HURBANOVO. V meste zriadili miestnu občiansku a preventívnu službu. Samospráva na to od štátu získala takmer 328-tisíc eur.
Vďaka tomu v máji vytvorili dve štvorčlenné hliadky, ich členovia vzišli z výberového konania. Osem príslušníkov tak dohliada na občianske spolunažívanie, prispieť majú aj k nižšej kriminalite.
"Cieľovou skupinou boli príslušníci a obyvatelia z marginalizovanej rómskej komunity. Organizačne sú začlenení pod našu mestskú políciu," priblížilo mesto.

Skúsenosti už majú
V minulosti už takýto projekt v meste rozbehli. Hliadky so štyrmi členmi fungovali v rokoch 2019 a 2020, potom program skončil.
"Už vtedy sa osvedčili, napríklad pri roznášaní a zbieraní školských úloh či rozvoze hygienických prostriedkov počas Covidu," ozrejmuje Mária Hamranová, zástupkyňa primátora Hurbanova s necelými 7500 obyvateľmi, kde sa 2,4 percent z nich hlási k rómskej národnosti.

Súčasný projekt má v Hurbanove fungovať až do októbra 2026. Jeho cieľom je podporiť integráciu marginalizovaných komunít zo sociálneho i ekonomického hľadiska.
"Snahou mesta je komplexný prístup k riešeniu nevyhovujúcej a kritickej situácie miestnej rómskej komunity," uviedla samospráva.
Práve zapojenie Rómov do hliadok je jednou z podmienok, aby samosprávy v projekte uspeli. Nie každý, kto sa prihlási, môže byť členom hliadky. Spĺňať totiž musí aj ďalšie podmienky, medzi nimi čistý register trestov.
"Takmer všetci z nich by sa chceli zapojiť, no, žiaľ, aj kvôli tomuto niektorí nemôžu," vysvetľuje Mária Hamranová.
Miestne občianske a preventívne hliadky
Hurbanovo na ich zriadenie získalo nenávratný príspevok takmer 328-tisíc eur z Programu Slovensko 2021 - 2027.
Z toho 85 percent je Európskeho sociálneho fondu, zvyšných 15 percent poskytol štátny rozpočet.
Dnes majú hliadky v meste dvojnásobný počet členov. Niektorí z nich v hliadke pôsobili už pred pár rokmi.
"Dávajú pozor na poriadok, napríklad pri pošte, kde sa rómska komunita často vyskytuje. Dohliadajú na deti pri priechodoch cez cestu, odprevádzajú ich do školy. Monitorujú aj okolie obchodných domov, kde sa niektoré deti zvyknú zdržiavať a robiť tam neplechu," vysvetľuje Hamranová.
"Ich pomoc je pre mesto potrebná," dodáva.

Strážia poriadok, bojujú proti záškoláctvu
Hliadky striedajúce sa v doobednej a poobednej službe majú za úlohu strážiť verejný i súkromný majetok.
Jedna hliadka je v teréne od 7:00 do 15:00, druhá nastupuje od 14:00 do 22:00. Medzi druhou a treťou popoludní sa teda prekrývajú.
Zároveň majú prispieť k nižšej kriminalite, chudobe a predchádzať záškoláctvu. Tiež kontrolujú pohyb a miesta stretávania sa maloletých detí a mládeže vo večerných hodinách bez prítomnosti rodičov.
Spolupracujú pritom s mestskou i štátnou políciou, mestským úradom a sociálnymi pracovníkmi.
"V meste to máme s rómskou komunitou niekedy dosť problematické. Dá sa povedať, že sa to týka hlavne záškoláctva, no ide aj o asociálov, ktorí sa nevedia prispôsobiť spoločnosti," tvrdí Jozef Provazník, náčelník hurbanovskej mestskej polície.

Práve záškoláctvo je častým problémom v rómskej komunite. Týka sa to aj Hurbanova.
"Máme s tým dosť veľký problém. Často zneužívajú fakt, že rodič môže dieťaťu napísať ospravedlnenku. Často sa to robí aj dodatočne, až potom, keď nahlásime, že žiak má veľa neospravedlnených hodín. Niekedy má na záškoláctvo vplyv aj počasie, predsa len, častejšie sa to deje, keď je vonku pekne. Dúfame preto, že sa situácia zlepší, aj keď je jasné, že úplne sa ho asi odstrániť nepodarí," ozrejmuje zástupkyňa primátora.
Ako sa záškoláctvo v meste od spustenia hliadok zmenilo, budú presne vedieť povedať ku koncu školského roka v júni.

