NOVÉ ZÁMKY. Nutné kamery, opakovane zhorené hydranty, zničené zámky na dverách, nelegálny odber vody, odpadky, špina, exkrementy či hlodavce.
"Hanbíme sa povedať, kde bývame. Aby kvôli jednému človeku trpel celý dom, to je sila. Nedá sa s ním pohnúť," sťažujú sa obyvatelia paneláku na Námestí republiky 1 v Nových Zámkoch.
Z pivnice vypratali takmer dve tony odpadu, stálo ich to takmer šesťtisíc eur. Už predtým panelák odmietla upratovať aj profesionálna firma.
"Prišli raz a povedali, že radšej s tým hneď aj skončia. Keď sa povie, že ide o biely dom, utečú aj upratovacie čaty," sťažuje si domovníčka Mária Kissová.
Roky zažívajú teror
Väčšina obyvateľov paneláku má vážny problém. Už roky ich trápia neprispôsobiví susedia. Väčšina z nich sa po dlhom boji vysťahovala, stále však musia trpieť osadenstvo jednoizbového bytu na treťom poschodí.

Nepomohla ani petícia.
Petícia nepomohla
Na jeseň 2020 podali obyvatelia na mesto petíciu. Za trinásť mestských bytov ju podľa domovej dôverníčky podpísal aj primátor Otokar Klein. Žiadali, aby vlastníka problémového bytu vyzvali na ukončenie nájmu problémovým osobám a aby ich bezodkladne vysťahovali.
Radnica petícii nevyhovela. "Žiadali, aby Mesto Nové Zámky zasahovalo do súkromného vlastníctva spoločnosti, ktorá byt vlastní, a do jej vlastníckych práv. Petícia podľa zákona nesmie vyzývať k obmedzovaniu osobných, politických a iných práv, v tomto prípade vlastníckych. Preto ju mesto považovalo za podanie," vyjadrilo sa mesto.
Podľa petičiarov petície dochádza v bytovke k rušeniu kľudu, hrubému porušovaniu dobrých mravov, opakovanému ohrozovaniu zdravia a bezpečnosti ostatných obyvateľov.
"Z podania vyplývalo, že pokojné bývanie je narušované užívaním jedného bytu v bytovke. Preto mesto odporúčalo prejednať problém na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Tieto problémy s podnájomníkmi presahujú možnosť riešenia mestom," dodala radnica.
V byte žije podľa utrápených susedov viac ako desať ľudí. Tí však tvrdia, že ak je niekedy v byte ľudí viac, je to preto, že prišla návšteva.
"Prečo tam nemôžu prísť policajti, keď všetci tí asociáli v byte spia, nachytať ich tam bez nájomnej zmluvy, vyhodiť ich a byt zapečatiť? Prečo sa to nedá, kde je chyba?" pýta sa Patrícia, jedna z obyvateliek paneláku.
Svoje priezvisko si neželala zverejniť, redakcia ho však má k dispozícii.
Boj s asociálnymi susedmi ich už stál tisíce eur. "Budeme pokračovať aj naďalej. Oplatí sa to. Inú možnosť nemáme. To tam máme byť ako vo Fort Knox? Veď sú tam aj mestské byty, mesto by malo mať záujem na tom, aby sa to už dávno vyriešilo," nevzdáva sa Patrícia.
"Obdivujem našu domovníčku, ktorá sa tomuto problému vydržala venovať už roky. Ja som zapojená mesiac a som vyčerpaná," chváli susedu. Tá býva práve oproti najproblémovejšiemu bytu na treťom poschodí.
"V lete sa nevieme dostať do vchodu, pretože na schodoch sedia títo asociálni obyvatelia z činžiaku," pridáva sa Anastázia Fekete.
Niektorí z asociálov bývali roky v bytovke na Kasárenskej, odkiaľ ich presunuli na Murgašovu. Obe budovy po nich ostali zdevastované. "Urobili si z nás otrokov. Vykrikujú po nás, že sme biele opice," hovorí dôverníčka Mária Kissová.
V článku sa dočítate aj:
- Aký problém spôsobili asociáli v pivnici paneláku,
- najproblémovejší byt vlastní realtiná kancelária. Pokúsili sme sa s ňou spojiť,
- ako sa k jej majiteľovi vyjadrili zástupcovia mesta,
- aké riešenie navrhlo mesto a pred čím obyvateľov varuje,
- čo obyvateľom prisľúbil primátor,
- panelák si chcú dať zatepliť, no stále sa nič nedeje,
- ako sa k podobným situáciám vyjadruje verejný ochranca práv.
V paneláku je aj niekoľko mestských bytov. Minimálne tri treba po neprispôsobivých nájomníkoch, ktorí už odišli, vypratať.
Meský právnik na ostatnej domovej schôdzi sľúbil, že sa o to mesto postará. "Vypratanie i opravu okien spravíme v jednom balíku, akonáhle túto investíciu odsúhlasí mestské zastupiteľstvo," vyhlásil Gabriel Závodský.
Poslanci budú zasadať 24. apríla.

Apartmán v pivnici
Domáci sa nevedia dostať ani do jednej z častí pivnice. Väčšina priestorov bola ešte nedávno zavalená odpadom.
"Mali sme čo robiť, keď sme tam likvidovali odpad. Respirátory nepomáhali," opísal Tamás Szabados z firmy, ktorá pivnice čistila a panelák má zatepľovať.
Jeho firma vynoví v rámci plánovaného zateplenia aj pivničné priestory.
Dve pivnice si však asociáli prepojili a zamkli. Načierno tam natiahli aj elektrinu. Slušní obyvatelia sa do nich nevedia dostať. "Bohvie, čo tam majú. Zrejme si to prerobili na apartmán. Nikto sa však k tým priestorom nepriznáva," zamýšľa sa Patrícia.

Problémový byt na treťom
Problémový je hlavne jednoizbový byt na treťom poschodí. Oficiálne je v ňom prihlásený jeden obyvateľ, reálne ho však obývajú zhruba pätnásti, vrátane psa.
Ten sa neraz vyšpiní v spoločných priestoroch paneláku alebo priamo v byte. Majitelia ho venčiť údajne nechodia.
"Každé ráno som o pol štvrtej hore, ich pes škrabe na dvere. Bežne vykonáva potrebu v byte alebo v spoločných priestoroch paneláku. To sa opakuje každý druhý či tretí deň. Potom sa tam množia muchy a iná háveď," vysvetľuje problémy Mária Kissová.
Neraz sa stane, že sa k nelegálnym obyvateľom pridá návšteva. "Bežne prídu ďalší desiati, to už je tam smrad ak ov Carihrade. Stačí, keď otvorím dvere vlastného bytu a môžem sa povracať," hovorí ďalšia suseda.
"Keď sa na tom byte otvoria dvere, ide stade dym a acetónový smrad. Stretávajú sa tam aj feťáci. Keď ich nahlásim na sociálku, všetci odtiaľ na chvíľu zmiznú a príde tam pani z Dvorov nad Žitavou, ktorá je ich rodina a má v byte nahlásený pobyt. S ňou príde ešte jeden muž, ktorý je agresívny a celý činžiak sa ho bojí. A kontrole povedia, že v byte bývajú len oni dvaja," dodáva Mária Kissová.
Môžu sa súdiť
Majiteľom bytu je realitná kancelária REAL - GOLD, tá ho prenajíma asociálom. Z bytu podľa domovníčky vyliezajú šváby a ploštice.