V prípade cukrovky a jej rôznych druhov môžeme hovoriť o epidémii. Či už na Slovensku alebo aj celosvetovo.
"Cukrovka, a hlavne tá druhého typu, je jednoznačne epidémiou 21. storočia," potvrdzuje Zbynek Schroner, hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre odbor diabetológia a poruchy látkovej premeny a výživy.
"Diabetická noha, pri ktorej hrozí aj amputácia, postihuje asi 15 až 25 percent pacientov s cukrovkou," dodáva Schroner, ktorý je zároveň podpredsedom Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Počty pacientov s cukrovkou každoročne stúpajú. V roku 2021 sa oproti roku 2020 zvýšil počet diabetikov o 33 percent. Čím je to zapríčinené? Prečo je dnes týchto pacientov viac, než pred dvadsiatimi rokmi?
Súvisí to predovšetkým s tým, že cukrovka 2. typu, ktorá jasne najčastejším typom cukrovky, je typické civilizačné ochorenie. Musíme mať pre ňu určité dedičné genetické dispozície. Má ich možno tretina populácie a nie všetci ochorejú.
Pri vzniku cukrovky 2. typu hrajú dôležitú úlohu faktory vonkajšieho prostredia. Najdôležitejším je nadváha a obezita, ktorou trpí 60 až 90 percent týchto pacientov.
Vo väčšine prípadov sa objavenie cukrovky 2. typu viaže na prírastok hmotnosti v určitom životnom období. Faktory vonkajšieho prostredia ako obezita, nízka fyzická aktivita, príjem veľkého množstva vysokokalorickej stravy nevhodného zloženia či stres umožňujú, aby sa dedičná vloha prejavila a došlo k vzniku cukrovky.

Ktorý z typov cukrovky je pre zdravie nebezpečnejší? Prvý alebo druhý typ?
Obidva typy sú pre zdravie nebezpečné. Cukrovka 1. typu je spojená hlavne s tzv. postihnutím malých ciev mikrovaskulárnymi komplikáciami, ide napríklad o postihnutie očí, obličiek, nervov.
Cukrovka 2. typu súvisí hlavne s rôznymi srdcovo-cievnymi ochoreniami asociovanými s diabetom.
V článku sa dočítate aj:
- Kto patrí medzi rizikové skupiny obyvateľstva,
- ako k cukrovke pristupovať v skoršom štádiu,
- ako by mal diabetik upraviť stravu a aká diéta výrazne pomáha,
- či môže diabetik konzumovať alkohol a koľko,
- ktorým častiam tela musia diabetici venovať zvláštnu pozornosť a čo je charakteristické pre postihnutie nervov nôh,
- ako predchádzať vzniku diabetickej nohy,
- akú starostlivosť a obuv by mal človek zvoliť, ak ňou už trpí,
- ako sa vie pacient dostať k inzulínovej pumpe s automatickým dávkovaním a či ju prepláca poisťovňa.
Dá sa cukrovka vôbec definitívne vyliečiť alebo ide „len“ o zastavenie jej postupu?
V súčasnosti sa nedá vyliečiť, no dá sa úspešne liečiť. Tým vieme zabrániť chronickým komplikáciam, ktoré sú hlavnou príčinou zvýšenej chorobnosti a úmrtnosti pacientov s cukrovkou.
Dá sa cukrovka liečiť aj inak než liekmi?
Veľmi dôležité sú aj rôzne diétne a režimové opatrenia. Pre úspech liečby sú nevyhnutné.
Môže človek na sebe nejakým spôsobom badať podozrenie na začiatok cukrovky? Ako sa líšia príznaky a varovné signály pri type 1 a type 2?