BÁNOV. Vedenie obce Bánov vyzvalo obyvateľov, aby zabezpečili adekvátnu starostlivosť o zeleň.
Týka sa to každého, kto vlastní, spravuje alebo užíva pozemky, na ktorých zeleň rastie.
"Myslí sa tým hlavne kosenie trávy, odstraňovanie burín, likvidácia inváznych druhov, orezávanie a odstraňovanie suchých častí drevín," upresnil starosta Miloš Rybár.

Zákon o ochrane prírody a krajiny
Okrem iného uvádza, že vlastník (správca, nájomca) pozemku, na ktorom sa nachádza drevina, je povinný sa o ňu starať, najmä ju ošetrovať a udržiavať.
Pri poškodení alebo nákaze dreviny chorobami môže orgán ochrany prírody uložiť vlastníkovi, správcovi či nájomcovi pozemku vykonať nevyhnutné opatrenia na jej ozdravenie alebo rozhodnúť o jej vyrúbaní.
Na výrub dreviny sa vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody.
Súhlas na výrub netreba ak:
- ide o stromy s obvodom kmeňa do 40 cm vo výške 130 cm nad zemou, a krovité porasty s výmerou do 10 m2.
- ide o obnovu produkčných ovocných drevín, ak sa výsadba nových uskutoční do šiestich mesiacov od výrubu.
Problémom je, že ak sa dotyčný o pozemok nestará, rozširujú sa na ňom, okrem iného, aj náletové a invázne rastliny a dreviny. Ich odstránenie je v porovnaní s pravidelnou starostlivosťou výrazne nákladnejšie.
"Neudržiavané a zarastené plochy obťažujú okolitých užívateľov, bránia riadnemu využívaniu priľahlých pozemkov, zhoršujú peľovú situáciu a vzhľad okolia," dodal starosta.
"Predchádzanie výskytu a šíreniu burín sa zabezpečí pravidelným udržiavaním trávnatých plôch kosením pred kvitnutím, najmenej dvakrát do roka," načrtol starosta riešenie s tým, že neudržiavané pozemky sú navyše často zdrojom zbytočných susedských sporov.
Ozdravenie drevín, orez, okliesnenie alebo ich drevín je vhodné robiť najmä v období vegetačného pokoja a v mimohniezdnom období - predovšetkým od 1. októbra do konca februára bežného roka.


