NOVÉ ZÁMKY. "Ľudia sú nepoučiteľní. Darmo sa hrdíme tým, že sme boli v roku 2022 v triedení odpadu najlepší na Slovensku a o rok neskôr sme boli druhí. Problém pretrváva a nevieme čo s tým robiť. Niektoré problémové lokality monitorujeme kamerovým systémom," tvrdí primátor Nových Zámkov Otokar Klein.
Druhé miesto v štatistike obsadili Nové Zámky. V roku 2022 triedili najviac (56,77 percent), o rok neskôr klesli na druhé miesto (55,73).
Percentuálny údaj vyjadruje, koľko zo všetkého vyprodukovaného odpadu sa v meste podarilo vytriediť.


Napriek tomu je okolie kontajnerov na sídliskách špinavé. Odpad sa často povaľuje vedľa kontajnerov, kde ho ľudia uložia, keď sú smetiaky plné. Niekedy ani plné byť nemusia, ľudia odpad napriek tomu vyložia mimo kontajneru, prípadne tam dajú aj nadrozmerný, ktorý patrí na zberný dvor.
Mesačne Nové Zámky platia za uskladnenie odpadu na skládke v obci Kolta od 50 do 60-tisíc eur. Ďalších 1500 až 4000 eur platí mesačne za prepravu na skládku.
Neporiadok na kontajneroviskách chce radnica eliminovať uzamykaním kontajnerov. Prístup k nim by mali iba obyvatelia danej lokality, ktorí si ich otvoria pomocou čipu.
Sľubuje si od toho aj viac vytriedeného odpadu.
V článku sa dozviete aj:
- Ako triedi komunálny odpad 30 najväčších slovenských miest,
- ktoré z miest si medziročne pohoršili a ktoré mesto je "skokanom roka",
- prečo je z hľadiska mestského rozpočtu dôležité triediť čo najviac,
- ako závisia výdavky mesta od miery triedenia odpadu,
- koľko z kontajnerov chce novozámocká radnica uzamykať a prečo nie všetky.
Dnes je na novozámockých sídliskách prekrytý každý kontajner betónovým krytom. Dovedna ich je cez tisíc. Mesto za to zaplatilo vo viacerých etapách zhruba tri milióny eur, vzalo si preto aj úver. Zhruba milión eur vyčerpalo z rezervného fondu.
Osádzanie betónových krytov na kontajnery na sídliskách, ktoré v roku 2018 rozbehla novozámocká radnica, sa však viac-menej minulo účelu.