NOVÉ ZÁMKY. "Cestovanie nám otvára myseľ a rozširuje obzory," začala svoj príhovor na štvrtkovom protivládnom zhromaždení v Nových Zámkoch cestovateľka a travelblogerka Petra Kováč.
Na Hlavnom námestí sa zišla zhruba stovka ľudí, aby prejavila nesúhlas s chystanými zmenami vo verejnoprávnej televízii a rozhlase.
Ministerstvo kultúry navrhuje aby program verejnoprávnych médií priamo kontroloval nový orgán - programová rada, pričom väčšinu jej členov bude voliť parlament.
Novozámčanka Petra Kováč v príhovore spomenula viacero zážitkov zo svojich ciest. Tie z Kuby jej pripomenuli podstatu slobodných informácií z médií.
Počas svojho pobytu na karibskom ostrove si všimla, že televíziu mali domáci väčšinou vypnutú.
"Až do momentu, keď začala baseballová sezóna. Šport bol totiž jedinou pozerateľnou reláciou na jedinej dostupnej kubánskej televíznej stanici."

Zvedavosť jej nedala a z času na čas televízor značky Rubín zapla.
"Väčšinu času som v nej videla nejakého vysokopostaveného kubánskeho politika hodiny sedieť za stolom a rozprávať samého. Nevysielala sa žiadna politická debata, v ktorej by sa prezentovali aj iné názory. Keď na obrazovke práve neboli politickí lídri, boli to moderátori, kto ospevoval ich počiny. Samozrejme, bez akejkoľvek kritiky," opisuje Novozámčanka.
Silu informácií jej pripomenula Kuba
Spomína, ako každý seriál a film museli prejsť sitom televíznej cenzúry: "Aby náhodou neovplyvňovali obyvateľov myšlienkami, ktoré sú v rozpore s ideami kubánskej revolúcie."
Práve Kuba jej pomohla uvedomiť si dôležitosť sily informácií a slobodný prístup k nim.

V uplynulých dňoch vyšli Kubánci do ulíc s pokrikom ¡patria y vida! Znamená to ´vlasť a život´.
"Chcú totiž žiť slobodne vo svojej krajine, sú už vyčerpaní zo života pod slávnym revolucionárskym heslom ´vlasť alebo smrť´. To prináša stagnáciu, nedostatok potravín, rozdelené rodiny emigrantov a frustráciu miestneho obyvateľstva. Chcú zmenu, pohnúť sa dopredu. Verím, že na Slovensku by sme nemali robiť zmeny opačným smerom. Kubánska vláda samozrejme na protesty reaguje. Ako prvé v celej krajine vypla pripojenie na internet zo strachu z rýchlo sa šíriacich informácií," opisuje Petra Kováč.
Kultúru nezakážu ani neprikážu
Spomína pritom aj na zážitky z iných kútov sveta spojené s kultúrou.
Počas pandémie sa v Španielsku zúčastnila ilegálnych býčích zápasov. "Vtedy som si uvedomila, že kultúra sa nedá prikazovať ani zakazovať. Kým žije aspoň jeden býk a jedno dieťa, ktoré sa chce stať toreádorom, táto tradícia pretrvá."
V Rusku ju odmietli počúvať, pokiaľ hovorila po anglicky.
"Pochopila som, že nacionalizmus nás učí byť hrdí na veci, ktoré sme my nikdy nedosiahli a zároveň nenávidieť ľudí, ktorých sme nikdy nestretli," opisuje.

V Egypte a Sýrii videla námestia plné skandujúcich ľudí.
"Uvedomila som si, akú silu má ľud, keď sa spojí a niečo si zaumieni. Zároveň som pochipila, ako som vďačná, že žijem v krajine, kde sa môžeme slobodne zhromažďovať a slobodne povedať svoj názor."
V Grécku zas spoznala význam slova filoxenia. Je to opak xenofóbie.
"Stalo sa mi to, keď staré panie varili polievku pre ľudí, ktorí vystupovali celí premočení z malých gumených člnov na ostrove Lesbos. Znamená to lásku k cudzincovi, hosťovi."
