NOVÉ ZÁMKY. Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Ivan Korčok s 42,5 a Peter Pellegrini s 37 percentami voličských hlasov. Celoslovenská účasť dosiahla 51,91 percent.
Druhé kolo volieb sa bude konať v sobotu 6. apríla 2024.
V okrese Nové Zámky volilo viac ľudí než naposledy
Počas volebnej soboty vložili ľudia v okrese Nové Zámky najviac dôvery do Petra Pellegriniho, ktorý presvedčil 38,46 percenta zúčastnených voličov.
Spolu s ním postúpil do druhého kola prezidentských volieb Ivan Korčok. Hlas mu v okrese dalo 33,21 percenta voličov.
Zvíťazil len v siedmich obciach, resp. mestách - v Andovciach, Dubníku, Branove, Dvoroch nad Žitavou, Nových Zámkoch, Tvrdošovciach a Veľkom Kýre.
Tretí skončil Krisztián Forró (13,56 %), štvrtý sa umiestnil Štefan Harabin (10,03 %). Nasleduje Igor Matovič (2,22 %) a Ján Kubiš (1,26 %).
Naj z okresu Nové Zámky
- Najvyššia účasť: Michal nad Žitavou (67,92 %)
- Najnižšia účasť: Kamenín (25,34 %)
- Najviac platných hlasov: Nové Zámky (14 632)
Volebná účasť v okrese dosiahla 45,4 percent. Je teda nižšia v porovnaní s celoslovenským priemerom, no o takmer päť percent vyššia, než pred piatimi rokmi (40,65 percenta).
Za pozornosť stojí, že v Dvoroch nad Žitavou, ktorých dlhoročným starostom bol dnešný župan a člen HLASu Branislav Becík, vyhral Ivan Korčok (35,72 %). Pellegrini tu získal až druhé miesto s 29,53 percentami.
Z hľadiska víťazov v jednotlivých obciach a mestách v okrese išlo o súboj Pellegrini - Forró. Kým predseda HLASu triumfoval v 29 obciach, Forró naplno bodoval v 26, pričom až štrnásťkrát prekročil hranicu 50 percent.
Forró umiestnením podobne ako Bugár, ale lepšie
Nadpriemerný výsledok dosiahol v novozámockom regióne predseda SZÖVETSÉG –ALIANCIA Krisztián Forró.
Na celom Slovensku ho volilo v prvom kole len 2,9 percenta voličov, v okrese Nové Zámky to bolo viac ako 13,5 percent.
Stačilo to na pódiové umiestnenie v rámci okresu, skončil v ňom tretí. Doplatil však zrejme aj na to, že v niektorých obciach nezískal ani jeden hlas - v Dedinke, Dolnom Ohaji, Kmeťove, Michali nad Žitavou, Podhájskej, Radave, Rastislaviciach, Semerove, Trávnici a Vlkase.
Okrem nich pohorel aj inde - napríklad v Bánove, Čechách, Černíku, Huli, Jasovej, Jatove, Kolte, Komjaticiach, Lipovej, Mani, Mojzesove, Palárikove, Šuranoch, Úľanoch nad Žitavou. Nezískal tam ani percento hlasov.
"Čakal som lepší výsledok, no polarizácia v spoločnosti ukázala, že na Slovensku sú dva tábory. Pravdou je, že kandidát maďarskej komunity dosiahol štvrté miesto, čo sa na Slovensku v histórii ešte nestalo. Teraz je cieľom získať miesto v europarlamente. Naposledy nám k tomu chýbalo necelých štyristo hlasov," vyhlásil Forró.
Pripustil, že na Slovensku sú okresy, kde voličská mobilizácia v podaní "maďarských" politikov nefunguje podľa ich predstáv.
"To sú obrovské rezervy, ktoré by sme chceli zmeniť," dodal.
Podobne to bolo v roku 2019 v prípade Bélu Bugára, ktorý vtedy presvedčil cez 11 percent voličov, no celoslovensky skončil až šiesty.