ŠTÚROVO. Poliklinika v Štúrove, ktorá patrí pod Nitriansky samosprávny kraj, plánuje na rok 2025 rozsiahlu investíciu za 3,5 milióna eur. Chce na to využiť granty Európskej únie.
Priestor pre rekonvalescenciu
Jednou z noviniek má byť zriadenie dvadsiatky lôžok v dvoch izbách pre pacientov prepustených po zákroku z inej nemocnice, ktorí nepotrebujú akútnu hospitalizáciu.
Zároveň však nie sú ešte schopní sa sami o seba postarať. Na novom "oddelení" v Štúrove budú môcť ostať maximálne mesiac, súčasťou ich pobytu budú napríklad fyzioterapeutické služby, ktoré nevedia absolvovať v domácom prostredí.
Poliklinika už podala žiadosť o stavebné povolenie pre takéto oddelenie.

Chystajú aj regionálne zdravotné centrum
Vyhlásenie výzvy na predkladanie návrhov a na zisk európskeho grantu očakáva riaditeľ polikliniky Ondrej Czékus do konca prvého polroka 2024.
Rozsiahla rekonštrukcia totiž súvisí aj so zriadením regionálneho centra integrovanej starostlivosti (RCIS), ktoré by malo vyrásť práve v priestoroch polikliniky.

"V každom kraji by mali vzniknúť dve centrá, NSK má vytypované tri lokality, jednou z nich je Štúrovo," upresnil riaditeľ polikliniky.
V rámci projektu by mala byť budova kompletne zrekonštruovaná vrátane vykurovacieho, vodovodného, kanalizačného, elektrického a komunikačného systému s bezplatným wifi pre pacientov.
Obnovou má prejsť aj oddelenie rádiodiagnostiky, v pláne majú obstarať aj nový röntgen a CT prístroj.
"Vo vstupnej hale bude informačný pult. Zamestnanec bude pacientov sprevádzať a poskytovať im informačné a ďalšie služby, vrátane administratívnych. Súčasťou bude aj sociálny pracovník, ktorý bude poskytovať sociálne služby súvisiace so zdravím," doplnil Czékus.
Zriadiť majú nové ambulancie
Vzniknúť majú podľa neho aj nové ambulancie, vrátane klinického psychológa, ktorý musí byť pacientom dostpný aspoň jeden deň v týždni či diabetológa, resp. endokrinológa.
Poliklinika nadviazala spoluprácu s nemocnicou v Leviciach a v pláne má podobný krok aj s nemocnicou v Komárne.

"Pomáhajú nám, aby sme spĺňali štandardy, ktoré sú podmienkou pre zriadenie regionálneho zdravotného centra. Napríklad, ak nemáme odborníka, akého si projekt vyžaduje, vieme si ho vypožičať z Levíc," vysvetlil Czékus.
Czékus potvrdil, že štúrovká poliklinika by rada nadviazala aj spoluprácu s komárňanskou onkológiou, aby mohla otvoriť vlastnú takúto ambulanciu.
Za spoluprácou s obomi nemocnicami je aj celkový nedostatok lekárov na Slovensku. "Nemocnice môžu skôr uzatvárať zmluvy s lekármi. Dnes im môžu ponúknuť veľmi dobré platové podmienky. Ak by sme s nimi spolupracovali na prevádzke niektorých ambulancií, mohli by sme rozšíriť portfólio špecialistov v našej poliklinike," upresnil Ondrej Czékus.
V rámci Nitrianskeho kraja sa plánuje podobné centrum budovať aj v Zlatých Moravciach. S ohľadom na možné investície vybrali aj Šuriansko. Alokovaná čiastka na jedno takéto centrum je zhruba tri milióny eur.
Lokality pre tieto centrá sa vyberali na základe analýzy zabezpečenia adekvátnej zdravotnej starostlivosti v jednotlivých regiónoch kraja.

Uzavreli hlavný vchod
Už dnes však v poliklinike prebieha rekonštrukcia za 300-tisíc eur, ktorú si zariadenie hradí z vlastných zdrojov.
Kvôli tomu uzavrela hlavný vchod do budovy. Dôvodom je jeho obnova. Informovalo o tom vedenie zariadenia.
Obmedzenie bude platiť aj počas apríla. Lekári v budove aj naďalej ordinujú, na vstup do budovy sú aktuálne určené bočné vchody.
Podľa riaditeľa polikliniky Ondreja Czékusa má byť hlavný vchod kompletne zrekonštruovaný do 7. júla, pribudnúť má pri ňom aj nový výťah.
"Opraviť treba vstup na schodisko a vonkajšie schody, ktoré sa už rozpadávajú. Radi by sme zrenovovali aj časť pri lekárni. Je značne zanedbaná, vyžaduje kompletnú rekonštrukciu," načrtol Czékus s tým, že počas prác počítajú s uzáverou hlavného vchodu do lekárne.
Rovnako chcú uzavrieť a vynoviť aj vstup do suterénu.
Zároveň vedenie polikliniky nepredpokladá, že by sa do nej vrátila pediatrická pohotovosť. Dôvodom je nedostatok detských lekárov.

