NOVÉ ZÁMKY. Najväčším problémom miest a obcí je dnes zabezpečiť peniaze na dofinancovanie samospráv a ich ďalšie fungovanie. Tvrdí to Združenie miest a obcí (ZMOS).
"Počas predchádzajúcich vlád sme prišli celkovo o 750 miliónov eur. Podarilo sa nám získať čiastočnú kompenzáciu. Vlani to bolo 228 miliónov eur a v tomto roku 236 miliónov eur z výnosu dane právnických osôb," skonštatoval predseda ZMOS Jozef Božik na zasadnutí Regionálneho združenia miest a obcí novozámockej, štúrovskej a šurianskej oblasti a Združenia miest a obcí okresu Komárno.
Systém treba nastaviť na rozvoj miest
Financie budú vyplatené jednorazovo v máji, každá obec a mesto dostane alikvotnú časť. Do konca mája si tak rozdelia zostávajúcich 158 miliónov eur.
Vďaka novelizovanému zákonu o rozpočtových pravidlách samosprávy môžu do konca roka 2024 použiť rezervný fond na krytie výdavkov bežného rozpočtu.
Primátor Komárna Béla Keszegh na stretnutí v Nových Zámkoch upozornil, že jednorazové riešenia síce pomôžu samosprávam prežiť najťažšie obdobie, nie sú však riešením na dlhšie obdobie.

"Ak chceme byť úspešní, musíme dofinancovať súčasný stav a následne nastaviť systém tak, aby sa dal plánovať rozvoj miest. Treba hľadať a nájsť systémové riešenia, aj keď je to veľmi komplikované vzhľadom na stav, v akom sa štátny rozpočet nachádza," vyhlásil.
Keszegh vidí problém v tom, že nedostatok financií bráni samosprávam čerpať eurofondy. Chýbajú peniaze na projektové dokumentácie aj na spolufinancovanie projektov, podotkol.

Podobného názoru je aj primátor Nových Zámkov Otokar Klein.
"Mali sme problém zostaviť na tento rok vyrovnaný rozpočet. Po desiatkach rokoch sme museli upraviť miestne dane, zaťažili sme rodiny a obyvateľov, aby sme vôbec vykryli rozpočet mesta," skonštatoval.
Nové Zámky tento rok hospodária so zhruba 50 miliónmi eur. Pri tvorbe rozpočtu na rok 2024 radnica ohlásila, že jej chýbajú asi dva milióny eur. Väčšinu z nich tvoria pohľadávky voči obyvateľom za poplatok za smeti a dane.
Od januára ako dane, tak aj povinnú platbu za komunálny odpad zvýšilo, v prípade komunálu ide o navýšenie až o 75 percent.
Na druhú stranu, primátor poberá maximálny možný plat, ročné odmeny vedúcich odborov na radnici dosahujú aj 5 až 11-tisíc eur.

Môžu rekonštruovať za štátne
Ministerstvo financií 6. mája vyhlásilo pre samosprávy výzvu určenú na individuálne potreby obcí. Vyčlenilo na to 3,5 milióna eur.
Obce a mestá (s výnimkou mestských častí Bratislavy a Košíc) tak môžu získať minimálnu dotáciu tritisíc eur, najviac to môže byť 15-tisíc eur. Použiť ich môžu na rekonštrukciu a modernizáciu majetku.
Podľa Združenia miest a obcí Slovenska by mali byť prednostne uspokojené obce do 500 obyvateľov, ktoré najviac trpia deficitom peňazí.

Mestá a obce: Zvyšovanie platov treba kompenzovať
K výpadkom v pokladniach samospráv prispeli okrem drahších energií či narastajúceho počtu neplatičov daní a poplatkov aj zásahy štátu.
Na základe štátneho nariadenia mesto minulý rok dvakrát zvyšovalo mzdy pre pracovníkov škôl, jasiel, mestskej polície a radnice.
Božik tvrdí, že akékoľvek zvyšovanie platov musí byť samosprávam kompenzované.
"Situácia vo financovaní verejnej správy je zložitá. Jednoznačne som na rokovaní vystúpil s tým, že akékoľvek zvyšovanie platov musí byť územným samosprávam kompenzované. Stále nám chýba 500 miliónov eur," zdôraznil.