V Hurbanove majú v kompetencii aj nahlasovanie nelegálnych skládok a odberu elektrickej energie, hlásenie pohybu cudzích, respektíve podozrivých osôb a áut, pomoc pri kultúrnych a športových podujatiach v meste či upozorňovanie na zákaz vypaľovania trávy a lúčnych porastov.
"Miestna občianska a preventívna služba pomáha dozerať nielen na poriadok a bezpečnosť v samotných lokalitách marginalizovaných rómskych komunít, ale vplýva pozitívne na spolužitie v rámci celej obce," uviedol Alexander Daško, vládny splnomocnenec pre rómske komunity.
Od hliadok si sľubujú aj nižšiu kriminalitu v meste
Okrem menej závažných činov môžu pôsobiť preventívne aj v prípadoch podobných tým z marca 2024 a apríla 2023.
Ukradli auto, pre policajtov boli známou firmou
Partia páchateľov ukradla v marci toho roku v Hurbanove nezamknutý Ford Fusion. Polícia naznačila, že pri prechádzaní okolo auta si partia zrejme všimla, že nie je zamknuté, keďže kľúče od neho boli položené na sedadle spolujazdca.
Bez použitia násilia otvorili bočné predné dvere, nasadli doň, naštartovali a vozidlom odišli. Potom sa presunuli na čerpaciu stanicu, kde natankovali palivo za desať eur a jazdili ďalej po meste.
Jeden z mužov neskôr v Hurbanove vystúpil a išiel domov. Zvyšní dvaja páchatelia sa vybrali smerom na Nesvady a Kolárovo.
Po poľných cestách jazdili až kým im nedošiel benzín. Potom vozidlo nechali na ceste a odišli pešo domov.
Štátni policajti aj vďaka pomoci mestskej polície a kamerových záznamov zadržali dvojicu páchateľov a jedného svedka. "Auto vypátrali policajti z Trstíc v obci Kráľovský Brod," upresnila krajská policajná hovorkyňa Jana Šinková.
Miestnym policajtom boli známi svojou trestnou činnosťou z minulosti. Išlo najmä o majetkovú trestnú činnosť.
Terorizovali okolie
V priebehu apríla 2023 terorizovala miestnych skupina výtržníkov. V priebehu niekoľkých hodín obťažovala, útočila a okradla niekoľko ľudí.
Išlo o skupinu miestnych mladíkov vo veku od 15 do 19 rokov, s ktorými už v meste mali v minulosti problémy, jeden bol v tej dobe dokonca stíhaný. Po vyčíňaní ich obvinili z trestného činu lúpeže.
"Išlo o problematické osoby, ktoré sme uz v minulosti riešili," povedal vtedy Jozef Provazník, náčelník mestskej polície v Hurbanove.
Prvou obeťou vyčíňania štvorice bol 33-ročný muž idúci po chodníku. Chceli po ňom 20 centov, to on odmietol. Z auta tak vstúpila štvorica chlapov, jeden z nich po ňom hodil palicu.
"Poškodený sa rozbehol smerom na Železničnú ulicu, kde ho podozriví ďalej prenasledovali autom. Hádzali naňho ďalšie palice," opísala incident polícia s tým, že prenasledovaný muž útočníkom pohrozil slzotvorným sprejom.
Vo podobnom správaní agresori pokračovali, zhruba o 20 minút si pýtali od dvoch mladíkov zápalky. Ani tentoraz neuspeli a dvojicu prenasledovali po meste.
"Vystúpili z auta a pýtali od mladíkov mobil alebo peniaze. Tí však pokračovali v ceste a následne sa schovali na cintoríne," upresnili policajti.
Ani to mužom z Felicie nastačilo. Šťastie pokúšali aj pri 36-ročnom mužovi na Podzáhradnej ulici. Aj od toho požadovali peniaze.
"Na odpoveď, že im nič nedá, odpovedali, že ani nemusí, lebo si sami zoberú. Strhla sa bitka o ruksak poškodeného pri ktorej mu zobrali mobilný telefón z vrecka nohavíc a z miesta ušli," dodala polícia.