NOVÉ ZÁMKY, BRUSEL. Európske fondy sú významným zdrojom financovania regionálneho rozvoja aj na Slovensku. Pomáhajú vytvárať silnú interakciu miest a obcí smerom k Európskej únii.
Európske politiky vo finále aktívne realizujú hlavne samosprávy. Zapájajú sa do výziev zo strany štátnych ministerstiev, tie čerpajú prostriedky z eurofondov. Takmer 70 percent európskej legislatívy implementujú mestá a obce do svojich lokálnych všeobecne záväzných nariadení.
"Sme vďační, ale na druhej strane nechceme len prijímať. Chceme sa aj podieľať na formovaní a nastavovaní európskych verejných politík. Tu vidíme deficit, ktorý potrebujeme dobehnúť, aby nás skôr nedobehla európska skepsa," uviedol koncom apríla Jozef Božik, predseda Združenia miesta a obcí Slovenska.
Aj v roku 2024 sa na mape Európy stále nájdu menej rozvinuté regióny. K eliminácii prehlbujúcich sa rozdielov medzi vyspelými metropolitnými a menej vyspelými časťami členských štátov má nová kohézna politika – politika zameraná na regióny.

Zameriava sa aj na boj s následkami klimatickej zmeny. Tie sa týkajú predovšetkým pobrežných oblastí juhu Európy a juhovýchodu EÚ. Ich vplyvom hrozí najviac zasiahnutým krajinám strata až jedného percenta HDP ročne.
Musí byť zrozumiteľnejšia a jednoduchšia
Vďaka nej sa má do regiónov, vrátane Slovenska, nasmerovať v rokoch 2021 až 2027 až 392 miliárd eur. To je takmer tretina celkového rozpočtu Európskej únie.
Implementácia európskej politiky pre regióny však musí byť jednoduchšia, dostupnejšia a „užívateľsky“ prívetivejšia. Samosprávam musí poskytnúť dostatočné personálne kapacity, aby regióny mohli pripravovať projekty pre čerpanie eurofondov efektívne.