniu a stabilizovaniu slovenskej a početnejšej maďarskej populácie, ktorá sa odhaduje na 170 až 200 párov," pridal sa Chavkov kolega Roman Slobodník.
"V roku 2023 bolo okrúžkovaných 135 mláďat na celom území Západoslovenského kraja. Malá časť populácie už hniezdi aj medzi Novými Zámkami a Štúrovom," konkretizoval Jozef Chavko.
V roku 2023 zahniezdilo na Slovensku 40 párov sokola rároha, z toho úspešne 32 párov, ktoré vyviedli spolu 135 mláďat.
Podstatná časť jeho populácie hniezdi na západnom Slovensku, okrem toho hniezdi, aj keď málopočetne, na východe Slovenska.
Rok 2024 ešte nie je vyhodnotený, monitoring ešte prebieha.
Spoločný projekt
Osádzanie búdok je súčasťou aj aktuálne realizovaného medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky, ktorý je realizovaný s podporou Európskej únie a ministerstva životného prostredia.
"Na stožiare distribučných vedení v našej správe inštalujeme od roku 2019 aj hniezdne búdky pre menšie druhy sokolov, ako je napríklad sokol myšiar. Aktuálne je osadených už takmer sto takýchto búdok, z ktorých doposiaľ vyletelo takmer 500 mláďat," povedala Zuzana Lančaričová z tímu environmentu ZSD.
Populáciu sa im podarilo zachrániť
Ochrana dravcov sa na Slovensku venuje záchrane sokolov rárohov už od roku 1980.
Jej členovia riešili viacero projektov na ochranu a vytvorenie podmienok pre postupné zlepšovanie stavu populácie.
Vyše štyristo búdok pre jeho hniezdenie osadili ochranári na nížinách západného a východného Slovenska na elektrické stĺpy spravované Slovenskou elektrizačnou sústavou, Západoslovenskou a Východoslovenskou distribučnou.

"Ide o viaceré projekty podporené Európskou komisiou, vďaka ktorým sa nám, zdá sa, podarilo zachrániť populáciu sokola rároha na Slovensku. Pre porovnanie, v roku 1990 hniezdilo na Slovensku len 10 až 12 párov" upresnil Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.
Zásah elektrickým prúdom, tzv. elektrokúcia patrí medzi najvýznamnejšie rizikové faktory spôsobujúce úhyn či závažné zranenia aj v prípade sokola rároha.
Rizikové sú stĺpy 22kV napätia, ktoré dravé vtáky s obľubou využívajú na odpočinok či lov koristi.
Ako účinné riešenie sa osvedčila ekologizácia takýchto rizikových stĺpov
Zdroj: Marek Gális, Ochrana dravcov na Slovensku
Jeho populácia významne narástla na západnom Slovensku. Z hľadiska početnosti európskej populácie však možno konštatovať, že hrozby pretrvávajú stále ide o značne ohrozený druh," vysvetlil Chavko.
Začiatkom 90. rokov museli hniezda strážiť pred vykrádačmi.
Keď sa im podarilo eliminovať vykrádanie, postupne začali vytvárať podmienky pre hniezdenie. Dnes tak monitorujú početnejšiu populáciu.
"V Podunajskej rovine, nadväzne na susedné Maďarsko, už niekoľko párov sokolov rárohov hniezdi blízko hniezdisk v Maďarsku. Postupne to pribúda, pracujeme na tom. Som presvedčený, že to bude stále lepšie," verí ochranár.
Sokol rároh na Slovensku
Ešte v 90. rokoch hniezdilo na Slovensku len 10 -12 párov najmä z dôvodu nedostatočnej ponuky hniezd v prirodzených podmienkach, v ktorých sokoly nenachádzali priaznivé podmienky pre rozmnožovanie.
Situáciu zachránili búdky inštalované na stožiaroch prenosových vedení, sú špeciálne uspôsobené, aby v nich sokoly našli čo najväčšie pohodlie.
Ich konštrukcia je z hliníka, sú vetrané cez predvŕtané otvory, majú pristávaciu plošinku a na dne je štrková výstelka pre budúce vajíčka. Sokoly ich veľmi obľubujú, takmer celá populácia na Slovensku hniezdni len v nich.
Na Slovensku zaznamenali už v roku 2022 rekordných 48 párov, so spolu 163 mláďatami. Prevažná väčšina slovenskej populácie (43 párov, ktoré so 144 mláďatami) sa sústreďovala na západnom Slovensku, na východnom Slovensku zahniezdilo len päť párov s 19 mláďatami. Celkovú európsku populáciu odhadujú na 430-630 párov.
