OKRES NOVÉ ZÁMKY. "V princípe je defibrilátor dobrá vec. Síce niečo stojí, na druhej strane ľudský život je nevyčísliteľný. Naša obec si našťastie môže dovoliť jeho kúpu zafinancovať," hovorí Marek Šafár, starosta Veľkých Loviec, kde žije vyše 1800 obyvateľov.
Reaguje tak na novelizovaný zákon, podľa ktorého musí každá obec s viac ako päťsto obyvateľmi zabezpečiť verejne dostupný defibrilátor.
"Chápem aj menšie obce, že je to pre nich väčší náklad, no ide o zlepšenie ochrany zdravia," dodáva starosta.

Vo Veľkých Lovciach si vie predstaviť jeho osadenie pri športovom areáli či kultúrnom dome. Ďalšou možnosťou je areál kostola, keďže tam sa už stalo, že staršiemu človeku prišlo nevoľno či odpadol.
"Vhodné by to bolo na mieste, kde sa nárazovo združujú ľudia. Možnosťou je aj exteriér obecného úradu v strede obce, aby bol zhruba rovnako vzdialený z každej strany. Našťastie, zatiaľ sa nikdy nestalo, že by niekto defibrilátor potreboval."
V článku sa dočítate aj:
- V ktorých obciach a mestách okresu Nové Zámky majú externé defibrilátory,
- kto by sa mal podľa obcí podieľať na ich zabezpečení,
- ako na výhrady obcí reaguje ministerstvo,
- aké náklady okrem kúpy vzniknú obciam pri uvedení defibrilátorov do prevádzky,
- v čom vidí problém Združenie miest a obcí Slovenska.
Novelizovaný zákon o obecnom zriadení nariaďuje mať automatický externý defibrilátor v každej obci s 500 a viac obyvateľmi. Samosprávy ich musia zabezpečiť do konca roka 2024, umiestniť ich majú na verejne prístupnom mieste.
Na každých ďalších päťtisíc obyvateľov musí byť v obci ďalší prístroj. Cieľom je zabezpečiť takto v obciach do konca roka 2024 až 2088 externých defibrilátorov.
Zásah do už okresaných rozpočtov
Obce sa zhodujú, že ide o ušľachtilý a dobrý zámer, zároveň však nedotiahnutý a na realizácii by sa mal ideálne podieľať aj štát.