NOVÉ ZÁMKY. Štandardne je možné ju vidieť v okolí severného magnetického pólu, vtedy ide o Auroru Borealis. Ak hovoríme o polárnej žiare na južnej pologuli, ide o Auroru australis.
Polárnu žiaru mohli Slováci pozorovať v uplynulých hodinách vo viacerých kútoch Slovenska, vrátane juhu krajiny. Aurora Borealis sa zjavila vďaka silnej geomagnetickej búrke.
Stojí za ňou silná geomagnetická búrka. Jej sila navyše priniesla na naše končiny netradičný jav, žiara sa miestami totiž sfarbila aj do zelena.
Je výsledkom zrážky nabitých častíc slnečného vetra pri vstupe do zemskej atmosféry. Keď nabité častice geomagnetická búrka "vyšle" ďalej od pólov, môže sa polárna žiara zjaviť aj v južnejšie položených územiach severnej pologule.
Pre ideálne pozorovanie polárnej žiary treba bezoblačnú oblohu a pokiaľ možno čo najmenej svetelného smogu. Aj preto bola lepšie viditeľná v obciach. Tentoraz ju však bolo vidieť aj priamo v Nových Zámkoch či v Šuranoch.
Ľudia však jej pozorovanie hlásili aj v okolitých obciach, napríklad v Radave, Palárikove, Tvrdošovciach či Kameníne.

"Videla som ju prvýkrát a bol to úžasný zážitok. Na sociálnej sieti sledujem stránku, na ktorej sa chalani tomu venujú. Dopredu dávajú vedieť, že sa bude takéto niečo diať. Takže včera som polárnu žiaru hľadala vlastne cielene," opisuje svoje pozorovanie Katka Gabalová z Radavy v okrese Nové Zámky.
Podobné prvý raz sledovala tento úkaz aj Anikó Csicsóová z Kamenína pri Štúrove. "Bolo to niečo neskutočné zažiť ju," vraví.
"Prvýkrát som ju videla po 22:00 a potom po 1:00 nadránom. Vtedy bola výraznejšia a okrem ružovej v nej bola už aj zelená farba. Bola som, a vlastne aj som, nadšená," pridáva sa Silvia Kvasnovská Hrušková z Nových Zámkov.

"Polárnu žiaru som lovila od minulého roka, kedy sa prvýkrát ukázala na Slovensku. Pravidelne sledujem slnečné erupcie, ktoré vyfarbia takúto krásu a tiež aplikácie, ktoré predpovedajú polárnu žiaru. Už bolo zopár pokusov odfotiť ju, no nikdy sa mi ju nepodarilo zahliadnuť. Až do včerajšieho večera. Jednoducho splnený sen," priznala Aďa Jankulárová.
Pre ideálne pozorovanie polárnej žiary treba bezoblačnú oblohu a pokiaľ možno čo najmenej svetelného smogu. Aj preto bola lepšie viditeľná v obciach. Ideálne pre jej pozorovanie je zájsť mimo obce či mesta, niekam na vyvýšené miesto a sledovať oblohu na sever.
