NOVÉ ZÁMKY. "Najlepšie bude, ak postavia jeden stožiar veternej turbíny na mieste, kde odstránili pamätník Víťazstvo od Juraja Meliša. Otočná vrtuľa by zároveň symbolizovala charakteristickú vlastnosť všetkých demokratických predstaviteľov mesta - kade vietor, tade plášť. Vlastne vrtuľa," komentoval Juraj Maťko zámer Slovenského plynárenského priemyslu postaviť v Nových Zámkoch veterný park.
Plynári si pre zatiaľ päť veterných turbín si vytypovali niekoľko mestských pozemkov.
"Nové Zámky sme si vybrali pre veľmi dobré veterné podmienky. Zvolili sme mestské parcely, keďže samosprávy sú v prvom rade naším partnerom a budú mať z toho najväčší prínos," predostrel pred mestskými poslancami zástupca investora Rastislav Nemec.
Časť Novozámčanov už prejavila nevôľu. Okrem už "tradičných" argumentov o zábere ornej pôdy im chýba aj informácia o množstve vyprodukovanej energie.
Ani redakcii MY plynári túto informáciu neposkytli. Ostali pri konštatovaní, že ide o projekt výhodný aj pre samosprávu, ktorej prinesie pravidelný príjem a možnosť získať lacnejšiu elektrinu.

Mestu ponúkajú príjem na 25 rokov
Veterný park v Nových Zámkoch je podľa plynárov zatiaľ v procese rozpracovania projektových zámerov.
Investor uvažuje so šesťmegawattovými turbínami, ktoré by mali mať podľa Nemca rôznu výšku, počíta sa však zhruba s 200 metrami. Celá stavba, vrátane základov, má byť recyklovateľná.
Turbíny s vrtuľami majú mať rozmrazovacie technológie, ktoré v zime zabránia, aby niekoho zasiahol kus ľadu z námrazy. "V prípade námrazy sa turbíny vypínajú. Ľad z nich neodlietava," hovorí Nemec.
Možnosťou je tiež inštalovať výhladkovú plošinu.
Za prenájom každej z plôch pod nimi ponúka investor šesťtisíc eur ročne.
"Okrem toho ponúkame za každú turbínu finančný príspevok na úrovni okolo 15-tisíc eur ročne," doplnil Rastislav Nemec s tým, že spoluprácu si predstavuje minimálne na 25 rokov.

Ak sa s mestom dohodnú, stavať chcú v roku 2025, o rok neskôr chcú park spustiť. Práce bude treba skoordinovať s Národnou diaľničnou spoločnosťou, keďže jedna z turbín by mala stáť pri plánovanej rýchlostnej ceste R7.
SPP je na Slovensku najväčším dodávateľom energie. "Máme licenciu obchodníka, vieme preto mestu ponúknuť dodávku elektriny z týchto veterných parkov," vyhlásil Nemec.
V článku sa dočítate aj:
- Na ktorých miestach v katastri Nových Zámkov chcú plynári stavať veterné turbíny
- názory novozámockých poslancov a primátora,
- že nie vo všetkých obciach s podobnými zámermi súhlasia. Jedna z obcí usporiada referendum,
- zoznam a podrobnosti o 17 plánovaných veterných parkoch na Slovensku.
Týkať by sa to teda mohlo dodávky energie pre budovy všetkých mestských podnikov, vrátane škôl.
Nemec tiež spomenul, že plynárenský podnik chce dostať do legislatívy možnosti, ktoré už dávnejšie fungujú napríklad v Rakúsku, Nemecku či Dánsku.
"Napríklad aj to, že ak je na území mesta či obce zdroj obnoviteľnej energie, nemusí samospráva obstarávať dodávateľa elektriny ale vie podpísať dlhodobý osemročný kontrakt s výrobcom tej energie. Za podpis zmluvy môže mesto dostať aj ďalší, zatiaľ nešpecifikovaný príspevok.