NOVÉ ZÁMKY. "Zatiaľ sme dostali iba pozitívne odozvy," hovorí oftalmologička Gabriela Gulyásová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch.
Zapojila sa totiž do dobrovoľníckeho programu a od februára s ňou v ordinácii trávi čas Brya, šteňa labradora. Je adeptom na vodiaceho psa a pomáha v tomto smere šíriť aj osvetu.
Pre nevidiaceho je superhrdinom
Kým sa stane neoddeliteľnou súčasťou života slabozrakého človeka, musí prejsť spoľahlivý vodiaci pes náročným výcvikom. Jednou z jeho etáp je aj pobyt v nemocnici.

"Je pritom veľmi dôležité, aby pes spoznal rôzne podnety a situácie odohrávajúce sa vo svete ľudí," upresňuje Gabriela Gulyásová.
Prvý rok života vodiacich psov sa štandardne nesie v znamení výchovy zo strany dobrovoľníkov.
"Zhruba do konca augusta, kedy dovŕši jeden rok. Následne, keď nebude povahovo i zdravotne spĺňať všetky kritériá, začne jej špeciálny výcvik pod dohľadom profesionálneho cvičiteľom. To potrvá rok. Potom, keď absolvuje všetky skúšky, dostane sa k pôvodnému zrakovo postihnutému majiteľovi."

Po oddelení sa môže pohybovať
Na oftalmologickom oddelení sa šesťmesačná fenka môže voľne pohybovať. Má na sebe vestu, ktorá je akýmsi predchodcom špeciálnej vodiacej vesty. Tú bude nosiť po ukončení výcviku.
"Pacienti či personál ju hladkať nemôžu, informuje ich o tom práve táto vesta. Dostali sme pokyny, kde môže ísť a kde nie. Brya musí byť poslušná a udržiavať pokoj aj v rušnom prostredí," hovorí lekárka, ktorá ju má na starosti.

Skoré vstávanie
Vodiaci pes má svoj režim. Na rannú polhodinovú - hodinovú prechádzku s ním Gabriela Gulyásová vstáva o pol piatej.
"Potom ide so mnou na ranné sedenie v práci, po ktorom začínam ordinovať. Popritom si Brya pospí. Samozrejme, cez deň ju musím párkrát vyvenčiť. Po práci ideme opäť na dlhšiu prechádzku, vtedy je čas na šantenie," vysvetľuje oftalmologička s úsmevom.